Nano Teknoloji

Yunancada ‘cüce’ anlamına gelen nano, fizikte bir metrenin milyarda biri anlamına gelen ölçü birimidir. Bu tanıma göre “nano teknoloji” maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimidir.

Nano bilim ve nano teknoloji çok çeşitli alanlarda hızla yaşamımıza girmektedir; gelecek 10-15 yıl içinde yaratacağı büyük ve sürpriz ürünler ve yeni pazarlar ile insan yaşamını ve ekonomik faaliyetleri kökten değiştirme gücüne sahip olmaya adaydır.

Önümüzdeki on yıllarda nano teknoloji sayesinde süper bilgisayarlara mikroskop altında bakılabilecek; insan vücudunda hastalıklı dokuyu bulup iyileştiren, ameliyat yapan nano robotlar yapılacak; insan beyninin kapasitesi ek nano hafızalarla güçlendirilebilecek; kirliliği önleyen nano parçacıklar sayesinde fabrikalar çevreyi çok daha az kirletecektir. Ulusal güvenliği ilgilendiren yeni savunma sistemlerinin geliştirilmesi, haber alma / gizlilik konularına yönelik çok küçük boyutlarda aygıtların yapılması gibi konulara nano malzeme bilimi damgasını vuracaktır. Birim ağırlık başına şu andakinden 50 kat daha hafif ve çok daha dayanıklı malzemeler
üretilebilecek ve bunların sonucu olarak insanın günlük yaşamında kullandığı tekstil gibi ürünler değişebileceği gibi, uzay araştırmalarında ve havacılıkta yeni roket ve uçak tasarımlarının ortaya çıkması mümkün olacaktır.

Bu teknolojiye sahip ülkelerin refah seviyesi, ekonomisi ve ulusal güvenliği çok daha güçlü konuma gelecektir. Zamanında sanayi ve mikroelektronik enformatik devrimlerini yakalayamamış olan ülkemiz için, nano teknoloji en önemli fırsatlardan biridir.

YTÜ Makina Teknolojileri Kulübü- Nanoteknoloji Grubu