“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLAMAK” KONULU FİKİR VE PROJE YARIŞMASI

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesinin, Bursa, Hatay ve Zonguldak illerinde bulunan resmî/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, gençlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık bilincini arttırmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak konulu “Kompozisyon, Mektup, Kısa Film ve Resim Yarışması” düzenliyor.

Bu yarışma ile çocuklarımızı Mustafa Kemal Atatürk’ü sadece kitaplardan okuyarak öğrenmelerinin dışında, onu kendi bilinçlerinde yorumlamalarını istedik. Teşvik etmek için de her kategoride dereceye giren ilk üçer öğrenciye önemli miktarda para ödülünün yanı sıra, diğer mansiyon ödüllerle birlikte eğitimlerine bir nebze de olsa katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLAMAK” KONULU FİKİR VE PROJE YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

BURSA, HATAY, ZONGULDAK Lise Öğrencileri

Proje Sahibi

Projenin sahibi İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı olup bu proje ile ilgili her türlü hak ve mükellefiyetler Başkanlığın uhdesindedir.

Projenin Hedefi

Proje, Cumhuriyet’imizin 95’inci yılı kutlamaları çerçevesinde tüm lise öğrencilerini kapsayacak şekilde, Mustafa Kemal Atatürk’ü en iyi anlatacak öğrencileri belirlemek amaçlı olacaktır. Bu proje, Türkiye’nin güneyi, batısı ve kuzeyini temsil edecek 3 il dâhilinde Valilikler ve Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

İçerik

“Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak” konulu yarışmaya katılacak eserlerin, kamuoyunda özellikle genç nesillerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bilincinin artırılması, laik Cumhuriyet hedeflerinin benimsetilmesi™ sağlayacak ve teşvik edecek içerikte özgün çalışmalar olması gerekmektedir.

Hedef Kitle

Projeye katılım, belirlenmiş şehir ve ilçelerdeki lise öğrencileridir (9-10-11 -12’nci sınıflar). Yarışma, sonuçları ile ülke genelinde oluşturacağı kamuoyu nedeniyle hedef kitle tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olacaktır.

Yarışmanın Süresi

Yarışmaya katılım için eserlerin son teslim tarihi 15 Mart 2019’dur. Bu tarih, eserlerin kargoya veriliş tarihidir. Konusunda uzman jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında dereceye giren öğrencilere ödülleri 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenecek törenle teslim edilecektir.

Jüri

Jüri, Dudullu OSB’nin belirlediği, konusunda ulusal ve uluslararası alanda isim yapmış sanatçı ve akademisyenlerden oluşacaktır.

Proje Kuralları

1.Bu yarışmaya Bursa, Hatay ve Zonguldak illerindeki resmi ve özel tüm liselerdeki 9,10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencileri katılabilir.

(Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri ve imam-hatip liseleri, meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri, Anadolu sağlık meslek liseleri, Anadolu teknik liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri, imam-hatip lisesi ve mesleki ve teknik ortaöğretim programlarını tek yönetim altında uygulayan çok programlı liseler, v.d…)

2.Yarışmanın konusu “Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak” olup, öğrencilerin fikrindeki Mustafa Kemal Atatürk’ü sanatsal özellikli olmak üzere, Yazınsal (deneme, makale, mektup) ve görsel olarak da Video ve Resim olarak anlatmalarına göre üç ayrı kategoride değerlendirilecektir.

3.Yazınsal nitelikli sanatsal eserler; en fazla 2 adet A4 sayfa ile ifade edilmiş olmalı, yazı karakteri Arial ve 12 punto ile Word ya da el yazısı ile yazılmış olmalıdır. Videolar 7 dakikayı geçmemelidir. Resimler, kısa kenarı 50 cm’den küçük resim kâğıdına yapılmış olmamalıdır.

4.Her katılımcı, yarışma web sitesindeki (mustafakemalianlamak.com) Başvuru Formunu doldurmak şartı ile yarışmaya katılabilir.

