National Geographic Society Uluslararası Fotoğraf Yarışması

DÜNYANIN EN GÜZEL FOTOĞRAFI İÇİN…

National Geographic Society, Uluslararası Fotoğraf Yarışması ’nın yedincisini düzenliyor. National Geographic dergisinin tüm dünyaya yayılmış 10 milyonlarca okuruna ulaşacak yarışmaya, okurlar üç ayrı kategoride katılabilecek: İnsan, Şehir ve Doğa.

Ayrıca okurlar “Gece” konulu Canon Özel Kategorisi için de fotoğraf gönderebilecek.

Yarışmanın Türkiye finalinde dereceye girenler telefon veya e–posta ile bilgilendirilecek ve National Geographic Türkiye’nin en geç Ocak 2013 sayısında ilan edilecek. Ayrıca 3 kategori birincisi fotoğraf ABD’deki uluslararası yarışmaya gönderilecek. Bu fotoğrafların ABD’deki yarışmaya katılım ücreti NG Türkiye tarafından karşılanacak. Uluslararası yarışmanın sonuçları National Geographic Society’nin www.nationalgeographic.com adresli web sayfasından takip edilebilir.

YARIŞMA KATEGORİLERİ
-DOĞA
-İNSAN
-ŞEHİR

CANON ÖZEL KATEGORİ
-GECE

YARIŞMA ÖDÜLLERİ
KATEGORİ BİRİNCİLERİNE CANON EOS 60D
HER KATEGORİDE İLK ÜÇE 2 YILLIK NG TÜRKİYE ÜYELİĞİ
ÖZEL KATEGORİ BİRİNCİSİNE CANON EOS M

 

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULARI

National Geographic, yerel edisyonların katılımıyla uluslararası fotoğraf yarışmasının yedincisini düzenliyor. Yarışmanın Türkiye ayağında 3 kategoride birinciliği elde eden fotoğraflar National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na gönderilecek ve katılım ücreti NG Türkiye tarafından karşılanacak.

KİMLER KATILABİLİR?
Yarışma, National Geographic çalışanları ile yarışmayla herhangi bir şekilde bağlantısı olanlar dışında 18 yaşını doldurmuş tüm National Geographic okurlarına açıktır.

KATEGORİLER
Uluslararası Yarışma, İNSAN, ŞEHİR ve DOĞA olmak üzere 3 kategoride düzenlenmiştir ve kategori birincileri ödüllendirilecektir.  Ayrıca yarışma sponsoru Canon tarafından GECE konulu bir Özel Ödül de verilecektir.

KURALLAR
Bir katılımcı yarışmaya en fazla 6 fotoğraf ile katılabilir. Bu fotoğraflar tek bir kategoride olabileceği gibi birkaç kategori toplamı da olabilir. Gönderilecek fotoğraflar son 2 yıl içinde çekilmiş olmalı ve daha önce herhangi bir National Geographic Society yarışmasında ödül almamış olmalıdır. Her fotoğrafa açıklayıcı bir fotoğraf altı bilgisi eşlik etmelidir. Birden fazla fotoğrafın montajlanmasıyla oluşturulan, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir öge eklenmiş ya da var olan ögelerden herhangi biri silinmiş fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğrafın orijinal niteliğini bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık ve renk ayarı yapılmış fotoğraflar kabul edilir. Ancak fotoğrafların bu tür bir işlemden geçmiş olduğu katılım formunda belirtilmelidir.

KATILIM
Katılım renkli ya da siyah beyaz dijital fotoğraflarla olacaktır. Fotoğraflar dijital çekilmiş olabileceği gibi film ya da opaktan tarama da olabilir. Yalnızca NG Türkiye’nin websayfası www.nationalgeographic.com.tr adresi üzerinden yapılan başvurular kabul edilecektir. Başvurular 1 Ekim 2012 tarihinde başlayacaktır. Dijital dosyalar JPEG (.jpg veya .jpeg uzantılı) formatında, tek bir fotoğraf için en fazla 5 megabayt boyutunda ve uzun kenarı en az 1600 piksel olmalıdır. Fotoğraflar ilgili kategorinin altına yüklenmelidir. Ad, soyad, adres, telefon numarası ve e–posta adresi ile birlikte fotoğrafın ne zaman, nerede çekildiğini de içeren açıklayıcı bilginin başvuru sırasında belirtilmesi gerekmektedir. Bu medyaların herhangi bir nedenle bilgisayarda okunamaması halinde National Geographic sorumluluk kabul etmez.

Değerlendirmeye 30 Kasım 2012 tarihine kadar ulaşan fotoğraflar alınacaktır. Fotoğraflar, jüri tarafından yaratıcılık ve teknik kriterlere göre değerlendirilecektir. Ulusal yarışmada dereceye girenler, National Geographic Türkiye’nin en geç Ocak 2013 sayısında ilan edilecek ve 3 kategoride dereceye giren fotoğraflar ABD’deki uluslararası yarışmaya gönderilecektir. Uluslararası Yarışma’nın sonuçları National Geographic Society’nin www.nationalgeographic.com adresli web sayfası üzerinden takip edilebilir.

DİĞER HÜKÜMLER
Göndereceğiniz fotoğrafların tüm yasal hakları sizde olmalıdır. Dereceye girenlerden fotoğrafın kullanım haklarını devrettiklerine dair bir beyanı imzalayıp belli bir süre içerisinde göndermeleri istenecektir, bunun yapılmaması diskalifiye nedenidir. Bu durumda o kategori için ödül, belirlenecek diğer bir katılımcıya verilir. Kazanan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal diapozitif, negatif ya da dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde National Geographic’e gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır. Kazananlar, fotoğraflarının National Geographic’in gelecek sayılarında veya ilgili diğer ürünlerinde, editoryal, ticari, reklam veya promosyon amacı ile, herhangi bir ödeme yapılmaksızın NG Society, Doğuş İletişim veya yetkilendirdikleri iş ortakları tarafından basılı veya elektronik ortamda yayımlanmasına izin vermeyi kabul eder. Fotoğrafların yayımlanması sonucu doğabilecek herhangi bir yasal sonuçtan katılımcı sorumlu olacaktır.

Dereceye giren fotoğraflarda yer alan tanınabilir kişilerin onayının alındığına dair model ibranamesi talep edilecektir. Eğer fotoğrafta görüntülen kişi 18 yaşının altındaysa anne-babasının ya da yasal varisinin yazılı iznini almak zorunludur. Örnek model ibranamesi ve telif hakkı sözleşmesi için linklere tıklayabilirsiniz.

LÜTFEN DİKKAT
Yarışmaya katılan hiçbir fotoğraf geri gönderilmeyecektir. Yarışmaya fotoğraf göndererek katılan tüm yarışmacılar, yukarıda belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcılar diskalifiye edilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin