NÜKLEER ENERJİNİN CANLILAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: DÜNYADA BÜYÜK TARTIŞMALAR YARATAN NÜKLEER ENERJİNİN CANLILAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ KANITLAMAKTIR.

PROJE HEDEFİ: NÜKLEER RADYASYON VÜCUTTAKİ HÜCRELERİN YAPISINI BOZARAK İYONİZE EDER.KONTROLSÜZ HÜCRE ÇOĞALMASI MEYDANA GETİRİR. AYNI ZAMANDA GENLERİ OLUMSUZ ETKİLER.

PROJE ÖZETİ: Dünyanın enerji geleceği bir yana, bizim karşı çıkmamız için olayın çevresel boyutu ve konunun yalnızca uzmanların elinde olması yeterli. Bu yazıda Dünyanın enerji politikası bundan sonra şöyle olsun ya da olmasın demeyeceğiz. İnsanlığa vaadedilen refah ise kuyruklu bir yalan. Elektriği nükleerden ya da başka nereden gelirse gelsin yeni kurulacak tesislerde çalıştırılacak olan insanlar, teknolojinin yarattığı sorunları gene teknolojiyle çözmeye çalışacaklardır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: Size son olarak bir soru daha sormak istiyorum. Radyasyona maruz kaldığınızda ne yapabilirsiniz? SORUNUN CEVABI : Hiçbir şey yapamayız. Nükleer enerji ve kullanım alanlarının tercihi elbette bizi yönetenlerde, ancak bu projeden öğrendim eğer bu enerji plutonyum üretiminde kullanılacaksa yani atom bombası yapımında veya bu santrallerde insanlığı yok edecek şekilde ortada duracaksa nükleer atıklar insanlığın 250.000 yılını tehdit edecekse bir ülkenin enerji açığını kapatacağım yalanlarına hiç gerek yok.Bir Nükleer Santralin işletmeye alınması 8- 10 yıl ortalama ömrü 30 ? 40 yıl ve maliyetleri getireceği gelirlere oranlandığında hiçte akılcı değil Fransa? da olduğu gibi bunun yerine Güneş Enerjisi , Rüzgar Enerjisi gibi doğayı ve insanlığı hiç tehlikeye atmadan teknoloji ürünleri geliştirerek çözümlenmelidir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin