MÜZİKLE GELENEKTEN GELECEĞE ETWINNING PROJESİ

MEHMET AKİF İLKOKULU’NDAN KÜLTÜR KÖPRÜSÜ 

       Bir milleti, diğer milletlerden ayıran kültürdür ve kültürün de temel öğesi geleneklerdir. Geleneklerin yeni nesillere aktarılması gerekir. Çağın bilim ve teknolojik seviyesine ulaşmaya çalışırken kültürel değerleri de ihmal etmemek gerekir. Geçmişten günümüze köprü olan, yaşamın can damarı geleneklerimiz “MÜZİKLE GELENEKTEN GELECEĞE”  eTwinning projemizle dile geldi. Kuruculuğunu Çayırova/KOCAELİ Mehmet Akif İlkokulu öğretmeni Nuran KODAZ ile Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ Nihat Sami Banarlı Okulu öğretmeni  Gülay CANER’in yaptığı “MÜZİKLE GELENEKTEN GELECEĞE” eTwinning Projesİ,7-11 yaş arası 97 öğrenci ile 3 bölge 7 ilden; Hamza EVMEZ/KONYA, Emine KOCAÖZ/ANTALYA,Halime MİRZA/ANKARA,Sertaç ÇELİK / KIRKLARELİ, Evrim GÜNER/TEKİRDAĞ, Bengü ANNAK KIZILTOPRAK / İSTANBUL, Meryem SUNCA YAMAN/İSTANBUL, Gamze ÖZTÜRK/TEKİRDAĞ proje ortakları ile yürütülmektedir.

“MÜZİKLE GELENEKTEN GELECEĞE” eTwinning projemiz tüm yönleri ile çocuklarımıza dünün ayak izlerini takip ederek sağlam adımlarla  kültür köprüsü oluşturmuş, geleneklerimizi tanıtmış ,geleceğe umut ışığı olmuştur. Projemizin Mart ayı  etkinliğinde çocuklarımız kendi logolarını ve afişlerini tasarladılar. Öğrencilerimiz, hazırladığımız çevrimiçi programda  yöresel halk oyunlarımızı, türkülerimizi yakından tanıma fırsatı buldular. Yöresel kıyafetlerimizi çizdiler. Okul panolarımız oluşturuldu. Nisan ayı etkinlikleri çerçevesinde 23 Nisan etkinliklerimiz tamamlanarak büyük bir coşkuyla kutlandı.Öğrencilerimizin yazdığı akrostiş şiir çalışması ve görsellerle sanal kitabımız (e-Book) oluşturuldu. Geleneksel Ramazan Manilerimiz, çocuklarımızın dilinden  tasarladıkları davullar ve yöresel kıyafetlerle dile geldi. Geleneksel Hıdırellez Bayramını hazırladığımız program çerçevesinde süpriz konuklarla kutladık. Hıdırellez Bayramı etkinlikleri çerçevesinde sanal dilek ağaçlarımızı oluşturduk. Eş zamanlı masal anlatımlarımızı yaptık. Halk edebiyatımızın önemli parçası tekerlemelerimizi seslendirdik. Ünlü halk ozanımız Aşık Veysel’in türküsünü özel gereksinimli öğrencilerimizi düşünerek öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte işaret diliyle  söyledik.

Özellikle bu pandemi sürecinde çocuklarımız geleneklerimizi yaparak-yaşayarak  öğrendiler ve eğlendiler.T eknolojiyi amaçsızca kullanan yeni nesle geleneklerimizle harmanlanmış yeni bir bakış açısı kazandırmak ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlamayı amaçladık.

Kültürel mirasımızın aktarılması ve yaşatılmasında destek veren bütün paydaşlarımıza, velilerimize ve projenin merkezindeki öğrencilerimize katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three × three =