NEŞELİ FEN DERSLERİ, SORGULAYAN ÖĞRENCİ VE SEVİLEN BİLİM PROJESİ

Fen ve Teknoloji öğretmenleri, öğrencilerin doğada işleyen kanunları anlamalarını sağlamak için özel olarak tasarlanmış araçlar kullanmadan da onların derinlemesine öğrenmelerini sağlayabilirler. Bunun için fen derslerinde çevrelerinden çok rahatlıkla temin edebilecekleri basit araç-gereçlerle doğada işleyen kanunları derinlemesine öğretebilirler. Ancak bu sadece basit araç ve gereçleri temin etmekle mümkün olmamaktadır. Derinlemesine anlamayı sağlamak için öğretmenin yönlendirme ve rehberliği büyük önem taşımaktadır. Bunun için bu projede basit araç-gereçlerle fen öğretimi sorgulayıcı öğretim tekniği ile işlenecektir. Bu proje sayesinde Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin öğretim yöntemi açısından yeni bir bakış açısı ve uygulama becerisi kazanacakları düşünülmektedir.

Projenin amacı; Fen ve Teknoloji Öğretmenlerinin derslerinde basit araç gereçlerle yapılan etkinlikleri (hands-on activities) sorgulayıcı öğretim yöntemine dayalı (inquiry-based instruction) bir şekilde kullanmaları hususunda öğretmenlerde etkileşimli olarak (yapılandırmacı yaklaşıma dayalı) farkındalık yaratmaktır.
Bu amaç doğrultusunda projenin hedef kitlesi, orta okulda görev yapmakta olan Fen ve Teknoloji Öğretmenleridir. Çalışmaya dahil olacak olan öğretmenler Elazığ, Tunceli ve Bingöl illerinden seçilecektir. Bu projeye 50 öğretmenin katılması hedeflenmektedir.

Neşeli fen dersleri, sorgulayan öğrenci ve sevilen bilim adlı bu proje TÜBİTAK 4005 – Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında desteklenen bir eğitim projesidir.

ETKİNLİK TAKVİMİ

Proje eylül ayında başlıyor. Projede gerçekleştireceğimiz etkinlikler şunlardır;

1. Patates ve Pipet

2. Damlalığın Dansı

3. İnce İp mi? Kalın İp mi?

4. Kardan Adamımız Erimesin.

5. Dumanın Yönü

6. Ateşle Yaklaşmak Tehlikeli Değildir.

7. Görünmezlik Mümkün Müdür?

8. Sınır Açısı Hesaplama

9. Periskop

10. Elektrik Motoru

11. Elektrik Tesisatı Neden Yanar?

12. Sigortanın Önemi

13. Pürüzsüz Yüzeyde Sürtünme Olur Mu?

14. Ses İletimi

ULAŞIM VE KONAKLAMA

Projenin gerçekleştiği Elazığ’a gidiş-dönüş masrafları hariç; proje boyunca katılımcıların tüm masrafları (gıda, konaklama, eğitim materyalleri vb.) proje bütçesinden karşılanacaktır.
PROJE EKİBİ
Projede görev alacak proje personeli aşağıdaki gibidir.

Doç.Dr. Oktay BAYKARA

Arş.Gör. Dr. Haki PEŞMAN

Arş.Gör. Üzeyir ARI

Yusuf SUNAR

 

İLETİŞİM

Doç. Dr. Oktay BAYKARA

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Fen Bilgisi Öğretmenliği

Merkez/ELAZIĞ

[email protected]

http://neselifen.firat.edu.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin