Neden Matematik Bölümü?

Aslında her matematik bölümü öğrencisinin dönem dönem kendine sorduğu bu soruyla giriş yapmak istiyorum. Neden Matematik? Aynı zamanda da Matematik Bölümü seçmeyi düşünen öğrencilere biraz yol göstermek istiyorum. Matematik içinde bulunduğumuz dünya ve yaşantıda her alanda bizimle beraber ve aslında bilim dalından da öte hayatın kendisi diyebiliriz. Peki neden matematik okumayı düşünürüz? Bizi bu bölüme iten nedir bu sorunun cevabını biraz irdeleyelim.

Aklınıza gelebilecek her alanla her meslek grubuyla bağlantılı olan bu bölümü seçme nedenimiz bence aslında içimizde yükselen her şeyi sorgulama ve büyük bir ‘Neden?’ sorusu. Çünkü matematik dediğimiz şey her şeyin temeline inme arzusuna dayanır bizi sorgulamaya düşünmeye iter aslında temelden inanıp bildiğimiz şeylerin nasıl bu duruma geldiklerini kavratır. Örnek verecek olursak bize küçüklükten beri üçgenin iç açıları toplamının 180 derece olduğu öğretildi ve biz bunu ezberler ezberlemez evet ben biliyorum üçgenin iç açıları toplamı 180 derece dedik kendi kendimize. Ama hayır. Biz bunu bilmiyoruz biz bunu kabul ettik, ezberledik. Peki neden 180 derece dediğimiz ve sorgulamaya başladığımız anda matematiğe bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz.

Yani siz de içinizde cevabı bilinmeyenlere doğru bir çekim bolca araştırma ve çalışma arzusu bulabiliyorsanız analitik düşünceniz gelişsin istiyorsanız evrensel geçerliliği olan bir bölümde bulunmak istiyorsanız Matematik Bölümü size göre diyebiliriz..