National Geographic Fotoğraf Yarışması 2013

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

National Geographic, yerel edisyonların katılımıyla uluslararası fotoğraf yarışmasının sekizincisi düzenliyor. Yarışmanın Türkiye ayağında 3 kategoride birinciliği elde eden fotoğraflar National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na gönderilecek ve katılım ücreti NG Türkiye tarafından karşılanacak.
KİMLER KATILABİLİR
Yarışma, National Geographic çalışanları ile yarışmayla herhangi bir şekilde bağlantısı olanlar dışında 18 yaşını doldurmuş tüm National Geographic okurlarına açıktır.

KATEGORİ
Uluslararası Yarışma, İNSAN, MEKÂN ve DOĞA olmak üzere 3 kategoride düzenlenmiştir ve kategori birincileri ödüllendirilecektir. Ayrıca yarışma sponsoru Akmerkez tarafından Türkiye’yle sınırlı olmak üzere PAYLAŞMAK konulu bir Özel Ödül de verilecektir.

KURALLAR
Bir katılımcı yarışmaya en fazla 6 fotoğraf ile katılabilir. Bu fotoğraflar tek bir kategoride olabileceği gibi birkaç kategori toplamı da olabilir. Gönderilecek fotoğraflar son 2 yıl içinde çekilmiş olmalı ve daha önce herhangi bir National Geographic Society yarışmasında ödül almamış olmalıdır. Her fotoğrafa açıklayıcı bir fotoğraf altı bilgisi eşlik etmelidir. Birden fazla fotoğrafın montajlanmasıyla oluşturulan, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir öge eklenmiş ya da var olan ögelerden herhangi biri silinmiş fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğrafın orijinal niteliğini bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık ve renk ayarı yapılmış fotoğraflar kabul edilir. Ancak fotoğrafların bu tür bir işlemden geçmiş olduğu katılım formunda belirtilmelidir.

 

KATILIM
Katılım renkli ya da siyah beyaz dijital fotoğraflarla olacaktır. Fotoğraflar dijital çekilmiş olabileceği gibi film ya da opaktan tarama da olabilir. Yalnızca NG Türkiye’nin websayfası www.nationalgeographic.com.tr adresinden yapılan başvurular kabul edilecektir.

Başvurular 1 Eylül 2013 tarihinde başlayacaktır. Lütfen kart baskı ve CD göndermeyin. Dijital dosyalar JPEG (.jpg veya .jpeg uzantılı) formatında, tek bir fotoğraf için en fazla 5 megabayt boyutunda ve uzun kenarı en az 1600 piksel olmalıdır. Fotoğraflar ilgili kategorinin altına yüklenmelidir. Ad, soyad, adres, telefon numarası ve e–posta adresi ile birlikte fotoğrafın ne zaman, nerede çekildiğini de içeren açıklayıcı bilginin başvuru sırasında belirtilmesi gerekmektedir. Bu medyaların herhangi bir nedenle bilgisayarda okunamaması halinde National Geographic sorumluluk kabul etmez.

Başvuru adresi:

NATIONAL GEOGRAPHIC Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Doğuş Yayın Grubu İletişim Yayıncılık ve Tic. A.Ş.

Maslak Mah. Ahi Evran Cd.

No: 4, 34398

Maslak–Şişli-İstanbul

www.nationalgeographic.com.tr
www.facebook.com/NGTurkiye

Değerlendirmeye 15 Kasım 2013 tarihine kadar ulaşan fotoğraflar alınacaktır. Fotoğraflar, jüri tarafından yaratıcılık ve teknik kriterlere göre değerlendirilecektir. Ulusal yarışmada dereceye girenler, National Geographic Türkiye’nin en geç Ocak 2014 sayısında ilan edilecek ve 3 kategoride dereceye giren fotoğraflar ABD’deki uluslararası yarışmaya gönderilecektir. Uluslararası Yarışma’nın sonuçları National Geographic Society’nin www.nationalgeographic.com adresli web sayfası üzerinden takip edilebilir.

DİĞER HÜKÜMLER
Göndereceğiniz fotoğrafların tüm yasal hakları sizde olmalıdır. Dereceye girenlerden fotoğrafın kullanım haklarını devrettiklerine dair bir beyanı imzalayıp belli bir süre içerisinde göndermeleri istenecektir, bunun yapılmaması diskalifiye nedenidir. Bu durumda o kategori için ödül, belirlenecek diğer bir katılımcıya verilir. Kazanan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal diapozitif, negatif ya da dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde National Geographic’e gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır. Kazananlar, fotoğraflarının National Geographic’in gelecek sayılarında veya ilgili diğer ürünlerinde, editoryal, ticari, reklam veya promosyon amacı ile, herhangi bir ödeme yapılmaksızın NG Society, Doğuş İletişim veya yetkilendirdikleri iş ortakları tarafından basılı veya elektronik ortamda yayımlanmasına izin vermeyi kabul eder. Fotoğrafların yayımlanması sonucu doğabilecek herhangi bir yasal sonuçtan katılımcı sorumlu olacaktır.

Dereceye giren fotoğraflarda yer alan tanınabilir kişilerin onayının alındığına dair model ibranamesi talep edilecektir. Eğer fotoğrafta görüntülen kişi 18 yaşının altındaysa anne-babasının ya da yasal varisinin yazılı iznini almak zorunludur. Örnek model ibranamesi ve telif hakkı sözleşmesi için linklere tıklayabilirsiniz.

LÜTFEN DİKKAT
Yarışmaya katılan hiçbir fotoğraf geri gönderilmeyecektir. Yarışmaya fotoğraf göndererek katılan tüm yarışmacılar, yukarıda belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcılar diskalifiye edilecektir.

ULUSLARARASI YARIŞMA ÖDÜLÜ
Ödüle layık görülen kategori birincileri, 2500’er dolar ödül kazanacak ve fotoğrafları National Geographic dergisinde yayınlanacak. Büyük ödülü alacak kişi ise toplamda 10.000 dolar ve Ocak ayının 2.haftasında National Geographic’in Washington’daki merkezinde yapılacak fotoğraf seminerine katılacak. Bu ödül Washington’a gidiş–dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti, Washington’da 3 gece otel konaklaması, National Geographic merkezi turu, fotoğraf seminerine katılım ve seminerde fotoğrafın projeksiyonla katılımcılara gösterilmesini kapsamaktadır. Büyük ödül devredilemez ve nakit karşılığı talep edilemez. Ancak NGS ödülü değiştirme ya da nakit karşılığını verme hakkını muhafaza eder.

YARIŞMA KATEGORİLERİ

İNSAN
DOĞA
MEKAN

TÜRKİYE JÜRİSİ
ARA GÜLER

Foto muhabiri

OĞUZ HAKSEVER

NTV program yapımcısı

DARREN SMITH

National Geographic Uluslararası Edisyonlar Fotoğraflar ve Tasarım Editörü

ELIZABETH KRIST

Fotoğraf Editörü