Neden Mutsuzuz?

Neden Mutsuzuz

Herhangi bir gün , sadece gözlem yapmak için dışarıya çıkın ve sadece insanları izleyin.

Göreceğiniz manzara asık suratlı , sürekli bir yerlere yetişebilmek için koşturan ve nezaketten yoksun bir ‘kalabalık’. Oysaki biz eskiden zamanında iyilikleriyle , dolup taşan sadaka taşlarıyla , sesi duyulabilen huzuruyla tanınan bir toplumduk. Şimdiyse tecavüzler , cinayetler (özellikle kadın cinayetleri), hırsızlıklar ve daha nice kötülük emsalleriyle karşı karşıyayız her akşam haber kanallarında. Acaba bencilliğimiz mi bunlara sebep diye düşünmemek elde değil. Mesela kadın cinayetlerinin çoğu temelinde erkeğin kendi egosunun incinmesi veya gururunun kırılması sebebini taşır . Yine aynı şekilde bir hayvana işkence ederek öldürmek sadece ego tatmini yani benliğin , bencilliğin bir göstergesidir. Çünkü kişi kendini güçlü hisseder.

Mutluluk aslında paylaşmaktır. Biz eskiden paylaşmayı bilen bir toplumken şimdi bencil bir toplum olduk . Toplumun temeli ailede bunun en güzel örneğini görmek mümkün . İlk doğan çocuk tek büyüdüğü için paylaşmayı bilmez ve paylaşmak istemezken onun kardeşi ona kimse öğretmediği halde paylaşma duygusu güçlüdür. Çünkü bilir ki ona ablasının veya abisinin kıyafetleri giydiriliyor, ona alınan bir yiyecekten ablasına alınıyor… Ve ilginç bir şekilde ikinci çocuk daha mutlu bir çocukluk geçiriyor çünkü bencillik duygusunu tatmadı ve bilmiyor. Bilmediği bir duygunun onu kötü etkilemesi de elbetteki imkansız . Olan sadece ilk çocuğa oluyor ve için için kardeşini kıskanıyor hatta belki küçük yaşlardayken ondan kurtulma planları yapıyor. Küçücük bir çocuk ailesini ve bir şeylerini kardeşiyle paylaşmak istemediği için kardeşinden kurtulma planları yapıyorsa ve için için mutsuz büyüyorsa koskoca insanların elinden sevdikleri şeyleri aldığınız zaman neler yapabileceklerini bence bir daha düşünmeliyiz.

Aslında mutsuz olmamızın sebebi sürekli sevdiğimiz şeylerin elimizden alınmasıdır belki de ya da paylaşmayı bilmediğimiz içindir .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin