Nesiller Boyu Gülümseyin Fotoğraf Yarışması 2014

ONTEX Ulusal Fotoğraf Yarışması Şartnamesi

1. Yarışmanın ismi: “Nesiller Boyu Gülümseyin”.

2. Yarışma konusu: Candan bakan bir göz, candan dokunan bir el; bazen çocuğumuz, eşimiz, bazen de komşumuz, doktorumuzdur. Şimdi candan bakan gözlerdeki ışığı, candan dokunan ellerdeki sıcaklığı, kısacası “candan bir bakımı ve bakışı” fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirerek yarışmamıza katılabilirsiniz.

3. Genel Katılım Koşulları:

 

Yarışmaya, Ontex Tüketim Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. (Canped, Can Bebe ve Helen Harper’ın tescilli ticari markasıdır) yöneticileri, seçici kurul üyeleri ile TFSF temsilcisi ve birinci dereceden yakınları ve proje iş ortaklarından Uranus Fotoğraf Ajansı ve Yayınevi yönetimi ve çalışanları dışında tüm fotoğrafçılar katılabilir.

Yarışmacılar, yarışmaya en fazla 4 (dört) eser ile katılabilir.

Daha önce ödül almış eserler yarışmaya katılamaz.

Yarışma ulusal yarışmadır.

Gönderilecek eserler, TC yasalarına ve genel ahlak kurallarına aykırı olmamalıdır. Bu tür eserler, doğrudan ve haber verilmeksizin değerlendirme dışı bırakılacaktır. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendileri tarafından tasarlanıp çekildiğini taahhüt etmiş sayılacaklardır. Ontex, yarışmaya gönderilen eserlerin içeriği ile ilgili hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmemektedir.

Yarışmada ödül ve sergileme alan fotoğraflar, tanıtım amaçlı olarak eser sahibinin ismini kullanarak, web sitesinde, şirket içi yayınlanan afiş, katalog, kitap, broşür, takvim vb her türlü tanıtım malzemesinde kullanabilecektir. Ayrıca Ontex, ödül alan 1, 2 ve 3. eserleri eser sahibinin ismi belirtilerek kullanım haklarının, tüm maddi ve manevi hakları ONTEX’in belirleyeceği makul bir telif ücreti karşılığında katılımcılar tarafından, ileride ONTEX’in yapacağı bir devir sözleşmesi ile tarafların antlaşması halinde Ontex Tüketim Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.’ne devredebilecektir.  ONTEX, telif haklarını ücret karşılığında aldığı bu eserleri, yazılı ve görsel medyada, televizyonlarda, internette, billboard’larda, dergilerde, gazetelerde ve reklam yayınlarında, tanıtım ve ticari olarak kullanabilecektir.

Fotoğraflarda bulunan canlı ya da cansız obje ile ilgili her türlü telif, izin vb taleplere ilişkin sorumluluk fotoğrafı çeken ve/veya fotoğrafı yarışmaya gönderene aittir. Eser gönderenler bu konuda (eserde yer alan/alabilecek kişi, araç, mekan, eser, kavram vb konularda) gereken izinlerin kendileri tarafından alınmış olduğunu, doğabilecek ihtilaflarda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek ihtilaflarda Ontex sorumlu olmayacaktır.

Kurum veya seçici kurul, herhangi bir başvurunun kurallara aykırı olduğunun tespit edilmesi durumunda eser sahibine bilgi vermeksizin başvuruyu geri çevirme ya da değerlendirme harici tutma yetkisine sahiptir.

Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar JPEG formatında, (en yüksek sıkıştırılmamış kalite) 300 dpi çözünürlükte büyük boy baskıya elverecek şekilde, kısa kenar 2400 pikselden küçük olmayacak boyutta internet adresine yüklenecektir.

Fotoğraflar internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Yarışmaya baskı veya CD/DVD ile fotoğraf kabul edilmemektedir.

Gönderilen fotoğrafların isimleri; önce rumuz daha sonra sıra no ve eser ismi yazılacak şekilde belirtilmelidir. Rumuz 6 rakamdan oluşmalıdır.

Örneğin; 173257 rumuzlu yarışmacı 4 farklı eserle katılıyorsa “eser adı” da yazılarak aşağıdaki şekilde eser isimlerini belirtmelidir.

Örneğin 173257-1-eseradı.jpeg, 173257-2-eseradı.jpeg; 173257-3-eseradı.jpeg; 173257-4-eseradı.jpeg

 

Instagram Özel Ödülü için katılacak yarışmacılar internet sitesindeki yönlendirmeyi takip ederek, fotoğraflarını yükleyebileceklerdir. Instagram Özel Ödülü’ne layık görülen eser sergilenmeye alınmayacaktır.

İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde info@nesillerboyugulumseyin.com adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecektir. Bu web adresi sadece fotoğraf yükleme problemiyle ilgili kullanılabilecektir; bu mail adresine fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılmış olunması anlamında değerlendirilmez ve katılım kesinlikle kabul edilmez.

Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, renk ve kontrast ayarları, toz alma, filtre uygulamaları dışında üzerinde fotoğrafın ana unsurunu bozacak şekilde manipülasyon yapılmamış olması gerekmektedir.

Ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı bu yarışmada böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan (kural ihlali yapan) kişilerin yarışmalara katılımı TFSF Yarışma İlkeleri gereğince bir yıl süreyle kısıtlanır.

Kural ihlalinin tekrarlanması halinde yarışmacı TFSF onaylı yarışmalardan süresiz olarak kısıtlanır.

Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

Yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi gösteren yarışmacıların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları iptal edilir.

Ödül alan eserler TFSF yayını olan Almanak – 2014 yayınında kurumumuza ait sayfalarda da yukarıda belirtilen koşullarda yer alacaktır.

Yarışmada dereceye giren ve ödül alan fotoğrafçılara internet üzerinden veya posta yoluyla sergi davetiyesi gönderilecektir.

4. Kategoriler:

Yarışma dijital, dijital ortama aktarılmış, renkli ya da siyah-beyaz fotoğrafları kapsamaktadır.

5. Başvuru kanalı:

www.nesillerboyugulumseyin.com

Fotoğrafların yarışma web sayfasında yukarıda belirtilen adrese yüklenmesi, yine aynı adreste yayınlanan başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve internet üzerinden gönderilmesi gerekmektedir. Ontex başvurulara ilişkin onay/bilgi vermeyecektir.

6. Seçici Kurul (Ada göre alfabetik sıralama ile):

Ara Güler                                           Fotoğraf Sanatçısı

Erdal Yazıcı                                         Fotoğraf Sanatçısı

Gülnur Sözmen                                               Fotoğraf Sanatçısı

Müge Hasbay Öztunç                   Ontex Pazarlama Müdürü

Tuna Özcan                                       Ontex Canped Ürün Yöneticisi

Seçici kurul, en az 3 (üç) kişi ile toplanacaktır.

TFSF temsilcisi:

 

7. Yarışma Takvimi:

Son Katılım Tarihi                            : 04 Mayıs 2014 Pazar günü saat 00.00 (Sistem bu süreden sonra yapılan başvuruları kabul etmeyecektir)

Seçici Kurul Değerlendirilmesi   : 12 Mayıs 2014

Sonuç Bildirim Tarihi                      : 14 Mayıs 2014

Sergi ve Ödül Töreni                      : 13 Haziran 2014

Sergi günü ve mekanı ile ilgili bilgilendirme sonuçlar açıklandıktan sonra en az bir ay içerisinde yapılacaktır.

Sergi için hazırlanan fotoğraf albümü ve CD/DVD gönderimi ile ilgili bilgi verilecektir.

Sonuçlar www.canped.com.tr kurumsal web sitesinden, yarışmaya özel hazırlanacak

www.nesillerboyugulumseyin.com sitesinden ve www.tfsf.org.tr web sitesinden

duyurulacaktır.

8. Ödüller:

Birincilik                                                                    : 8.000 TL

İkincilik                                                                      : 6.000 TL

Üçüncülük                                                               : 4.000 TL

Mansiyon (1 adet)                                                : 500 TL

Ontex Özel Ödülü                                                 : Fotoğraf Kursu

Instagram Özel Ödülü                                         : Nikon Coolpix S4200

Sergileme (en çok 54 fotoğraf)                       : 50 TL

 

Ödül kazanan ve sergilemeye giren yarışmacılara, Ontex tarafından telefon ve elektronik posta yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

Ödül alan ve sergilenen fotoğraflara yarışmaya katıldıklarına dairsertifika verilecektir.

9. Yarışmaya katılan tüm katılımcılar bu şartnamedeki bütün şartları kabul etmiş sayılır.

10. Yarışma Sekreteryası:

Çağlan Yazıcı

Uranus Fotoğraf Ajansı

Ankara Caddesi Cağaloğlu Yokuşu No: 17

Evren Han Kat: 2/40

Eminönü İstanbul

Tel:0212 528 0158

 

11. Yarışmamız Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nca onaylanmıştır. (Onay No: TFSF 2013/88)

Yarışma sürecinde TFSF Temsilcisi bulunacaktır.