Neden Sürekli Aynı Kişiler Karşıma Çıkıyor?

Özel Eğitim Öğretmenliği
Mine DAŞBİLEK

“Neden sürekli aynı kişiler karşıma çıkıyor? Neden aynı durumları yaşıyorum?”

Hepimizin hayatında “bunlar hep benim başıma geliyor”, “neden sürekli aynı kişiler karşıma çıkıyor?” dediğimiz ve yakındığımız zamanlar olmuştur. Bu yakınmalar neden olur? Bu yazıda bu sorunun cevabını aramaya çalışacağız.

Psikoanalitik yaklaşım bu duruma, çocukluk döneminde yaşanılan acıların yetişkinlik hayatında insanın tekrar tekrar karşısına çıkmasına “tekrar zorlantısı” diyor. Alkolik bir kişinin çocuğunun alkolik biriyle evlenmesini, taciz edilen çocuğun yetişkinlik döneminde istismar eden bir kişiliğe sahip yetişkin olmasını, iğneden korkan bir çocuğun hemşire olmak istemesini ve şiddet içinde büyüyen bir çocuğun şiddete meyilli biriyle birlikte olmasını bu duruma örnek olarak gösterebiliriz.

Psikoanalitik

 

Peki neden sürekli aynı olayları yaşıyor gibi hissederiz?

Bilinçaltı, çocukluk döneminde yaşanılan travmaları tekrardan çözmek ister. Çözülmek istenilen travmalarla baş edebilmek için farklı yöntemler denemek gerekir. Ancak travma sonucunda oluşan duyguyu değiştiremediğinde olaylar tekrarlanır. Bu durum, bilinçaltında yaşandığı için kişi aslında farkında olmaz.

Bu durumda repetition compulsion yani tekrar zorlantısı, bir iyileşme isteğidir. Zihin, farkında olmadan kişiyi değişime zorlayarak daha iyiye doğru iyileştirir. Ancak kişide bu durum sürekli sürekli tekrar ederse daha ağır bir travma yaratır. Tekrar tekrar aynı durumların yaşanmaması için psikolojik destek alınması gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

3 × five =