Yazınsal eserler yarışma web sitesi üzerinden gönderilebilecektir.

Video ve Resim dalındaki eserler, yarışma web sitesindeki Başvuru Formu doldurulduktan sonra, başvuru formu esere eklemiş olarak, Araş Kargo vasıtasıyla, bedeli Dudullu Organize Sanayi Bölgesi tarafından ödenmek kaydıyla Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, 3. Cad. No:18/2 Ümraniye – İstanbul adresine gönderilecektir.

5.Eserlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Ödüle layık görülen eserin özgün olmadığının sonradan anlaşılması halinde ödül iptal edilecektir. Bu durumdan kaynaklanabilecek her türlü sorunun hukuki yaptırımı ile süreçlerin maddi yaptırımı katılımcıya ait olacak, doğabilecek sorunlardan Dudullu OSB sorumlu olmayacaktır.

6.Dudullu OSB, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanuna uygun olarak yarışmaya katılan ve ödüle layık görülen eserleri, katılımcıların izni ile isimlerini vermek suretiyle, her türlü yayın organında kamuoyuna açıklayabilecek ve söz edebilecektir.

7.Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcılar şartname koşullarını, yarışma şartlarını ve jüri kararlarını kabul etmiş sayılacaklardır.

8.Her öğrenci en fazla 1 eser ile yarışmaya katılabilir.

9. Ön elemeyi geçerek İstanbul’a gelecek öğrenciler ile birlikte, çalıştırdığı eser sayısına bakılarak, Dudullu OSB tarafından seçilen refakatçi öğretmenlerin yol ve konaklamaları Dudullu Organize Sanayi Bölgesi tarafından organize edilecek ve proje kapsamında en çok nitelikli eser gönderen 3 öğretmen ödüllendirilecektir.

10. Dereceye girmiş öğrencilere refakat etmek üzere, öncelikle nitelikli olmak üzere, yarışmaya en fazla eser gönderen başarılı öğretmenler seçilecek ve İstanbul’daki organizasyona gelmeye hak kazanacaklardır. Öğrenci ve görevli seçilen refakatçi öğretmenlerin İstanbul’da düzenlenecek törene ve geziye katılımı sağlanacak, yol ve konaklamaları Dudullu Organize Sanayi Bölgesi tarafından organize edilecektir.

11. Projelerin jüri tarafından değerlendirilmesi sonucunda, finale kalarak ödül törenine gelmeye hak kazanan öğrencilerin isimleri en geç 5 Nisan 2019 tarihine kadar yarışmaya ait kurumsal web sitesinde (mustafakemalianlamak.com) duyurulacaktır.

Dereceler 4 Mayıs 2019 tarihindeki ödül töreninde açıklanacaktır.

 

12. Yarışma sonucunda resim, video ve yazınsal eserler olmak üzere, her üç kategoride dereceye giren öğrencilere;

1’incilere 5.000 TL

2’ncilere 3.000 TL

3’üncülere 2.000 TL

Ayrıca jüri tarafından değerlendirilecek öğrencilere ve çalıştıran başarılı öğretmenlere Bölgede faaliyet gösteren sanayi kuruluşları tarafından hediye verilecektir.

13. Dereceye giren eserlerin hakları öğrenciye ait olacak, nesnel eserler eser sahibinin izni ile Dudullu OSB’nin sergilerinde kullanılabilecek ve görsel eserler yine eser sahibinin izni ile Dudullu OSB’nin web sayfasında yayınlanabilecektir.

14. Bu yarışmaya Dudullu Organize Sanayi Bölgesi çalışanlarının birinci ve ikinci derece yakınlarının katılması yasaktır.

Yarışma iletişim bilgileri:
İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi

3. Cadde No:18/2 Ümraniye – İstanbul

Tel : 0216 365 74 03 / Dahili: 6

Sorularınız için : [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

fifteen − three =