Nilüfer’de Müziğin Coşkusu Liselilerle Buluşuyor!

Müzik Yarışması
Müzik Yarışması

Genç yetenekler sahne alıyor: Bursa’nın Nilüfer ilçesinde her yıl düzenlenen “Nilüfer Liseli Gençler Arası Müzik Yarışması”, bu sene de kentin genç müzisyenlerini bir araya getirecek. Sadece Nilüfer’le sınırlı kalmayıp kentin tüm ilçelerinden onlarca okulun katılımıyla gerçekleşecek yarışma, müziğin evrensel dilini tüm şehre yayıyor.

Gençlerin sesini duyurma platformu: Yarışma, liseli gençlere özgün müziklerini sahnede sergileme ve yeteneklerini geliştirme imkanı sunarak aynı zamanda özgüvenlerini de artırıyor. Farklı kategorilerde düzenlenen yarışmada, her katılımcı kendi tarzını ve yorumunu gösterebiliyor.

Bursa’nın kültürel zenginliğine katkı: Yarışma, sadece bir müzik yarışması olmanın ötesinde, Bursa’nın kültürel zenginliğine de katkıda bulunuyor. Farklı türlerden ve tarzdan eserlerin seslendirildiği yarışma, şehrin kültürel mozaiğine yeni renkler ekliyor.

Gençlere ilham veriyor: Her yıl büyük ilgiyle takip edilen yarışma, geleceğin müzisyenlerine ilham kaynağı oluyor. Yarışmada dereceye girenler müzik alanındaki gelişimlerini sürdürme şansı yakalarken, tüm katılımcılar da müzik sevgilerini besleme ve kendilerini geliştirme imkanı buluyor.

Nilüfer Liseli Gençler Arası Müzik Yarışması, bu sene de müzikseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Yarışmaya katılmak ve detaylı bilgi almak için Nilüfer Belediyesi’nin web sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

13. NİLÜFER LİSELİ GENÇLER ARASI MÜZİK YARIŞMASI
ŞARTNAMESİ

1. Nilüfer Liseli Gençler Arası Müzik Yarışması (bundan sonra “yarışma” olarak anılacaktır); Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Bursa ili sınırları içindeki tüm 14-18 yaş arası lise eğitimi almakta olan gençlerin başvurusuna açıktır (eğitimi müzik bölümü üzerine olanlar yarışmaya katılamamaktadır).

2. Yarışma başvuruları www.nilufer.bel.tr/lmy linki üzerinden gerçekleştirilir. Son başvuru tarihi olan 08 Mayıs 2024 Çarşamba gününe kadar, şartname ve ekindeki tüm belgeler, grup eğitmeni tarafından Konak Kültürevi (Konak Mah. Yakup Sk. No:2 Nilüfer/Bursa) adresine elden teslim edilecektir.

3. Şartname ile elden teslim edilecek belgeler aşağıdaki gibidir. Eksik teslim edilen başvurular kabul edilmez.

EK 1: VELİ İZİN BELGESİ (www.nilufer.bel.tr/lmy başvuru sitesinden indirilebilecektir.)
EK 2: KVKK AYDINLATMA VE AÇIK RIZA METNİ (Her yarışmacı ve müzik eğitmeni için)
EK 3: BAŞVURU FORMU (www.nilufer.bel.tr/lmy linkinden indirilebilecektir, ıslak imzalı olmalıdır.)

4. Yarışmanın kategorileri, aşağıdaki gibidir.
“En İyi Orkestra”, “En İyi Solist”, “En İyi Beste”, “En İyi Dörtlü”, “En İyi Üçlü”, “En İyi İkili”

5. Her müzisyen yarışmaya EN FAZLA 2 KATEGORİDE katılabilir.

6. Her grup, yarışmaya EN FAZLA 2 KATEGORİDE katılabilir. Her kategori için bir şarkı ile katılım sağlanabilir. Aynı kategori için birden fazla şarkı ile katılım sağlanamaz.

7. Yarışmanın ÖN ELEME ile veya ÖN ELEMESİZ yapılması kararı, (teknik zorunluluklar nedeniyle) yarışmaya başvuran grup sayısına göre Nilüfer Belediyesi tarafından belirlenecektir.

8. Yarışma, enstrümanların standart kullanımı ile canlı performans esasına dayanmaktadır.

9. Orkestra kategorisinde yarışmaya katılabilmek için, grupta davul ve bas gitar enstrümanlarının olması zorunludur. Bu enstrümanların olmadığı gruplar, grup üyelerinin sayısı uygun ise ancak dörtlü, üçlü ve ikili grup kategorilerinden birinde yarışabilirler.

10. Yarışmaya katılan enstrümanistlerin tümü, ayrıca bir başvuru gerekmeksizin; En İyi Basçı, En İyi Gitarcı, En İyi Klavyeci, En İyi Davulcu, En İyi Alternatif Enstrüman (nefesli, vurmalı, yaylı) dallarında değerlendirilecektir. Her enstrüman dalında en yüksek değerlendirme puanını alan bir yarışmacı ödül almaya hak kazanacaktır.

11. Beste kategorisi için hazırlanacak (sözlü ya da enstrümantal) parçanın, özgün ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Beste, grup üyelerinden birine ait olmak zorundadır. Sözler için böyle bir zorunluluk yoktur. Beste kategorisinde yarışacak olan grupların, yarışacakları şarkıların sözlerini ve notalarını başvuru sırasında PDF formatında, şarkı kaydını ise mp3 formatında elden teslim etmesi gerekmektedir.

12. Beste dalında yarışacak şarkılar, yarışmanın iki aşamalı olması halinde ön elemede MP3 kaydından dinlenerek değerlendirilir. Tek aşamalı olması durumunda canlı performans ile sahnede yarışır. Beste, besteci dışındaki bir öğrenci tarafından da icra edilebilir.

13. Yarışmacı gruplara sahneleri sırasında standart davul seti, iki adet elektro gitar amfisi, bir adet bas gitar amfisi, dijital piyano, ses düzeni ve ışık düzeni Nilüfer Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
Aynı ses düzeni bütün topluluklar tarafından kullanılacaktır. Bunun dışında kalan enstrüman ve bunlara bağlı her türlü ekipman (jack, kablo, pedal vs.) yarışmacılar tarafından getirilecektir.

14. Sahne alacak grupta 12 kişiden fazla yarışmacı olamaz.

15. Her grup üyesi müzikal performansa katkıda bulunmalıdır. Sadece koreografi ve dans gösterisi yapan kişiler gruba dahil edilemez.

16. Yarışmacıların katıldıkları her kategori için seslendirecekleri ŞARKI SÜRESİ EN FAZLA 5 DAKİKADIR (300 sn.) Süreyi aşan gruplar diskalifiye edilecektir. Ayrıca gruplar, yarışma sırasında kendilerine verilen akort süresini aşmamalı ve zaman kaybına neden olmamalıdır.

17. Yarışma sırasında, ses kontrolü vb. gerekçelerle grup eğitmeni veya velilerin sahneye çıkmasına izin verilmez. Bu yöndeki istekler reddedilir.

18. Yarışma için başvurulan şarkı sözleri, milli iradeyi zedeleyici, müstehcen olamaz ve herhangi bir politik içerik taşıyamaz. Bu parçalar yarışmaya kabul edilmez, sehven yarışmaya kabul edilmiş olması durumunda, yarışma dışı bırakılır.

19. Sahnede, önceden verdikleri bilgiler dışında başka şarkı ve içerikle yarışan gruplar yarışma dışı kalacaklardır. Gelişebilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğu başvuru sahibine aittir. Nilüfer Belediyesi, kendi bilgisi dışında gerçekleşen bu tip olayların sorumluluğunu hiçbir şekilde paylaşmaz.

20. Salon içi taşkınlık, uygunsuz davranış ve diğer yarışmacı grupların performansını etkileyecek çirkin tezahürat diskalifiye nedeni sayılacaktır. Bu konuyla ilgili olarak yarışmacılar ve grup eğitmenleri gerekli uyarıları yapmakla sorumludur.

21. Yarışmanın iki aşamalı olması durumunda ön elemelerin sonuçları; aynı gün içerisinde
www.nilufer.bel.tr adresinde yayınlanacaktır. Tek aşamalı olması durumunda sonuçlar sahnede açıklanacaktır.

22. Nilüfer Belediyesi, yarışmanın yapılacağı tarih ve saate kadar her türlü ara karar, değişiklik ve düzenleme ile bunların katılımcılara duyurulması konusunda tam yetkili ve sorumludur. Başvuruda bulunup yarışmaya katılacağı kesinleşmiş gruplar, bu şartları peşinen kabul etmiş sayılır.

23. Yarışmada Nilüfer Belediyesi’nin belirleyeceği profesyonellerden oluşan jüri değerlendirmeyi yapacaktır. Jürinin kararları katılımcı gruplar tarafından “peşinen kabul edilmiş” olacaktır.

24. Yarışma takvimi, kategorileri ve ödülleri aşağıdaki gibidir:

YARIŞMA TAKVİMİ
Son Başvuru : 08 Mayıs 2024 Çarşamba
Teknik Toplantı : 10 Mayıs 2024 Cuma

ÖN ELEME
Ön Eleme Soundcheck : 13 Mayıs 2024 Pazartesi – 14 Mayıs 2024 Salı (Nazım Hikmet Kültürevi)
Ön Eleme: 15 Mayıs 2024 Çarşamba – 16 Mayıs 2024 Perşembe(Nazım Hikmet Kültürevi)

FİNAL
Final Teknik Toplantı :20 Mayıs 2024 Pazartesi (Konak Kültürevi / 5. Kat / Saat 10.00)
Final Soundcheck : 24 Mayıs 2024 Cuma (Nazım Hikmet Kültürevi)
Final Yarışması : 25 Mayıs 2024 Cumartesi(Nazım Hikmet Kültürevi)
En İyi Orkestra Birincisi 20.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Orkestra İkincisi 15.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Orkestra Üçüncüsü 10.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Solist Birincisi 6.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Solist İkincisi 4.500 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Solist Üçüncüsü 3.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Beste 6.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Dörtlü 10.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Üçlü 7.500 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi İkili 5.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Basçı Birincisi 4.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Gitarcı Birincisi 4.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Klavyeci Birincisi 4.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Davulcu Birincisi 4.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
En İyi Alternatif Enstrüman Birincisi 4.000 TL Değerinde Mix Müzik Alışveriş Çeki ya da Özel Ders
Mix Müzik Özel Ödülü Müzik Sınıfı Desteği 20.000 TL

Lise öğrenci yarışmaları için sayfamızı takip ediniz.