Nesiller Boyu Gülümseyin Ulusal Fotoğraf Yarışması 2015

Nesiller Boyu Gülümseyin Ulusal Fotoğraf Yarışması Şartnamesi

1.Yarışmanın ismi: Nesiller Boyu Gülümseyin-Yorgun Yıllar

2.Yarışmanın konusu:Yüzlerinde geçmişin izlerini, “Yılların Yorgunluğu”nu taşıyan kişilerin portre fotoğrafları ile yarışmaya katılabilirsiniz.

3. Genel Katılım Koşulları:

· Yarışmaya, Ontex Tüketim Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. (Canped, Can Bebe ve Helen Harper’ın tescilli ticari markasıdır)yöneticileri, seçici kurul üyeleri ile birinci dereceden yakınları ve proje iş ortaklarından Uranus Fotoğraf Ajansı ve Yayınevi yönetimi ve çalışanları dışında tüm fotoğrafçılar katılabilir.

· Yarışmacılar, yarışmaya en fazla 4 (dört) eser ile katılabilir.

· Fotoğraf çekim tekniği portredir.

· Daha önce ödül almış eserler yarışmaya katılamaz.

· Daha önce bu yarışmada sergileme ödülü almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Bu yarışmanın dışında diğer yarışmalardan sergileme ödülü almış fotoğraflar yarışmaya katılabilir.

· Jüri tarafından ödüle layık görülen eser ya da eserlerin başka bir yarışmada ödül aldığının bilgisinin ortaya çıkması durumunda, o eserin/eserlerin ödülü iptal edilir ve ödül sırası kaydırılır.

· Yarışma ulusal yarışmadır.

· Gönderilecek eserler, TC yasalarına ve genel ahlak kurallarına aykırı olmamalıdır.Bu tür eserler, doğrudan ve haber verilmeksizin değerlendirme dışı bırakılacaktır. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendileri tarafından tasarlanıp çekildiğini ve tüm izinlerinin fotoğrafçı tarafından alındığını taahhüt etmiş sayılacaklardır. Ontex, yarışmaya gönderilen eserlerin içeriği ile ilgili hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmemektedir.

· Yarışmada ödül ve sergileme alan fotoğraflar, tanıtım amaçlı olarak eser sahibinin ismini kullanarak, web sitesinde, şirket içi yayınlanan afiş, katalog, kitap, broşür, takvim vb her türlü tanıtım malzemesinde kullanabilecektir. Ayrıca Ontex, ödül alan (1, 2 ve 3.), Mansiyon ve Özel ödül alan eserleri eser sahibinin ismi belirtilerek kullanım haklarının, tüm maddi ve manevi hakları ONTEX’in belirleyeceği makul bir telif ücreti karşılığında katılımcılar tarafından, ileride ONTEX’in yapacağı bir devir sözleşmesi ile tarafların antlaşması halinde Ontex Tüketim Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.’ne devredebilecektir. ONTEX, telif haklarını ücret karşılığında aldığı bu eserleri, yazılı ve görsel medyada, televizyonlarda, internette, billboard’larda, dergilerde, gazetelerde ve reklam yayınlarında, tanıtım ve ticari olarak kullanabilecektir.

· Fotoğraflarda bulunan canlı ya da cansız obje ile ilgili her türlü telif, izin vb taleplere ilişkin sorumluluk fotoğrafı çeken ve/veya fotoğrafı yarışmaya gönderene aittir. Eser gönderenler bu konuda (eserde yer alan/alabilecek kişi, araç, mekan, eser, kavram vb konularda) gereken izinlerin kendileri tarafından alınmış olduğunu, doğabilecek ihtilaflarda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek ihtilaflarda Ontex sorumlu olmayacaktır.

· Kurum veya seçici kurul, herhangi bir başvurunun kurallara aykırı olduğunun tespit edilmesi durumunda eser sahibine bilgi vermeksizin başvuruyu geri çevirme ya da değerlendirme harici tutma yetkisine sahiptir.

·Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar JPEG formatında,(en yüksek sıkıştırılmamış kalite) 300dpi çözünürlükte büyük boy baskıya elverecek şekilde, kısa kenar 2400 pikselden küçük olmayacak boyutta internet adresine yüklenecektir.

· Fotoğraflar internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Yarışmaya baskı veya CD/DVD ile fotoğraf kabul edilmemektedir.

