NOKTA BULAMAYAN EŞKENAR ÜÇGEN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

İli : Afyonkarahisar
Okulun Adı:
İscehisar İlköğretim O
Hazırlayan Öğrencile
Emre BAYRAM
Naşise ZEYBEK
Danışman Öğretmen:
Mevlüt KACAR

PROJE AMACI:
NOKTALI KAĞIT ÜZERINDE, ÜÇ KÖŞESI DE NOKTALAR ÜSTÜNDE OLAN EŞKENAR ÜÇGEN ÇIZILEMEDIĞINI GÖSTERMEK.

PROJE HEDEFİ:
DÜŞEY VE YATAY ARDIŞIK IKI NOKTA ARASINDAKI UZAKLIKLARI EŞIT OLAN SONSUZ NOKTALAR DÜZLEMINDE NEDEN DÜZGÜN ÜÇGEN VE DÜZGÜN ALTIGEN OLUŞTURULAMADIĞINI GEREKÇELERIYLE ORTAYA KOYARAK GENEL BIR KURAL BULMAK. İZOMETRIK KAĞITLARLA NOKTALI KAĞITLARDA OLUŞABILEN DÜZGÜN ÇOKGENLERIN ARASINDAKI OLUŞUM FARKLARI KEŞFETMEK.

PROJE ÖZETİ:
NOKTALI KÂĞITLARA ( DÜŞEY VE YATAY IKI NOKTA ARASI EŞIT UZAKLIKTA) ÜÇGEN ÇEŞITLERINI ÇIZMEYE ÇALIŞTIK. ÜÇ KÖŞESI DE NOKTALARIN ÜSTÜNDE OLAN EŞKENAR ÜÇGENI ÇIZEMEDIĞIMIZI FARK ETTIK. BUNUN SEBEBINI ARAŞTIRMAYA BAŞLADIK. KAĞIT ÜZERINDE KOORDINAT SISTEMI OLUŞTURDUK. EŞKENAR ÜÇGENIN KÖŞELERINI (0,0), (X,Y) VE (Z,T) OLARAK KABUL ETTIK. SEÇTIĞIMIZ IKI NOKTA ARASINI EN UZUN KENAR KABUL EDEN 3 TANE DIK ÜÇGENLER OLUŞTURDUK. UZAKLIKLAR ARSI BAĞINTILAR BULARAK ÜÇGENIN OLUŞAMADIĞINI GÖSTERDIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
NOKTALI KAĞIT ÜZERINDE CETVEL YARDIMIYLA EŞKENAR ÜÇGENLER OLUŞTURMAYA ÇALIŞTIK. KENAR UZUNLUKLARI EŞITLEMEK IÇIN DIK ÜÇGENLERDEN YARARLANDIK. KOORDINAT DÜZLEMINDE EŞKENAR ÜÇGEN OLARAK KABUL ETTIĞIMIZ ÜÇ NOKTA BELIRLEDIK VE SONUNDA BÖYLE ÜÇ NOKTANIN OLAMAYACAĞINI GÖSTERDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ÖNCELIKLE DENEME YANILMA YÖNTEMINI UYGULADIK. DAHA SONRA TÜM SAYILARI KAPSAYAN GENEL BIR IFADE IÇIN TÜME VEARIM, OLMAYANA ERGI YÖNTEMI KULLANILDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
HER ÜÇ KÖŞESI DE NOKTALI KAĞIDIN NOKTALARINDA OLAN BIR EŞKENAR ÜÇGEN YOKTUR. EŞKENAR ÜÇGENLERIN BIRLEŞIMIYLE OLUŞABILECEK BAŞKA BIR ÇOKGEN DE ÇIZILEMEZ. ÖRNEĞIN DÜZGÜN ALTIGEN.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
BIR DÜZLEMDE EŞIT ARALIKLI NOKTALARDA ILK BAKIŞTA VARMIŞ GIBI GÖRÜNEN EŞKENAR ÜÇGENIN ASLINDA YOKLUĞUNUN GÖSTERILMESIYLE BAŞLAYAN ARAŞTIRMALAR NETICESINDE FARKLI BAKIŞ AÇILARI GELIŞTIRDIK. BU PROJENIN HARIKULADE BIR GEREKÇESINI BULDUK VE BUNUNLA YENI BIR PROJE HAZIRLAYACAĞIZ.

KAYNAKLAR:
WWW.TÜBITAK.GOV.TR MEB, İLKÖĞRETIM MATEMATIK 7,8 DERS KITABI, DKM, ANKARA, 2008

PROJENİN TAKVİMİ:
KENAR UZUNLUKLARINA GÖRE ÜÇGEN ÇEŞITLERININ NOKTALI KAĞIDA ÇIZILMESI. ÜÇGENLER ARASINDAN SADECE EŞKENAR ÜÇGENIN ÇIZILEMEDIĞININ FARK EDILMESI. DENEME YANILMA YÖNTEMI ILE ÜÇGEN ÇIZIMLERI. NOKTALI KAĞIDIN KOORDINAT DÜZLEMINE TAŞINARAK NOKTALAR ARASI UZAKLIK HESAPLAMALARI. OLUŞAN EŞITLIKLERLE ÜÇGENIN YOKLUĞUNUN GÖSTERILMESI. PROJE BAŞVURUSU.

PROJE BÜTÇESİ:
PROJE IÇIN SADECE NOKKTALI KAĞITLAR, KALEM VE A4 KAĞIDI KULLANDIK. BU BAKIMDAN BÜTÇE HESABI YAPMADIK.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
PROJEMIZ IÇIN HERHANGI BIR KURUMDAN VEYA HERHENGI BIR KIŞIDEN DESTEK ALMADIK.