MUTLU ARILAR

Proje Tanıtımı:
Projenin Amacı: Küresel ısınma sebebiyle, iklimde görülen değişiklikler mevsimsel olarak aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlar oluşmakta, bu ortamlar canlıların yaşamlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu projenin amacı, Bal arılarının, kışın vücut ısılarını korumaları; yazın ise aşırı sıcaklardan etkilenmemelerini sağlamaktır.

Projenin Hedefleri:

1.Bal Arılarının, kışın vücut sıcaklıklarını korumak amacıyla kalorifer sistemine benzer bir sistem oluşturmak.

2.Bal Arılarının, yazın aşırı sıcaklardan etkilenmelerini önlemek amacıyla vantilatör sistemine benzer bir sistem oluşturmak.

3.Bal Arılarının, soğuk havalarda polen ve nektar oluşumunu sağlamaları için kapalı ortamda çiçek yetiştirmek.

Literatür Taraması:

http://www.lahana.org/kuresel%20isinma/aricilik.html http://www.1turk.net/haberler/h/3711

Gerçekleştirilen Faaliyetler: Arıların, çiçeklerin polenlerini taşıyarak bitkilerin döllenmelerini sağlaması doğal yaşamın vazgeçilmezi. Arılar bu işlevleri ile aynı zamanda çiftçilerin iyi mahsul toplamalarını ve bizim de taze bir elma ya da lezzetli bir armudun keyfini çıkarmamızı sağlıyor. Arıların küresel ısınma etkisiyle fazla sıcak ve fazla soğuk ortamlarda yaşamasını sağlayacak bir çalışma yapıldı.

Kartonlardan, arı kovanlarını temsil edecek maketler yapıldı.Arıların, soğuk ortamlarda ısınmalarını sağlayacak kalorifer sistemi benzeri bir yapı tasarlandı, tasarıda sıcak suyun depolanmasını sağlayacak, pet şişeden bir model hazırlandı. Suyun dolaşmasını sağlamak amacı ile borular konulacaktır.Arıların, sıcak ortamlarda kovanların serin tutulmasını sağlamak amacıyla, vantilatör benzeri bir sistem kullanılarak, küçük pervaneler eklenecek.Özellikle soğuk ortamlarda çiçeklerin donmasını önlemek amacıyla, tasarladığımız bu maketin üzeri fanus benzeri bir yapı ile kapatılabilir.

Ulaşılan Sonuçlar: Uyguladığımız model sayesinde küresel ısınma etkisi sebebiyle, arı ölümlerinin önlenmesi sağlanacaktır.

Projenin Özeti: Literatürde küresel ısınma etkisiyle, bitkilerin tozlaşmasını sağlayan arıların hayatlarının önemli ölçüde tehdit edildiği ifade edilmektedir. Tasarladığımız modelle arı ölümlerinin önüne geçilebilecektir.