ODTÜ iGEM 2013

Merhaba!

Bizler ODTÜ iGEM 2013 takımıyız. Ülkemizi ve üniversitemizi dünyanın en saygın sentetik biyoloji yarışması olan iGEM( International Genetically Engineered Machine Competition)’da 2007’den beri olduğu gibi bu yıl da temsil edeceğiz. Sentetik biyolojiyi ve yarışmayı kısaca bir açıklamak gerekirse:

Sentetik biyoloji, İnsan Genom Projesi’nde de yer alan Craig Venter’ın öncülüğünde hayata geçen çok basit anlamda canlılarda moleküler biyoloji ve genetik yöntemlerini kullanarak genetik değişiklikler yapmaya olanak sağlayan bir bilim dalıdır.

iGEM (International Genetically Engineered Machine Competition) ise, Massachusetts Institute of Technology(MIT)’nin düzenlediği uluslararası, saygın bir sentetik biyoloji proje yarışmasıdır. Öğrenci temelli bir yarışma olan iGEM, lisans öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerinin gönüllü çalışmalarını gerektirmektedir. Bu çalışma süreci eğlenceli olduğu kadar yorucu ve özverili bir çalışmayı gerektiren bir süreçtir. Bu yarışmaya hazırlanan ekipler kendilerine yardımcı olan öğretim üyelerinin yanında proje çalışmalarını sürdürürler. Yarışma 2003 yılından bu yana süregelmekte olup dünyanın dört bir tarafından gelen 180’in üzerinde üniversite ekibini ağırlamaktadır

Bizler ODTÜ’lü genç bilim insanı adayları olarak 2007 yılından itibaren bu yarışmaya katılıyoruz ve her yıl bir madalya kazanıyoruz. Bu sene de geleneğimizi bozmayıp ülkemizi ve üniversitemizi bilim dünyasının bu alanında bu saygın yarışmada gururla temsil ederek, madalyamızı alıp döneceğiz. Bizler dünyaya sesimizi duyurmaya hazırız. Peki, siz bizi duymaya hazır mısınız?