NANO TEKNOLOJİ HAYATIMIZDA

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / BEŞİKTAŞ

OKUL ADI: Özel MEF İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Deniz Akyürek  – Melis Yılmaz

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Ayşegül Yıldırım

PROJE AMACI:
Projemizin temel amacı içme sularına karışan arseniği, milyonlarca insanın ölmemesi için sudan ayırmaktır

PROJE HEDEFİ:
?SUDAKİ ARSENİĞİ UCUZ BİR YÖNTEMLE AYIRMAK. ?AYRIŞTIRILAN ARSENİĞİ ATMAK VE ÇEVREYE ZARAR VERMEK YERİNE YARI İLETKEN TEKNOLOJİLERİNDE, LAZER ÜRETİMİNDE, SERAMİK UYGULAMALARINDA, TIPTA KANSER TEDAVİLERİNDE ENDÜSTRİDE KULLANMAK.

PROJE ÖZETİ:
Yeraltındaki kaya ve topraklarda bulunan arsenik yeraltındaki su kaynaklarına karışarak yeryüzüne çıkmaktadır.Madencilik, demir-dışı metallerin ergitilmesi ve fosil yakıtların yanması gibi gerçekleşen süreçler arseniğin yayılmasına sebeb olur.Nanoteknoloji sayesinde kullanılan arsenikli suyun çok daha büyük bir kısmı ayrıştırılabilecek. Bir nanopas molekülü bir futbol sahası kadar arseniği üzerinde tutabilmektedir. Böylece güçlü elektromıknatıs kullanarak arseniği sudan kolayca ayırabiliriz.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Proje konusunun belirlenmesi için kaynak tarama yapılması ve araştırma 3 Eylül 2008-24 Eylül 2008 Proje konusunun belirlenmesi ve araştırılması 25 Eylül 2008-31 Ekim 2008 Nano pas moleküllerinin elde edilmesi 31 Ekim 2008-3 Aralık 2008 Projenin laboratuar ortamında denenmesi ve sonuçlar 4 Aralık 2008-6 Ocak 2009 Sonuç raporlarının düzenlenmesi6 Ocak 2009-16 Ocak 2009 Projede incelenecek olan konu ve cevaplanması gereken sorular belirlendi.Özellikle taranan yabancı kaynaklardan çıkarılan sonuçlarda arseniğin insanları öldürüyor olması bizi çok etkiledi.Arseniğin yapısı ve nano teknoloji araştırıldı.Gerekli Malzemeler belirlendi ve deneysel çalışma gerçekleştirildi.Çalışmanın sonucu animasyon yapılarak hazırlandı ve deneysel olarak hazırlanan malzemeler çalışma için hazır hale getirildi. Proje Bütçesi:Toplam:95 TL Proje çalışmasında gerçekleştirilen faaliyetler Demir(II), Demir(III) tuzu ile bazik ortamda kristalize edilirken ortamda oleik asit yada benzeri bir ?yüzey aktif madde? bulunduğunda oluşan demir oksit kristallerinin büyümesi engellendi.Yüzey aktif maddenin demir oksit yüzeyine tutunarak bu büyümeyi durdurmasıyla nanopas elde edildi.Nano pas molekülleri elde edildikten suya eklenen arseniği ayırma işlemleri başlandı. Bunun için ilk olarak manyetik özelliği fazla olan neodyum mıknatıs alındı. Bir nanopas molekülü bir futbol sahası kadar arseniği üzerinde tutabilmektedir. Böylece güçlü elektromıknatıs kullanarak arseniği sudan kolayca ayırıldı. Sonuç:Yapılan işlemler sonucunda suda var olan arseniğin nanopas moleküleri ile ayrıldığı görülmüştür.Nano pas molekülleri hazırlanırken Yeditepe Üniversitesi- Asst. Seyda Zitros Bucak?dan yardım alındı. Bilim teknik dergileri ( Tübitak yayınları) http://chemistswithoutborders.blogspot.com/2006/11/nano-rust-magnets-removes-arsenic.html www.nanolawreport.com www.biltek.tubitak.gov.tr/bdergi/yeniufuk/icerik/turkiyenano
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi