MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI 2014

“MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI 2014″ İÇİN SON GÜN 6 HAZİRAN… SÜRE UZATILMAYACAKTIR…

KONU: SEVGİ,BARIŞ VE DOSTLUK (İNSANI SEVGİYLE KUCAKLARSAK DOSTLUK VE BARIŞ KENDİLİĞİNDEN GELİR)

SON BAŞVURU TARİHİ: 6 HAZİRAN 2014 CUMA JÜRİ TOPLANMA TARİHİ: 7 HAZİRAN 2014 CUMARTESİ SONUÇLARIN AÇIKLANMA TARİHİ: 9 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ ÖDÜL TÖRENİ VE SERGİ TARİHİ: 13 HAZİRAN 2014 CUMA

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI 2014
Muğla kenti kendine özgü yapısıyla, insanıyla gönüllerde taht kurmuştur. Sakin, sessiz, tarihsel özellikleriyle her zaman aranan bir yerdir. İlçelerinin gelişip büyümesini yürekten desteklemiştir. Ağır başlı bir kente yakışır davranıştır. Muğla öyle bir kenttir ki bir bakışta, bir görüşte sevdalanırsınız. Sessizliğin başkentinde masalsı kent ile aranızda gizli bir sevda başlar. Sonsuza dek sürecek bir sevdadır bu. Görmeden, kentin havasını solumadan yapamazsınız. Tarihine, ören yerine, kuşuna, bacasına kaptırmışsınızdır kendinizi. Sevdanız zamanla karasevdaya dönüşür. Masalsı kentin turizmi, güvercinleri, evlerinin bacaları bir başkadır, farklıdır da… Bunlar bile sizi oraya çekmeye yetip de artar. Sessiz, sakin, ruhları dinlendiren yapısıyla Muğla sizleri bekliyor. Muğla kent olarak her zaman yol göstermeyi, önlem almayı, dikkat çekmeyi görev bilmiştir.

KONU: SEVGİ,BARIŞ VE DOSTLUK.

AMAÇ: Yaşantımızın olmazsa olmazı üç sözcük, üç büyük kavram. Sevgi yaşamın özü, onsuz bir dünya düşünülemez. Yaşam sevgiyle başlar, dünya sevgiyle döner, çiçek sevgiyle açar. Çocuk sevgiyle söyler ilk sözcüğünü. Gerek insanlar gerekse toplumlar güçlerini sevgiden alırlar. Okuldan aileye, yerel yönetimlerden ülke yönetimine kadar bir zincir halinde uzar gider. Bir aileyi yönetmeden tutun da küçük bir ilçeyi yönetmeye uzanan evrede sevgiyle kucaklamak, ayrım yapmadan bir olmak ne kadar güzeldir. İşte o zaman barış güvercinleri kanada kalkar, dostluk çiçekleri yüreklerde sürekli canlı kalır. Solmak nedir bilmezler…Sevgiden yoksun bir aile, eğitim öğretim kuşkusuz düşünülemez. Hele ki bazı makam, mevkilerde bulunan insanların bunu baş tacı yapmaları kesinlikle gerekir. Yaşantımızın özü tuzu biberi sevgi, dostluk ve barış kişide başlar evrene yayılır. Her şeyi kısıtlasak bile sevgiyi insanımızdan, toplumumuzdan kısıtlamayalım. Sevginin olduğu yerde dostluk, barış da kendiliğinden koşar adım gelecektir…

Yukarıdaki açıklamalar ışığında “İNSANI SEVGİYLE KUCAKLARSAK DOSTLUK VE BARIŞ KENDİLİĞİNDEN GELİR.” konusunda en güzel çizgilerle karikatürler oluşturacağınıza yürekten inanıyor, başarılar diliyoruz.

KATILIM KOŞULLARI:

1-) Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmiş olup, tüm karikatürcülere açıktır.

2-) Çizim tekniği serbesttir. Karikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı ( ıslak imza ) olması gerekmektedir.

3-) Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm ) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

4-) Yarışmacılar en fazla 3(üç) adet karikatür gönderebilirler.

5-) Gönderilecek karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ama; hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir.Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.

6-) Her eserin arka yüzüne katılımcıların bilgileri mutlaka yazılmalıdır. ( Ad, Soyad, Adres, Telefon, e-posta ). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

7-) 10-18 yaş arası genç katılımcıların başvurularına, nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir.

😎 Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması, şartnameye uygun olarak; adrese kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırmalıdır.

9-) Yarışma Jürisi’nin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Muğla Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenecektir.

10-) Muğla dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait yol masrafları, otel ücretleri yarışma organizasyonu tarafından karşılanacaktır. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri kendilerine gönderilecektir.

11-) 18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın sadece kendisiyle birlikte gelecek anne ya da babasının (Akrabası) yol masrafları karşılanacaktır.

12-) Yol masrafları otobüs bileti üzerinden gidiş-dönüş olarak ibraz edilecektir.

13-) Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Katılımcılar ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarını MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’ne devreder.

14-) Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ tarafından bir albümde toplanacaktır. Albümde karikatürü yayınlananlara telif ödenmeyecektir.

15-) Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar, karikatürcüler yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

SON BAŞVURU TARİHİ: 6 HAZİRAN 2014 CUMA

JÜRİ TOPLANMA TARİHİ: 7 HAZİRAN 2014 CUMARTESİ

SONUÇLARIN AÇIKLANMA TARİHİ: 9 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

ÖDÜL TÖRENİ VE SERGİ TARİHİ: 13 HAZİRAN 2014 CUMA

SEÇİCİ KURUL:

1-) Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU (Yrd.Doç.Yeditepe Ün.Öğrt.Gör.-Karikatürcü)

2-) Şevket YALAZ (Karikatürcü)

3-) Sait MUNZUR (Karikatürcü)

4-) A.Kadir USLU (Karikatürcü)

5-) Savaş ÜNLÜ (Mizah Yazarı)

6-) Mehmet SELÇUK (Karikatürcü-Koordinatör)

7-) Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden bir görevli

ÖDÜLLER:

BİRİNCİ: 5000 TL.

İKİNCİ: 3500 TL.

ÜÇÜNCÜ: 2000 TL.

ÜÇ KİŞİYE MANSİYON ÖDÜL BEDELİ OLARAK 1000 TL.

18 YAŞ ALTI KATEGORİDE YARIŞAN 2(İKİ) KİŞİYE 500’ER TL.

BİR (1) KİŞİYE ” TURHAN SELÇUK ÖZEL ÖDÜLÜ” 500 TL. VERİLECEKTİR.

ADRES VE İLETİŞİM:

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü,

Şeyh Mah. Belediye Sok. Merkez / MUĞLA

Yarışma Sorumlusu: Serkan DEVECİOĞLU

Telefon: 0. 252. 212 2614

ALO BELEDİYE: 444 48 01

www.mugla.bel.tr / info@mugla.bel.tr