· Gönderilen fotoğrafların isimleri; önce rumzılacak şekilde belirtilmelidir. Rumuz 6 rakamdan oluşacaktır ve sistem otomatik olarak rumuzunuzu size verecektir. Fotoğraflarınızı aşağıda örnekte belirtildiği şekilde isimlendirmeniz gerekmektedir.

Örneğin; 173257 rumuzlu yarışmacı 4 farklı eserle katılıyorsa “eser adı” da yazılarak aşağıdaki şekilde eser isimlerini belirtmelidir:

173257-1-eseradı, 173257-2-eseradı; 173257-3-eseradı; 173257-4-eseradı

· Instagram Özel Ödülü için katılacak yarışmacılar internet sitesindeki yönlendirmeyi takip ederek, fotoğraflarını yükleyebileceklerdir.

· İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde info@nesillerboyugulumseyin.com adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecektir. Bu web adresi sadece fotoğraf yükleme problemiyle ilgili kullanılabilecektir; bu mail adresine fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılmış olunması anlamında değerlendirilmez ve katılım kesinlikle kabul edilmez.

· Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, renk ve kontrast ayarları, toz alma, filtre uygulamaları dışında manipülasyon* yapılmamış olması gerekmektedir.

*Maniplasyon: birden fazla farklı görüntünün bir kareye yerleştirilmesi ile elde edilen görüntüdür.

· Yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi gösteren yarışmacıların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları iptal edilir.

· Yarışmada dereceye giren ve ödül alan fotoğrafçılara internet üzerinden veya posta yoluyla sergi davetiyesi gönderilecektir.

· Yarışma sonucu açıklandıktan sonra katılımcı yarışmadan çekilemez.

4. Kategoriler:

Yarışma dijital, dijital ortama aktarılmış, renkli ya da siyah-beyaz fotoğrafları kapsamaktadır.

5. Başvuru kanalı:

www.nesillerboyugulumseyin.com

Fotoğrafların yarışma web sayfasında yukarıda belirtilen adrese yüklenmesi, yine aynı adreste yayınlanan başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve internet üzerinden gönderilmesi gerekmektedir. Ontex başvurulara ilişkin onay/bilgi vermeyecektir.

6. Seçici Kurul(Ada göre alfabetik sıralama ile):

Erdal Yazıcı Fotoğraf Sanatçısı
Emre İkizler Fotoğraf Sanatçısı
Gülnur Sözmen Fotoğraf Sanatçısı
Müge Hasbay Öztunç Ontex Pazarlama Müdürü
Tuna Özcan Ontex Canped Ürün Yöneticisi
Seçici kurul, en az 3 (üç) kişi ile toplanacaktır.

7.Yarışma Takvimi:

Son Katılım Tarihi: 17 Nisan 2015, Cuma günü, Saat:23:59 (Sistem bu süreden sonra yapılan başvuruları kabul etmeyecektir.)

Seçici Kurul Değerlendirilmesi : 21Nisan 2015

Sonuç Bildirim Tarihi: 22Nisan 2015

Sergi ve Ödül Töreni: 22 Mayıs 2015

Sergi günü ve mekanı ile ilgili bilgilendirme sonuçlar açıklandıktan sonra en az bir ay içerisinde yapılacaktır.

Sergi için hazırlanan fotoğraf albümü ve CD/DVD gönderimi ile ilgili bilgi verilecektir.

Sonuçlar www.canped.com.tr kurumsal web sitesinden, yarışmaya özel hazırlanacak

www.nesillerboyugulumseyin.com sitesinden duyurulacaktır.

8. Ödüller:

Birincilik : 5.000 TL

İkincilik : 3.500 TL

Üçüncülük : 2.000 TL

Mansiyon (3 adet) : 500 TL

Canped Özel Ödülü : 1000 TL

Instagram Özel Ödülü : Nikon Coolpix S4200

Sergileme (en çok 54 fotoğraf): 100 TL

Ödül kazanan ve sergilemeye giren yarışmacılara, Ontex tarafından telefon ve elektronik posta yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

9. Yarışmaya katılan tüm katılımcılar bu şartnamedeki bütün şartları kabul etmiş sayılır.

10.Yarışma Sekreteryası:

Çağlan Yazıcı

Uranus Fotoğraf Ajansı

Ankara Caddesi Cağaloğlu Yokuşu No:17

Evren HanKat:2/40

Eminönü/İstanbul