Muğla 1. Ulusal Karikatür Yarışması

KARİKATÜRLERLE VE KARİKATÜRLERDE MUĞLA

Muğla Belediyesi, ön çalışmalarını tamamladığı “Muğla 1. Ulusal Karikatür Yarışması” ile karikatüristleri ve karikatür severleri bir araya getiriyor.
Muğla kültürünü ve tarihsel dokusunu mizah yoluyla aktarmayı ve büyük kitlelere tanıtmayı amaçlayan yarışma için “Muğla Kültürü, Doğal ve Tarihi güzellikleri” ana konu olarak belirlendi. Yarışmaya son katılım tarihi ise 13 Mayıs 2013 olarak ilan edildi.
Haziran Ayı içerisinde kazanan yarışmacıların ilan edileceğini bildiren Muğla Belediyesi yetkilileri, bu yıl ilki düzenlenen yarışmanın pek çok yetkin sanatçıdan oluşan seçici kurulunu şu şekilde açıkladı: Muhittin Köroğlu(karikatürcü), Şevket Yalaz (karikatürcü),Savaş Ünlü(koordinatör-mizah yazarı), Mehmet Selçuk (karikatürcü), Abdülkadir Uslu (karikatürcü) ve Saadettin Özbek (Muğla Sanatseverler Derneği).
Yarışmaya ait teknik şartname ise aşağıdaki gibidir :

MUĞLA BELEDİYESİ ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI
TEKNİK ŞARTNAME
1.KATILIM KOŞULLARI:
• Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmiş olup amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır. Yaş sınırlaması yoktur.
• Çizim tekniği serbest olup, çalışmalar renkli veya siyah-beyaz olabilecektir. Karikatürler dijital baskı olarak gönderilecekse orijinal imzalı ( ıslak imza ) olması gerekmektedir.
• Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm ) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.
• Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.
• Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte fotoğraflı özgeçmişlerini, adres, telefon ve e-posta bilgilerini de göndermelidir.
• Yarışmacılar en fazla 3(üç) adet karikatür gönderebilirler.
• Her bir eserin arka yüzünde katılımcıların bilgileri yer almalıdır. Gönderici zarfında 6×9 cm’ den küçük olmayan bir fotoğrafı ve kısa bir yaşam öyküsü bulunmalıdır. ( Ad, Soyad, Adres, Telefon, E-posta ). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
• 10-18 yaş arası genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir.18 yaşından küçük yarışmacılar, yasal velilerinin şartları kabul ettiğine dair imzaları eklenecektir.
• Katılımcılar; eserlerini hasar görmeyecek şekilde, kesinlikle katlanmaması, şartnameye uygun olarak; adrese kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırmalıdır.
• Katılımcılar eserlerini yalnızca belirlenmiş olan adrese göndereceklerdir. Bu adrese gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
• Eserin gönderileceği zarfın üzerine’’ Muğla Belediyesi Karikatür Yarışması’’ yazısı ile sanatçının adı ve soyadı, açık adresi yazılarak zarf, eserle birlikte belirtilen adrese 13 Mayıs 2013 tarihine kadar gönderilmelidir. Teslim alınmadan önce hasar görmüş çalışmalar yarışmaya alınmayacaktır.
• Yarışma sonuçları Haziran 2013’de açıklanacaktır.
• Ödüller Haziran 2013 Muğla Belediyesi’nin belirleyeceği bir tarihte hak sahiplerine verilecektir.
• Yarışma Jürisi’nin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Muğla Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezlerinde sergileneceklerdir.
• Muğla dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait yol masrafları, otel ücretleri yarışma organizasyonu tarafından karşılanacaktır. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri kendilerine gönderilecektir.
• 18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın sadece kendi yol masrafları karşılanacaktır. Anne, Baba vs. yol masrafları karşılanmayacaktır.
• Yol masrafları otobüs bileti üzerinden gidiş-dönüş olarak ibraz edilecektir.
• Katılımcılar ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarını MUĞLA BELEDİYESİ’ne devreder.
• Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler MUĞLA BELEDİYESİ tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir. Bu durumda yarışmaya katılanlara ücret ödenmeyeceklerdir. Yarışmacılar bu durumda hiçbir ücret talebinde bulunmayacaklardır.
• Seçici kurulun belirleyeceği karikatürler ilerde yayınlanacak albümde yer alacaktır. Albümde eseri yer alan karikatürcüler, yarışmaya katılan sanatçılar, bu işle hobi olarak uğraşan kişilere kesinlikle telif ödenmeyecektir. Albümde eseri yer alanlara her hangi bir ücret ödenmeyecektir.
• Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler MUĞLA BELEDİYESİ tarafından bir albümde toplanacaktır. Albümde karikatürü yayınlananlara telif ödenmeyecektir.
• Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar, karikatürcüler yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

2. KAYIT FORMU
Doğum tarihi ve yeri doldurulmamış ve imzalanmamış başvuru formları dikkate alınmaz. Her bir karikatürün arkasında eser sahibinin soyadı ve adı yer almalıdır. Gönderici masrafları katılımcıya aittir.

