Multilanguage Learning to Know adlı Erasmus Projemizle Çekya, Plzen’deyiz.

 

MULTILANGUGAE LEARNING TO KNOW, ÇEKYA, PLZEN HAREKETLİLİĞİ

Siyavuşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak 2019 teklif çağrısı döneminde ERASMUS + Programı KA229 Okullar Arası Değişim Ortaklıkları Projeleri kapsamında ortağı olduğumuz; “2019-1-BG01-KA229-062252_3″ numaralı “Multilanguage learning to know” isimli projemizin ilk hareketliliği Bulgaristan hareketliliğidir. Ortak ülkeler; koordinatör Bulgaristan, Türkiye, Portekiz ve Çekya olmak üzere toplam 4 ülkedir.

Proje hareketlilikleri katılımcıları, proje ekibince önceden belirlenmiş olan kriterlere göre yapılmıştır:

–     Tüm katılımcılar bir önceki eğitim-öğretim yılındaki başarı ortalamalarına bakılarak ve Motivasyon Mektupları alınarak seçildi.

–     İngilizce bilgi ve beceri seviyesi en önemli kriterlerden biridir; hem öğrenci, hem öğretmen için geçerli olarak katılımcıların İngilizce seviyesinin iyi derecede olması önemlidir çünkü proje konusu olarak her ülkenin dili ve kültürü İngilizce aracılığı ile öğretilecektir. Ayrıca, bu şartları taşıyan öğrenciler, Proje Yönetim Ekibi tarafından yazılı ve sözlü mülakata alınarak şeffaf ve saydam seçimle etkinliklere seçilmektedir.

–     Katılımcının, tavır ve davranış açısından da örnek olması ve ülkemizi temsil etmesi açısından şeffaflık ve saydamlık ilkesi gereğince Rehberlik Servisi ile birlikte çalışılarak belirlenmesine karar verilmiştir.

*Proje hareketlilik tarihi okulda, okul sitesinde ve okul sosyal medya sayfalarında duyurularak öğrencilerin online başvuru yapmaları istenmiştir.

** Online başvuru yapan öğrencilere, ikinci bir tarih duyurusu ile sözlü mülakata girme yeri ve saati duyurulmuştur.

***Motivasyon Mektubu getiren, yazılı başvuru yapan ve sözlü mülakata katılan adaylar, saydam ve şeffaf bir süreç izlenerek seçilmiştir.

13-19 Mart 2022 tarihleri arasında Çekya, Plzen hareketliliğine katılmaya hak kazanan öğrenciler aşağıdaki gibidir.

 

Beyzanur YILDIRIM
Cemre YÜRÜKEL
Nisa Nur ÖZTÜRK
Edanur SANER
Damla ÖNAY
Esra YARAR

 

Hareketlilik boyunca işbirlikçi yöntemle gün gün yapılan çalışmalar aşağıdaki gibidir:

–         14 Mart 2022

* Çek Dili Dersi – Çek Dili’nin Tarihi ve Rol Oynayan Önemli Kişiler,

* Proje Yetkili Kişiler Toplantısı: Şimdiye Kadar Ne Yapıldı? Ne yapılmalı? Proje Uygulama ve Yönetimi ile ilgili konuların konuşulması.

 

–         15 Mart 2022

* Çek Dili Öğretimi

* Çekya, Plzen ve Prag hakkında öğrenci sunumları (Okullarının ve ülkelerinin tanıtımı ile ilgili sunumlar)

 

–         16 Mart 2022

* Çek Dili Öğretimi

* Öğrenciler ve öğretmenlerin tamamlayacakları Bireysel Ödevler

* Plzen Kukla Müzesi

–         17 Mart 2022

* Çek Dili Öğretimi

*Plzen şehrinde tur

–         18 Mart 2022

* Prag Gezisi

* Sertifikaların Dağıtılması ve Kapanış

Hareketlilik tamamlandıktan sonra proje etkinlikleri kapsamında, hareketliliğe katılan öğretmen ve öğrenciler, okula dönünce 1 ayda toplamda 16 saat olmak üzere öğrendiklerini  arkadaşlarına ve okula sundu ve deneyimlerini paylaştılar. Bu çalışmalar sırasında, tüm öğrencilerimiz, yeni bir yabancı dili yaparak-yaşayarak öğrenmenin ne kadar değerli olduğunun farkına vararak arkadaşlarıyla etkili bir öğrenme-öğretme ortamında işbirlikçi öğrenme metoduyla yabancı dil haznelerine Çekçe’yi dahil ettiler ve deneyimlerini okuldaki arkadaşlarına aktardılar. Bu faaliyetleri İngilizce yaparak yabancı dil olarak İngilizce’nin önemini anladılar ve kendilerine güvenlerini tazelediler.

Bu çalışmalarla ilgili bazı fotoğraflarımız aşağıda yer almaktadır:                                                  Hareketlilik tamamlandıktan sonra proje etkinlikleri kapsamında, hareketliliğe katılan öğretmen ve öğrenciler, okula dönünce 1 ayda toplamda 16 saat olmak üzere öğrendiklerini  arkadaşlarına ve okula sundu ve deneyimlerini paylaştılar. Bu çalışmalar sırasında, tüm öğrencilerimiz, yeni bir yabancı dili yaparak-yaşayarak öğrenmenin ne kadar değerli olduğunun farkına vararak arkadaşlarıyla etkili bir öğrenme-öğretme ortamında işbirlikçi öğrenme metoduyla yabancı dil haznelerine Çekçe’yi dahil ettiler ve deneyimlerini okuldaki arkadaşlarına aktardılar. Bu faaliyetleri İngilizce yaparak yabancı dil olarak İngilizce’nin önemini anladılar ve kendilerine güvenlerini tazelediler.

Sevilay ERGİN

İngilizce Öğretmeni