NLP EĞİTİMİ

        22 Nisan 2012 Pazar günü Efektif Eğitimin Beşiktaş’ta düzenlemiş olduğu NLP eğitimine katıldım. Eğitimde benim gibi kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyen 10 kadar genç katılımcı hazır bulundu. Öncelikle ufak problemler yaşamış olsak da sonrasında eğitim oldukça faydalı ve eğlenceli bir hal aldı.

        Eğitimde NLP hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmanın yanında bu bilgileri oyunlarla pekiştirdik ve aynı zamanda eğitime katılan arkadaşlarla iletişimimizi güçlendirdik. Eğitimde öğrendiklerimden ufak notlar vermem gerekirse şöyle özetleyebilirim; NLP hem bilinci hem de bilinçaltını etkin bir şekilde kullanmak için zihinsel sürecin yeniden yapılandırılması tekniğidir. En  genel anlamda, zihni kullanma kılavuzudur diyebiliriz. NLP duygu ve düşüncelerimizi, bizi daha iyi bir  duruma getirecek şekilde kullanmanın yollarını gösterirken, iç ve dış iletişimimizin nasıl olması gerektiğini de anlatmaktadır.

       NLP’de Düşünme biçimimiz kendimizle ve başkalarıyla  konuşurken kullandığımız dili belirler. Bunlar da davranışlarımızı etkiler. O halde düşünme biçimimizi değiştirdiğimizde, kullandığımız dil ve kavramalar; kullandığımız dil ve kavramları değiştirdiğimizde ise davranışlarımız değişir. Davranışlarımızı istediğimiz yönde değiştirebildiğimiz zaman da başarılı olmak için ilk adımı atmış oluruz. NLP’nin insanlara kazandırdıkları arasında; İyi Bir İletişimci Olmak, Beyni Etkin Kullanmak, Pozitif Düşünmek, Hedef Belirleyip Sonuç Almak, İyi Bir Lider Olmak, Öz güven Kazanmak, Başarı ve Motivasyon Tekniklerini Uygulamak… Bunun yanında iletişim sistemlerini ve anahtarlarını sınıf içi oyunlar oynayarak pekiştirdik. 1aylık, 3 aylık, 6 aylık ve bir yıllık kişisel planlar yaparak bu planları beyinde içselleştirme çalışmaları yaptık.

        Sonuç olarak kendini geliştirmeye çalışan genç bir toplulukla, kendi gelişimime katkı sağlayacak bilgiler edindim. Tanımadığım insanların beden hareketlerinden ve davranışlarından onlar hakkında nasıl çıkarımlarda bulunabileceğimi öğrendim. Bana bu şansı tanıyan Bilim Şenliği ekibine teşekkür ederim.                      

                                             D. YILMAZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.