Müze ne demek?

Blog Yazarı
Bilge Sevil ASLANv

İskenderiye’de, Kralın kocaman sarayının yanında mermer bir bina, dünyanın ilk müzesi! Sanatçılar, filozoflar ve bilim insanlarının yararlanabileceği her türlü bilginin ve değerin burada toplanması amaçlandı. Mısır’a gelen her kitap önce bu binaya gider, kopyası yazılır ve çevirilirdi; kopyası sahibine geri verilir, aslı ise müzede tutulurdu. Sadece kitaplarda değil, tüm dünyadan bitki ve hayvanlar da müzenin bahçesinde toplanıyor ve özel bakıclarla yaşatılıyordu.  Zaman içerisinde bu bilgi hazinesi devasa boyutlara ulaştı ve zaman içinde bu binada 14 bini aşan öğrenciye dersler, konferanslar ve eğitimler düzenlenmeye başladı. Böylece, İskenderiye dünyanın gördüğü en birikimli şehir oldu. 900 bini aşkın kitap, yüzlerce sanat eseri ve sürekli öğrenen ve öğreten insanlar. 

“Müze” bugünkü anlamıyla ilk kez 1680 lerde ingilizler tarafından kullanılsa da aslen “Muses tapınağı” anlamındaki yunanca “mousa” kelimesinden geliyor. Buradaki “Muses” yani “Müz” Mısırlıların bilim ve güzel sanatlar tanrılarına verdiği isim. 

Kısaca dün de bugün de müzeler sadece eserlerin sergilendiği yerler değil, aynı zamanda kültürel mirasların korunduğu, çalışıldığı ve paylaşıldığı yerlerdir. O yüzden dün de bugün de müzelerde 7’den 70’e herkes yeni şeyler öğrendi ve bunları insanlarla paylaştı. Sonuçta İskenderiye’de başlatılan müze, bugün dünyanın dört bir yanında insanlığın gelişmesinde büyük katkı sağladı ve insanlık tarihinin yaşayan belleği olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seven − one =