Neden STEM?

STEM

NEDEN STEM?

STEM; Science(Bilim), Technology(Teknoloji), Engineering(Mühendislik) ve Matematichs(Matematik) disiplinlerinin bir araya getirilerek 21. yy becerileri ile bütünleşmiş halinde kabul görmüş bir eğitim anlayışıdır. Bireylerin karmaşık problemleri çözme becerilerine katkı sunması açısından önemlidir. Günümüzde ve gelecekteki Dünya da araştıran, sorgulayan, eleştiren, gerçek hayatta karmaşık problemlere yaratıcı çözümler bulan bireylerin yer alması beklenmektedir. Bu çerçevede biraz STEM’İ anlamak için tarihine bakmak gerekir.

STEM’İN tarihsel gelişimi konusunda yapılan araştırmalar dikkate alındığında 1957 ve 2001 ve 2012 tarihleri bir dönüm noktası olarak göz önüne çıkar. 1957 tarihinde Rusların İlk uzay aracı olan Sputnik-1’i uzaya göndermesi o dönemdeki Sovyetler Birliğinin Bilim-Teknoloji-Mühendislik ve Matematik alanlarında bütünleşmiş bir biçimde yeni bir modelin öncüsü olduğu ortaya koymuştur. ABD ise 1958 tarihinde NASA’yı kurmuş Bilim, Teknoloji ve Mühendisliğe önem vererek eğitim ve öğretim programlarında yenilenmeye gitmiştir. Nitekim kısa bir süre içerisinde bu çalışmaların sonuçlarını almıştır.

2001 yılında Prof.Dr. Judıth RAMALEY tarafından STEM kavramı ortaya konulmuştur. Her ne kadar ilk defa 2001 yılında STEM kavramı kullanılmaya başlana dahi disiplinler arası çalışma yaklaşımları daha önceki zamanlarda da kullanılmıştır.

2012 yılında ABD eski Başkanı Barack OBAMA’NIN; ‘’Geleceğin Liderliği öğrencilerimizi fen, matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarında yetiştirmemize bağlıdır.’’ olarak yapmış olduğu açıklama Dünya genelinde STEM anlayışının yaygınlaşmasında büyük etki oluşturmuştur.

Geleceğin Meslekleri ciddi anlamda evrimleşmektedir. Belki de günümüzde şu an yapmış olduğumuz mesleklerin çoğunu hatırlamayacağız. ABD’de yapılan bir araştırma ’da geleceğin en önemli 30 mesleği belirlenmiştir. Bazıları şunlardır;

Arttırılmış gerçeklik Mimarı, Dijital Kimlik Planlayıcı, Dijital Arkeolog, Çevrimiçi topluluk organizatörü, Akıllı yol tasarımcısı, Kişisel bakım koordinatörü, Robot koordinatörü,3D yazıcı mühendisi, Giyilebilir teknoloji tasarım Mühendisi, Bulut hesaplama uzmanı gibi.

Yaratıcı ve inovatif düşünme, gerçek hayatta yer alan karmaşık problemlerini çözebilme, Bilgi-İletişim ve Medya okur-yazarlığı, veri madenciliği gibi birçok becerinin bireyler tarafından kazanması beklenmektedir. 21. yy becerileri olarak karşımıza çıkan ve geleceğin dünyasında bireylerde olması beklenen bu becerileri STEM eğitimi çerçevesinde kazandırılması yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur.

STEM alanını sadece robotik zannetmek büyük bir hatadır. STEM çalışmaları farklı öğrenme tasarımları ile gerçekleşebilir. Proje Tabanlı Öğrenme, Sorgulama Tabanlı Öğrenme, Problem Tabanlı Öğrenme, Matematiksel Modelleme yoluyla öğrenme, Tasarım odaklı Öğrenme, Hesaplamalı düşünme gibi öğrenme yaklaşımları da STEM içerisinde yer alır.

Ülkemizde özellikle STEM anlayışının seviyesi ve değerlendirmesini anlamak için İstanbul Aydın Üniversitesinin yayınlamış olduğu Türkiye STEM raporunu okumak gerekir.

Geleceğin Dünyasında ülke olarak yer almak istiyorsak 21. yy becerilerini ve STEM eğitimi ve uygulamalarını ciddi şekilde bilmemiz sınıflarda yansıtmamız gerekir.

Bu yazımda kısaca Sizlerle Neden STEM? sorusuna cevap vermek istedim. Tabi ki alan yazında yayınlanmış kitaplar ve makaleleri okumak farkındalık açısından çok önemlidir.

Adıyaman İl MEM Ar-Ge STEM&Robotik Koordinatörü İnovatif Fen Bilimleri Öğretmeni Arı yayıncılık Fen Bilimleri Yazarı Algodoo, Arduıno, Robotik Kodlama Eğitim görevlisi Ölçme ve Değerlendirme çalışmalarında aktif soru yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin