MUTFAKTAKİ SORU İŞARETİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: MİKRODALGA FIRINLARIN YAYDIĞI ELEKTROMANYETİK DALGALARIN CANLILAR ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ.

PROJE HEDEFİ: ELEKTROMANYETİK DALGALARIN ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI,ELEKTROMANYETİK DALGALARLA ÇALIŞAN MİKRODALGA FIRINLARIN CANLILARDAKİ ETKİSİNİ GÖRMEK İÇİN DENEYLER DÜZENLENMESİ,MİKRODALGA FIRINLARLA ISITILAN VE PİŞİRİLEN YİYECEKLERİN BESİN DEĞERLERİNİN DEĞİŞİK PARAMETRELERDE İNCELENMESİ İÇİN DENEYLER DÜZENLENMESİ.

PROJE ÖZETİ: GÜNÜMÜZDE YOĞUN BİR ŞEKİLDE KULLANILMAYA BAŞLANILAN MİKRO DALGA FIRINLAR HAKKINDA HER GÜN FARKLI DÜŞÜNTÜLER YAPILMAKTADIR. BİR DÜŞÜNCEYE GÖRE MİKRODALGA FIRINLAR ZARARLI, KARŞIT BİR DÜŞÜNCEYE GÖRE ZARARSIZDIR. BU PROJEDE MİKRODALGA FIRINLARIN ÇALIŞMA SİSTEMİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR YAPILDI. AYRICA MİKRODALGA FIRINLARDA PİŞİRİLEN VEYA ISITILAN YİYECEKLERİN BESİN DEĞERLERİ İLE İLGİLİ FARKLI ÇALIŞMALAR YAPILDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: GÜNÜMÜZDE YOĞUN BİR ŞEKİLDE KULLANILMAYA BAŞLANILAN MİKRO DALGA FIRINLAR HAKKINDA HER GÜN FARKLI DÜŞÜNTÜLER YAPILMAKTADIR. BİR DÜŞÜNCEYE GÖRE MİKRODALGA FIRINLAR ZARARLI, KARŞIT BİR DÜŞÜNCEYE GÖRE ZARARSIZDIR. BU ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BİR SORUNDUR. BU PROJEDE MİKRODALGA FIRINLARIN ÇALIŞMA SİSTEMİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR YAPILDI. AYRICA MİKRODALGA FIRINLARDA PİŞİRİLEN VEYA ISITILAN YİYECEKLERİN BESİN DEĞERLERİ İLE İLGİLİ FARKLI ÇALIŞMALAR YAPILDI. ÖNCE AYNI TÜR VE YAPIDA BİTKİ SEÇİLDİ. BUNLAR A,B,C ŞEKLİNDE GRUPLANDIRILDI. A GRUBU BİTKİYİ MİKRODALGA FIRININ 15 CM YAKININA KOYULDU. B GRUBU BİTKİYİ MİKRODALGA FIRINDAN UZAK BİR MESAFEYE KOYUP BİTKİYE MİKRODALGA FIRINDA ISITILIP SOĞUTULAN SU İLE SULANDI. C GRUBU BİTKİYİ MİKRODALGA FIRINDA UZAKTA BİR MESAFEYE KOYUP NORMAL SU İLE SULANDI. BU ÇALIŞMA YAKLAŞIK 1 AY BOYUNCA DEVAM ETTİRİLDİ. BU PROJE SONUNDA DENEKLER ARASINDAKİ FARKLILIKLARI GÖZLEMLENİP, MİKRODALGA FIRINLARIN ZARARLI YÖNLERİNİ ORTAYA ÇIKARTILMASI HEDEFLENDİ. İKİNCİ AŞAMADA FARKLI BESİN MADDELERİNDE MİKRODALGA FIRIN İLE NORMAL PİŞİRME SÜREÇLERİNDE MEYDANA GELEBİLECEK BESİN DEĞERLERİ DEĞİŞİMLERİNİ TAKİP EDİLDİ. BU İNCELEME İÇİN SÜT, ET VE PATATES KULLANILDI. SÜTTE: CA VE C VİTAMİN, TAVUK ETİNDE: FE VE HAM PROTEİN, PATATESTE: C VİTAMİNİ DEĞERLERİNE BAKILDI. ÜÇ AYRI BİTKİDEKİ DEĞİŞİMLER GÖZLEMLENDİ. KONTROL GRUBUYLA DENEY GRUBU ARASINDAKİ FİZİKSEL ÖZELLİKLER KARŞILAŞTIRILDI. BU KARŞILAŞTIRMADA KLOROFİL MİKTARI, KÖK UZUNLUĞU VB. GİBİ ÖZELLİKLERE BAKILARAK TABLO OLUŞTURULDU.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin