ODTÜ Deniz Bilimleri Kış Okulu

ODTÜ Deniz Bilimleri Kış Okulu (20 – 26 Ocak 2013)

ODTÜ Deniz Bilimleri Kış Okulu, üniversitemizde eğitime devam eden lisans öğrencilerini deniz bilimleri ile tanıştırmak amacıyla, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenmektedir. Deniz Bilimleri Kış Okulu’nun ana hedefi üniversitemizin öğrencilerine deniz bilimlerini tanıtmak, doğanın korunması ve ülke gelişimindeki önemini anlatmak ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde gerçekleştirilen araştırmalar hakkında bilgi vermektir.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ‘ana kampüsten uzak’ konumu nedeniyle yeterince bilinmemektedir. Üniversitimizde bu konuda bir lisans programının olmamasının da bunda büyük etkisi vardır. Düzenlenmesi planlanan kış okulunda, üniversitemizin fen bilimleri ve mühendislik bölümlerinde okuyan lisans öğrencileri, denizlerin temel fonksiyonları ile ilgili kavramlar ile tanıştırılarak deniz bilimlerinin fizik, kimya, jeoloji ve biyolojiyi kapsayan temel konularında bilgilendirilerek, lisansüstü eğitim olanaklarını ve geleceklerini belirlemeleri gereken bu dönemde, öğrencilere araştırma yapabilecekleri yeni alanlar tanıtılacaktır.

Bir hafta sürecek (20 – 26 Ocak 2013) olan bu kış okulu yaklaşık 12 lisans öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilecektir. Kış okuluna üniversitemizin farklı dallarından lisans öğrencilerin katılmaları sağlanacaktır. Son başvuru tarihi 4 Ocak 2013 tarihine kadardır. Sonuçlar 11 Ocak 2013 tarihinde siteden yayınlanacaktır.

Deniz Bilimleri Kış Okulu’nda öğrencilere, kuramsal ve uygulamalı dersler verilecektir. Öğleden önce kuramsal dersler anlatılacak, öğleden sonraları ise öğrenciler tarafından toplanan denizel örnekler kullanarak uygulamalar yapılacaktır. Dersler ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü öğretim üyeleri ve lisans üstü öğrencileri tarafından verilecek olup, pratik dersler hem laboratuvar ve hem de denizde gerçekleştirilecektir. Bunun yanısıra ögretim üyelerinin ve öğrencilerin bir arada bulunacağı sosyal saatler (toplu yemek ve benzeri faliyetler) gerçekleştirilecektir.

Türkiye’de deniz bilimleri lisans düzeyinde eğitimi olmadığından üniversite öğrencileri arasında çok tanınmamaktadır. Deniz bilimlerine olan ilgiyi arttırmak, bu sayede bu alanda eğitimine devam etmek isteyebilecek öğrencileri daha lisans eğitimleri sırasında bilinçlendirmek için düzenlenen bu kış okulunun öncelikli hedefleri arasındadır. Bu sayede dünyada çok önemli bir yere sahip olan deniz bilimleri alanında yeni araştırmacı ve biliminsanı kazanılması amaçlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin