Ödemiş Deneme Ve Bilim Merkezi

Ödemiş Belediyesi’nin Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile işbirliği yaparak hazırladığı Deneme ve Bilim Merkezi kapılarını 1 Şubat’ta açacak. Türkiye çapında belediyeler tarafından hazırlanmış dördüncü bilim merkezi olma özelliğini taşıyan merkezin sorumluluğunu emekli fen bilgisi öğretmeni Vedat Serim yapacak.

Türkiye çapında önemli bir hizmete imza attıklarını ifade eden Belediye Başkanı Bekir Keskin, “Bilim merkezimiz, kişilerin tüm duyularına hitap edecek. İsteyene okuyarak, isteyene dinleyerek, isteyene uygulayarak yani dokunarak öğrenme fırsatı sunuyor. Bilim merkezimizin amacı tüm bilgileri tam anlamıyla vermek değil, kişilerin bilime karşı olan ilgilerini artırmak ve dikkatlerini çekebilmek. Bu merkezin bilime katkısının yanı sıra, Ödemiş ve çevresinin tarih ve kültürünü de sergileyecek” şeklinde konuştu.

“YARATICI DÜŞÜNME BECERİLERİ GELİŞECEK”

Deneme ve Bilim Merkezi’nin günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla bakma olanağı sağlayacağını vurgulayan Keskin, “Merkezimiz, günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilme yönünde bir ufuk açacak. Herkesin yaratıcı düşünebileceğini ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebileceğini gösterecek. Özellikle küçük yaştaki ziyaretçilerin kendi başlarına karar verebilen ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarına katkı sağlayacak” dedi. Ödemiş Belediyesi Deneme ve Bilim Merkezi’ndeki deney setleri ve içerik hakkında bilgi veren merkez sorumlusu Vedat Serim de, “Merkezimizde 52 adet fizik konularına ilişkin deney gösterimi yapılacak. Ülkemizde hiçbir deneme merkezinde bulunmayan kimya deney seti ile öğretici deney gösterimiz olacak. Yine bir ilk olarak merkezimizde yer alan flex vizyon mikroskop ile insan, hayvan ve bitki dokuları aynı anda onlarca kişiye izleme imkanı sunacak. Bilim insanlarının hayatları film olarak izlenecek. Yine bilim merkezlerinde bir ilk olarak bilgisayar ortamındaki eğitici programlarla öğrenme sürecinde pekiştirme sağlanacak” dedi.

“ŞENLİK VE PROJE YARIŞMALARI DÜZENLENECEK”

Deneme ve Bilim Merkezi tarafından Ödemiş ve çevresindeki okullar arasında bilim şenliği ve proje yarışmaları düzenleneceğini de belirten Serim şunları söyledi: “Bilimsel uğraşıların gelişmesi için şenlik ve yarışmalar gerçekleştirilecek. Merkezimiz bünyesindeki Bilimevi’nde halkımız ve özellikle öğrencilerimiz bilimsel dergi ve kitaplarda araştırma yapıp, dinlenebilecekler. Bilimsel geziler düzenlenerek bilim ile iç içe yaşama teşvik edilecek. Öğrencilerimiz merkezimize öğretmenleriyle birlikte randevu alarak gelecekler. Okul dışında merkez sunumda değilse ferdi olarak merkezi gezecekler, diğer vatandaşlarda sunum dışında gezmeleri mümkün olacak.”

İHA