3.KONU:
Muğla Kültürü doğal ve tarihi güzellikleri.

4.AMAÇ:
Geçmişten günümüze karikatür en iyi anlatım yolu olmuştur. Mizah, karikatür yoluyla Muğla kentinin tarihsel dokusundan hareketle kentin simgesi olmuş turizmi, özgün bacaları, Muğla güvercinlerini ülkemizde tanınmasını sağlamak, Muğla kentinin daha büyük kitleler tarafından bilinmesine çizgiyle, mizahla yardımcı olmaktır.
5.JURİ
Seçici kurul:
Muhittin Köroğlu(karikatürcü),
Şevket Yalaz (karikatürcü),
Savaş Ünlü(koordinatör-mizah yazarı),
Mehmet Selçuk (karikatürcü),
Abdülkadir Uslu (karikatürcü),
Saadettin Özbek ( Muğla Sanatseverler Derneği)
6.YARIŞMA DÜZENLEME KOMİTESİNİN MÜLKİYET HAKLARI
Yarışma için sunulan bütün eserler düzenleme komitesinin mülkiyeti haline gelir.
7.ÖDÜLLER:
Birinciye 5000,
İkinciye 3500,
Üçüncüye 2000 liradır.
Üç kişiye mansiyon ödül bedeli olarak 1000 lira verilecektir.
18 yaş altı kategoride yarışan 3(üç) kişiye 500’er lira verilecektir.
Jüri üyelerine 500 lira ücret verilecektir. Ayrıca seçisi kurul(jüri) üyelerinin yol paraları, otel masrafları organizasyon tarafından karşılanacaktır.
İLETİŞİM
Muğla Belediye Başkanlığı
Muğla Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Şeyh Mah. Belediye Sok.
Merkez / MUĞLA

-Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmiş olup amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır. Yaş sınırlaması yoktur.

-Çizim tekniği serbest olup, çalışmalar renkli veya siyah-beyaz olabilecektir. Karikatürler dijital baskı olarak gönderilecekse orijinal imzalı ( ıslak imza ) olması gerekmektedir.
-Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm ) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.
-Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.
-Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte fotoğraflı özgeçmişlerini, adres, telefon ve e-posta bilgilerini de göndermelidir.
-Yarışmacılar en fazla 3(üç) adet karikatür gönderebilirler.
-Her bir eserin arka yüzünde katılımcıların bilgileri yer almalıdır. Gönderici zarfında 6×9 cm’ den küçük olmayan bir fotoğrafı ve kısa bir yaşam öyküsü bulunmalıdır. ( Ad, Soyad, Adres, Telefon, E-posta ). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
-10-18 yaş arası genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir.18 yaşından küçük yarışmacılar, yasal velilerinin şartları kabul ettiğine dair imzaları eklenecektir.
-Katılımcılar; eserlerini hasar görmeyecek şekilde, kesinlikle katlanmaması, şartnameye uygun olarak; adrese kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırmalıdır.
-Katılımcılar eserlerini yalnızca belirlenmiş olan adrese göndereceklerdir. Bu adrese gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
-Eserin gönderileceği zarfın üzerine’’ Muğla Belediyesi Karikatür Yarışması’’ yazısı ile sanatçının adı ve soyadı, açık adresi yazılarak zarf, eserle birlikte belirtilen adrese 13 Mayıs 2013 tarihine kadar gönderilmelidir. Teslim alınmadan önce hasar görmüş çalışmalar yarışmaya alınmayacaktır.
-Yarışma sonuçları Haziran 2013’de açıklanacaktır.
-Ödüller Haziran 2013 Muğla Belediyesi’nin belirleyeceği bir tarihte hak sahiplerine verilecektir.
-Yarışma Jürisi’nin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Muğla Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezlerinde sergileneceklerdir.
-Muğla dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait yol masrafları, otel ücretleri yarışma organizasyonu tarafından karşılanacaktır. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri kendilerine gönderilecektir.
-18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın sadece kendi yol masrafları karşılanacaktır. Anne, Baba vs. yol masrafları karşılanmayacaktır.
-Yol masrafları otobüs bileti üzerinden gidiş-dönüş olarak ibraz edilecektir.
-Katılımcılar ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarını MUĞLA BELEDİYESİ’ne devreder.
-Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler MUĞLA BELEDİYESİ tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir. Bu durumda yarışmaya katılanlara ücret ödenmeyeceklerdir. Yarışmacılar bu durumda hiçbir ücret talebinde bulunmayacaklardır.
-Seçici kurulun belirleyeceği karikatürler ilerde yayınlanacak albümde yer alacaktır. Albümde eseri yer alan karikatürcüler, yarışmaya katılan sanatçılar, bu işle hobi olarak uğraşan kişilere kesinlikle telif ödenmeyecektir. Albümde eseri yer alanlara her hangi bir ücret ödenmeyecektir.
-Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler MUĞLA BELEDİYESİ tarafından bir albümde toplanacaktır. Albümde karikatürü yayınlananlara telif ödenmeyecektir.
-Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar, karikatürcüler yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin