Obezite ve Metabolik Hastalıklarda Cerrahi Yaklaşımlar

Değerli Meslektaşlarım,

Obezite özellikle gelişmiş batılı ülkeler olmak üzere tüm dünyada giderek artan ciddi bir
sağlık sorunu haline gelmiştir. Toplumlardaki obezite oranları ülkelere göre %10 ile % 40 oranında
değişmektedir. Obeziteye eşlik eden veya obezitenin neden olduğu hastalıkların yol açtığı risklerin yanı sıra tedavi maliyetleri de ülkelerin ekonomileri için ciddi bir yük haline gelmektedir.

Morbid obezitenin tedavisinde cerrahi tedavi etkin ve önemli bir tedavi seçeneği olarak tüm dünyada kabul görmektedir. Etkin ve kalıcı kilo verdirmedeki başarısı nedeniyle bariatrik cerrahi girişimlerinde ciddi bir artış olmuştur.

Hastaların kilo vermesiyle eşlik eden birçok hastalıkta da kalıcı düzelmeler olmaktadır. Buna en güzel örnek metabolik sendrom kapsamında değerlendirilen Tip 2 Diabettir. Hastaların kilo vermeye başlamasıyla T2DM ve Hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara ihtiyacın azaldığı ve bir süre sonra bu ilaçların tamamen kesildiği bilinmektedir.

Günümüzde bariatrik cerrahi girişimlerinin çeşitlilik ve sayısal olarak artması beraberinde bazı
sorunları da getirmiştir. Düzenlediğimiz bu sempozyumda Bariatrik Cerrahinin geçmişi, uygulanan tekniklerin avantaj ve dezavantajları, ortaya çıkan komplikasyonların tedavi yaklaşımları ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Bunun yanı sıra yeni bir alan olan T2DM’lu hastaların cerrahi yolla tedavi olanakları ve bu konudaki gelişmeler konunun uluslararası  ve ülkemizdeki otörlerince sunulacak ve tartışılacaktır.

Sizleri huzur ve Mevlana şehri Konya’da bu vesile ile misafir etmek bizlere onur verecektir.
Sempozyuma katılımlarınızı bekler saygılar sunarım.

Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN

[email protected]

[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin