ÖDEMİŞ BİLİME DOKUNDU

Türkiye’deki üç büyük şehirden sonra ilk kez bir ilçede, Ödemiş’te “Deneme ve Bilim Merkezi” açıldı.

Ödemiş Belediyesi eğitime destek çalışmaları kapsamında Küçükmenderes yöresindeki 5 ilçe ve 12 belde ile 100’e yakın köyde yaşayan öğrencilerimize hizmet verecek bir ilke daha imza atıyor. Ulus Meydanı Kızılay Kan Merkezi üst katında Ödemiş Belediyesine ait 400 m2’ lik alanda düzenlenen Deneme ve Bilim Merkezi’nin açılış töreni 1 Şubat 2011 tarihinde yapıldı.
Açılış törenine Belediye Başkanı Bekir Keskin, Kaymakam Abdurrahman Koçoğlu, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Buket Akkoyunlu, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yılmaz Kaptan, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Uğurcan Akyüz, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Musa Yaşar Sağlam, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Selma Çetiner Şekerci, Hacettepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Nejdet Baştürk, Hacettepe Üniversitesi YETAM Müdürü Prof.Dr. Aynur Eray, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Ayhan Yılmaz, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin; “Bir ilçenin böyle bir çalışmaya kalkışması gerçekten de zor bir çabaydı. Hacettepe Üniversitesi’nin Eğitim Fakültesi dekanlarının bize verdiği güç ve destek ile böyle bir işe kalkıştık ve çok kısa bir sürede içinde yüzden fazla deney istasyonlarının bulunduğu bir merkez hazırladık. Bu sadece Ödemiş için değil havzamız için bir kazanım olmuştur. Türkiye’de üç büyük şehir dışında ilk kez bir ilçede Deneme ve Bilim Merkezi var. Bu merkezde öğrencilerimizin bileme daha çok yönelmeleri birçok ders konusunu daha iyi kavramalarına yardımcı olmak amacıyla birçok teknolojik ürün sergiliyoruz. Merkezde tüm ziyaretçilerimiz kendileri kullanarak deneme istasyonlarını dokunarak kendileri deneyebilecekler. Yani burası bir müze değil, burada uzaktan seyretmeyecek buradaki ziyaretçilerin her birisi kendileri gelip istasyonda istedikleri deneyleri yapabilecek. Ayrıca tüm okullarımız için belli dönemlerde müfredata uygun olarak her bir okulun yapamayacağı deneyleri de oluşturacak yıl içinde her okula hizmet vermek üzere birer laboratuar işlevi görecek” dedi.

Ödemiş Belediyesi Deneme ve Bilim Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik ve Eğitim Fakültesi işbirliği ile 7’den 70’e herkese bilimin temelini oluşturan prensip ve kuramları deneylerle göstermek üzere düzenlenmiştir. Merkezde, tüm ziyaretçiler deney ünitelerini kendileri kullanarak, öğrenme istasyonlarına dokunarak kendileri deneyebileceklerdir.

Fizik, kimya ve biyoloji dallarında çeşitli interaktif öğrenme ve deneme istasyonlarının bulunduğu merkezde öğrenciler, bir yandan deneyler yaparken diğer yandan görevli bir öğretmen yardımıyla gözlemleme yoluyla bilgi edinebilir.