Nesnelerin İnterneti Uykunuzu nasıl değiştirecek?

Nesnelerin İnterneti Uykunuzu nasıl değiştirecek?

Nesnelerin interneti teknolojisinin dönüşüm sağladığı alanlar arasında sağlık hizmetleri sektörü geliyor. MarketResearch.com tarafından söz konusu sektörün 2020 yılına kadar 117 milyon dolara ulaşması öngörülüyor. Nesnelerin interneti teknolojisine sahip cihazların medikal ekipmanlara entegre edilmesi ve sağlık uzmanları tarafından kullanımı hastaların daha etkin şekilde takibini sağlayarak cihazlardan elde edilen veriler doğrultusunda hangi hastaların daha fazla bakıma ihtiyacı olduğunu belirleme imkanı sunuyor. Diğer bir söylem ile daha fazla cihazın sisteme dâhil olması sağlık çalışanlarının daha fazla veri kullanarak “önleme tedaviden daha iyidir” felsefesi doğrultusunda proaktif yönetim sistemi oluşturmasını mümkün kılıyor.
Internet’lerin giderek artan bir şekilde devreye girmesi, sağlık alanında yeni uygulamalar buluyor ve bağlı sensörleri hastaları ve tedaviyi daha iyi teşhis etmek, izlemek ve yönetmek için kullanıyor. Birçoğu hasta verilerini daha sağlam bir şekilde izlemek için klinik dereceli giyilebilir materyaller üzerine odaklanırken, bazıları hastane ve uygulamalardaki sensör ağları için sağlık hizmeti sunumunu optimize etme ve hasta bağlılığını izleme fırsatı görmektedir.
Nesnelerin internetinin uyku izleme konusundaki çalışmalarını inceleyelim

Nova Som


Obstrüktif uyku apnesi, uyku esnasında üst solunum yolunun çökmesi, hava akışının kesilmesi ve uyku sırasında kan oksijen seviyelerinin düşürülmesinin bir sonucudur. ABD’de şiddetle tanı konulamamıştır ve bundan mustarip olanlar genellikle sahip olduklarindan habersizdir. Aslında, uyku apnesini ilk kez fark eden eş veya sevilen kişi. Yaygın işaretler, uyku sırasında yüksek sesle horlama, nefes nefrekleme veya boğulma gibi hastalıkları içerir; hastalar, gece başına yüzlerce kez – bazen kan oksijenini tehlikeli derecede düşük seviyelere indirgeyerek, 10 saniye veya daha fazla süreyle nefes almayı bırakırlar. 

Evde Uyku Testi – Pek çok hasta için mükemmel bir seçenek

Her yıl yaklaşık olarak 3.5 milyon OSA uyku testi yapılmaktadır. Bu testlerin yaklaşık% 80’i, kendi evinin konforunda ve rahatlığında bir uyku çalışması yapabileceği ev uyku testi için uygundur. Evde uyku testi, bekleme sürelerini ortadan kaldırır ve test tamamlanma oranlarını geliştirir

BEDDIT

 

Beddit ile Uyku Problemleri Son Buluyor

Indiegogo‘da 80.000$ fon hedefiyle yola çıkan ve 503.283$ fon toplayan Beddit, bir uyku takip cihazı ve sağlık koçu. 2006 yılında Finlandiya’da kurulan bir girişim olan Beddit firması tarafından geliştirilen cihazın ana amacı, kalitesiz ya da yetersiz uykunun neden olduğu sorunların önüne geçmek.Bunu sağlamak için de gerçekleştirdiği şeyler başlıca şu şekilde:

Uyku halindeki kalp ritminizi takip ediyor. Çünkü bu, stresin ve yenilenme sürecinin önemli bir göstergesi.
Nefes alma sıklığını ölçüyor. Bu da, stres seviyeniz konusunda fikir edinmenizi sağlıyor. Ayrıca bu ölçüm, horlama probleminiz olup olmadığını da belirliyor.
Uyku süresince olan hareketlerinizi takip ederek uykunuzun farklı evrelerini ayırt ediyor ve uyku döngünüzü belirliyor.
Yatakta olmadığınız ve uyanık olduğunuz zamanları belirleyerek toplam uyku sürecinizi hesaplıyor.

Beddit’in kullanımı çok basit. Sensörün yatağın üzerinde sabit durması için bir tarafı yapışkan olarak tasarlanmış. Tabii elinize ulaştığında yapışkan kısmın üzerinde koruyucu bir bant oluyor. Bu koruyucu bandı çıkartıp, sensörü tercihinize göre çarşafın altına ya da üstüne yerleştiriyorsunuz ve USB adaptörünü bağlıyorsunuz. Böylelikle, oldukça ince ve uzun bir şerit şeklinde olan sensör çalışmaya hazır hale geliyor. Tasarımı nedeniyle de uyurken sizi hiçbir şekilde rahatsız etmiyor. Ayrıca sensör, elektromanyetik bir alan oluşturmadığı veya radyasyon yaymadığı için sağlık açısından da herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

HELLO

Mükemmel uyku ortamınızı yaratın.

Sense, yatak odanızdaki koşulları izleyen sensörlerle doludur ve çevrenizin uykunuzu nasıl etkilediğine dair benzersiz bir içgörü sağlar.

Sensörler
Sıcaklık sensörü: Optimum uyku için çok sıcak veya soğuk olduğunda bunu bilin.

Nem sensörü: Yatak odasındaki nemin dinlenme şeklinizi nasıl etkilediğini keşfedin.
Ortam ışığı algılayıcısı: Küçük bir ışığın bile uykunun kalitesini nasıl etkileyebileceğini öğrenin.
Mikrofon dizisi: Gelişmiş Ses, gürültünün uykunuzu nasıl bozabileceğini görmenizi sağlar.
Yakınlık sensörü: Akıllı Alarmınızı elinizdeki bir dalga ile kapatın.
Partikül sensörü: Hava sizi iyi bir gece uykusundan koruyor mu öğrenin.
Hoparlör:Uyarıldığı uyandırma tonlarından biri olan 15 özelliğe uyanın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 3 =