National Democratic Institute Bursu

National Democratic Institute ve American Councils for International Education; Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya’da yaşayan genç profesyonellere Amerika’daki yasama sürecini doğrudan gözlemleme fırsatı sunuyor.
Bu yıl 1 Ekim-9 Kasım 2013 (lojistik ayarlamalara bağlı olarak tarihlerde küçük değişiklikler olabilir) tarihleri arasında gerçekleşecek olan programa gelen başvurular arasından Türkiye’den seçilecek yedi katılımcı; Washington D.C’daki oryantasyon toplantısının ardından, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde eyalet düzeyindeki yerel meclislerde, yürütme organlarında, savunuculuk yapan sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşlarıyla, siyasi reform alanında çalışmalar yapan kurumlarda Amerikalı meslektaşlarıyla beraber çalışacak. Program diğer ülkelerdeki katılımcılarla birlikte Washington D.C’de gerçekleşecek kapanış toplantısıyla sona erecek. Ayrıca katılımcıların program boyunca Amerikalı meslektaşlarıyla ortak geliştirecekleri projeler arasından seçilecek bazı projelerin Türkiye’de uygulanması mümkün olabilecektir.
Programın Amaçları
Amerika’daki yasama süreci hakkında bilgi sahibi olmak
Kamu politikalarını oluşturmada sivil toplumun rolünün önemini ve hükümetin hesap verebilirliğini arttırmak
Amerika ile Türkiye’deki örgütler arasında ortaklıklar oluşturulmasına destek olmak
Ortak sorun ve ihtiyaçlara yönelik olarak uygulamaya dönük çözümler geliştirmek amacıyla ortak bir dil oluşturmak
Başvuru Kriterleri
Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya vatandaşı olmak
25-35 yaşları arasında olmak (Yaş kriterinde herhangi bir esneklik yapılmamaktadır.)
Üniversite mezunu olmak
İleri derecede İngilizce konuşma ve yazma becerisine sahip olmak ve bunu öğrenim dönemi boyunca İngilizce eğitim veren üniversitelerden mezuniyetle veya son iki alınmış TOEFL (500’ün üzerinde puan almak) veya IELTS (6 veya üzerinde puan almak) ile belgeleyebilmek.( Ön elemeyi geçen katılımcıların TOEFL veya IELTS belgelerinin olmadığı durumda; adaylar için Ankara’da ücretsiz olarak TOEFL sınavı yapılacaktır.)
Türkiye’de kamu idaresi ve/veya sivil toplum alanında konuyla ilgili deneyime ve bu alanda kariyer yapma kararlılığına sahip olmak
Liderlik ve ortak iş yapma becerilerine sahip olmak
Katılımcıların konaklama ve ulaşım masrafları program tarafından karşılanacak ayrıca katılımcılara küçük bir miktar harcırah verilecektir. Katılımcılar program boyunca Amerikalı ailelerinin evlerinde misafir olacaktır.
Başvuru kriterlerine uygun niteliklere sahipseniz ve programa başvurmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayarak bir kullanıcı adı aldıktan sonra Application: Citizens of Turkey (Fall) linkinde yer alan yönergeleri takip edebilir ve başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz. Başvuru için son tarih 20 Mart 2013’tür. 20 Mart saat 17.00’den sonra yapılan başvurular geçerli değildir.
Başvurular için:
http://lfp.americancouncils.org/?q=content/apply-now
Programla ilgili sorularınız için NDI’dan Mevlüde Sahillioğlu ile ([email protected]); online başvuruyla ilgili teknik sorularınız için American Councils for International Education’dan Adolat Salikhova ile iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin