MUTLAK DEĞER MAKİNESİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
MUTLAK DEĞER KAVRAMINI GÖRSEL İFADE EDEREK DAHA KOLAY ANLAŞILMASINI SAĞLAYACAK BİR EĞİTİM MATERYALİ YAPMAK.

PROJE HEDEFİ:
POZİTİF VE NEGATİF SAYILARIN MUTLAK DEĞER İÇİNE GİRDİĞİNDE POZİTİF OLARAK ÇIKTIKLARINI GÖRMEK.MUTLAK DEĞERİ ANLATAN GÖRSEL BİR EĞİTİM MATERYALİ YAPMAK.SOYUT BİR KAVRAMI SOMUT HALE GETİRMEK.

PROJE ÖZETİ:
MUTLAK DEĞER İÇİNE ALDIĞI HER SAYIYI DIŞARI POZİTİF OLARAK ÇIKARIYORDU. BUNU YAPACAK BİR MAKİNE DÜŞÜNDÜM. BU MAKİNENİN DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYAR ŞEKLİNDE OLMASINA KARAR VERDİM. BİLGİSAYARIN KLAVYE KISMINDA -10 DAN +10 A KADAR 20 ADET SAYININ, MUTLAK DEĞER İÇİNE GİRDİĞİNDE BİLGİSAYARIN EKRAN KISMINDA POZİTİF KARŞILIĞINI GÖSTERECEK BİR MAKİNE YAPTIM. ÖĞRETMENLERİN VE ÖĞRENCİLERİN DERSLERDE KULLANABİLECEĞİ BİR EĞİTİM MATERYALİ TASARLADIM. İŞTE MUTLAK DEĞER MAKİNASI!!!

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJE ÇALIŞMASI SIRASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER :BELİRLEDİĞİM ÖLÇÜLERDE AHŞAP MALZEMELERİ TEMİN ETTİM.KLAVYE KISMINA SAYILARI YAZDIM.İKİ TARAFINA MUTLAK DEĞER ÇUBUKLARININ GİRMESİ İÇİN DELİKLER AÇTIM. EKRANA 10 ADET EŞİT BÜYÜKLÜKTE DELİKLER AÇARAK ŞEFFAF MALZEME İLE KAPATTIM VE ÜZERİNE POZİTİF SAYILARI YAZDIM.ARKA TARAFINA KÜÇÜK AMPÜLLER SABİTLEDİM. KLAVYEDEKİ SAYILARIN ALTINA İKİŞER ADET MİNİK BUTON YERLEŞTİRDİM. ENERJİYİ DÜŞÜREN TRAFO VE KABLOLAR YARDIMI İLE BUTONLARI VE AMPÜLLERİ ÇALIŞACAK ŞEKİLDE BAĞLANTISINI YAPTIM.ÇUBUKLARI HERHANGİ BİR SAYININ İKİ TARAFINA YERLEŞTİRDİĞİMDE EKRANDA İLGİLİ SAYININ POZİTİF HALİNİN LAMBASI YANDI .SAYILARIN MUTLAK DEĞER DIŞINA ÇIKIŞINI GÖSTEREN BİR MAKİNE YAPTIM.İŞTE MUTLAK DEĞER MAKİNASI!!! FAALİYET TAKVİMİ:ÖLÇÜLERİN BELİRLENMESİ 03- 10/11/2008,AHŞAP MALZEMELERİN TEMİNİ 10- 17/11/2008 AHŞAP MALZEMELERİN ÖLÇÜLENDİRİLMESİ DELİNMESİ KESİLMESİ 17- 24/11/2008, AHŞAP MALZEMELERİN MONTAJA HAZIR HALE GETİRİLMESİ 24-01/12/2008, ELEKTRİK DEVRESİNİN TESBİTİ 08-15/12/2008, ELEKTRİK DEVRE MALZEMELERİNİN TEMİNİ 15-22/12/2008, AHŞAP MALZEME İÇİNE YERLEŞİMİNİN YAPILMASI 22-29/12/2008, MAKİNENİN ÇALIŞIR HALDE BULUNDURULMASI 05-12/01/2009 KULLANILAN YÖNTEMLER: ARAŞTIRMA, UYGULAMA. PROJE BÜTÇESİ: AHŞAP MALZEME 30TL, ELEKTRİK DEVRESİ 30TL, TOPLAM 60TL. ULAŞILAN SONUÇLAR:POZİTİF VE NEGATİF SAYILARIN MUTLAK DEĞER İÇİNE GİRDİĞİNDE POZİTİF OLARAK ÇIKTIKLARI GÖRÜLDÜ. MUTLAK DEĞERİ ANLATAN GÖRSEL BİR EĞİTİM MATERYALİ YAPILDI. SOYUT BİR KAVRAM SOMUT HALE GETİRİLDİ. SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:BU MATERYAL SAYESİNDE GENELDE ANLAŞILMASI ZOR OLAN MUTLAK DEĞER KAVRAMI MÜMKÜN OLDUĞUNCA BASİT HALE GETİRİLEREK ANLAŞILIR DURUMA GETİRİLDİ.ÖĞRETMENLERİN VE ÖĞRENCİLERİN DERSLERDE KULLANABİLECEĞİ BİR EĞİTİM MATERYALİ TASARLANDI. PROJE HAZIRLAMADA YARARLANILAN KURUM VE KULUŞLAR:SÖĞÜT 700.YIL ATL METEM ELEKTRİK ELEKTRONİK ALANI ÖĞRETMENLERİNDEN ELEKTRİK DEVRESİ HAKKINDA BİLGİ ALINDI.TEKNEKAYA MARANGOZ ATÖLYESİ VE MALZEMELERİ KULLANILDI.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin