Mühendislik Bilim Okulu

Mühendislik Bilim Okulu

 

07-15 Eylül 2012 tarihlerinde yapılacak olan TUBİTAK destekli proje Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde yapılacaktır. Hedef kitle olarak Bilecik İl ve İlçelerindeki İlköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri seçilmiştir. Ortaöğretimde alan seçimi yapacak öğrencilerin geleceklerine daha bilinçli bir şekilde yön verebilmeleri için 5 temel mühendislik dalının (Bilgisayar Müh., Elektrik-Elektronik Müh., İnşaat Müh., Kimya ve Süreç Müh., Makine ve İmalat Müh.) tanıtılması ve bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Bu proje ile mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin alan seçiminde bilinçli ve isabetli karar vermeleri amaçlanmıştır. Bu sayede mühendislik mesleğinde bilinçli tercihe bağlı olarak kaliteli insan gücünün elde edilmesi hedeflenmektedir. Başvurular 5 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır.
Projenin web adresi: tıklayınız.

AMAÇ

Ortaöğretimde alan seçimi yapacak öğrencilerin geleceklerine daha bilinçli bir şekilde yön verebilmeleri için 5 temel mühendislik dalının (Bilgisayar Müh., Elektrik-Elektronik Müh., İnşaat Müh., Kimya ve Süreç Müh., Makine ve İmalat Müh.) tanıtılması ve bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin bilinçli bir tercih yapmalarına yardımcı olunacaktır. Projede ayrıca katılımcıların aktif rol alacağı ilgili mühendislik dalıyla ilgili laboratuar çalışmaları da yapılacaktır. Katılımcılar sözü edilen mühendislik dallarında bir gün süresince seminer ve laboratuar çalışmaları gerçekleştireceklerdir.

Bu proje ile mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin alan seçiminde bilinçli ve isabetli karar vermeleri amaçlanmıştır. Bu sayede mühendislik mesleğinde bilinçli tercihe bağlı olarak kaliteli insan gücünün elde edilmesi hedeflenmektedir.

HEDEF KİTLE

Proje için hedef kitle olarak Bilecik ili ve ilçelerindeki ilköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri seçilmiştir. Bu sayede öğrenciler eğitimlerinin ilk safhalarında mühendislik ile ilgili bilgilere konunun uzmanları tarafından verilecek eğitimlerle ulaşabileceklerdir.

KATILIM
Mühendislik Bilim Okulu’na katılmak için web sayfasındaki katılım formunun son başvuru tarihinden önce doldurulması gereklidir. Kontenjanımız 100 kişi ile sınırlıdır.

Programa TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı kapsamındaki bir etkinliğe daha önce katılmış kişiler başvuramayacaklardır.

Mühendislik Bilim Okuluna katılımlar ücretsizdir. Katılımcı öğrenciler sadece Bilecik Merkez’de servisin kalkacağı yere kadar kendi imkânları ile geleceklerdir. Servis, Bilecik Otogarından sabah 08.00 de alıp akşam 19.00 da yine aynı yere bırakacaktır. Katılımcıların merkezden üniversiteye ulaşımları, ara ve öğlen yemek bedelleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Mühendislik Bilim Okuluna katılmaya hak kazanan katılımcılar, Katılım İzin Belgesini velilerine imzalatıp 07 Eylül 2012 Cuma günü kayıt ve açılış törenine gelirken getirmek zorundadırlar.