Nükleer ve Parçacık Fiziğin’de Monte Carlo Uygulamaları Bahar Okulu 2015

Nükleer ve Parçacık Fiziğin’de Monte Carlo Uygulamaları Bahar Okulu – NUPAMC 2015

Değerli araştırmacılar;

Eğitim tarihimiz 02-06 Eylül 2015 tarihleri arasındadır.

TÜBİTAK desteği alınması halinde, 35 yaş altı genç araştırmacılara kısmi destek sağlanacaktır.

Değerli Araştırmacılar;

Monte Carlo yöntemi, analitik olarak çözümü mümkün olmayan, belirsiz parametreler içeren, karmaşık yapılı sistemlerin ve kuantatif problemlerin sayısal örneklemelerini mümkün kılan ve çözümünü sağlayan çok kullanışlı bir metottur.
Tarihte bu tip sayısal hesaplamalar geniş bir hesaplama süresine ihtiyaç duyduğundan zahmetli bir iş olarak düşünülse de günümüzde özgün programlama dillerinin ve araçlarının geniş ölçüde yaygınlaşması ve daha ileri, daha güçlü bilgisayar donanımlarının üretilmesi ve işlemci güçlerinin hızla arttırılması hesaplama sürecini kısaltmayı başarmıştır.
Böylece ilerleyen teknoloji ile Monte Carlo simülasyon ve uygulama tekniklerinin, bilimsel ve finansal pek çok alanda popüleritesi daha da artmıştır. Özellikle nükleer ve parçacık fiziği uygulamalarında ve medikal fizik alanında, maliyetin yüksek olduğu deneylerin tasarlanması ve çözümlenmesinde, detektör tasarımlarında ve daha pek çok konuda fizikçilerin vazgeçilmez çözümleme aracı olmuştur.
Okulumuzda hızlandırılmış atom altı parçacıklar ile X ve gama ışınlarının madde içerisinde yaptıkları temel etkileşmeleri simüle edebilen Monte Carlo kodlarının genel çalışma prensipleri anlatılacaktır. Çalışmalarında bu tür kodları kullanma ihtiyacı duyan araştırmacıların okulumuza katılmalarının yararlı olacağını umuyoruz.
Siz değerli katılımcı arkadaşlarımıza şimdiden verimli ve başarılı bir okul dileriz.

Düzenleme Kurulu Adına
Doç. Dr. Betül MAVİ

http://www.nupamc.org/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin