MUCİZEVİ BALMUMU

PROJENİN ADI: Balmumu Mucizesi

PROJENİN AMACI: Balmumu sayesinde ucuz ve kaliteli yalıtım sağlamak,duvarlarda oluşan küfü engellemek.

GİRİŞ:Yaptığımız literatür taraması sonucunda benzer özellik gösteren ISI KALESİ adlı projeye ulaşılmıştır . ISI KALESİ adlı çalışmanın amacına ve özelliklerine baktığımızda her iki projede de yalıtım ,dayanıklılık esas alınmıştır.Bizim projemizle benzer yanlarının çok olduğunu fakat kullanılan malzemeler ve yapım aşamaları bakımından farklılıklar görülmüştür.Biz yalıtım ve dayanıklılık amaçlı balmumu kullanırken ISI KALESİ adlı projede alçı ve samandan yararlanılmıştır.Ayrıca ISI KALESİ adlı projede çalışmalarında farklı yöntemler kullanmışlardır.

Bu projeyi yaparken doğal yalıtım malzemesi kullanmak ve ekonomiye katkı sağlamak hedeflenmiştir.Yine küf oluşumunu da engellediği için kirlenmeyi önler.Bu da milli geliri arttırır.Projeyi yaparken aktardan balmumunu temin ettik.Bunun dışında destek alınan herhangi bir kurum ya da kuruluş yoktur.

KULLANILAN YÖNTEM: Tuğlalar, balmumu ve alçı temin edildi.Tuğlalar alçı ile birleştirildi.Yine alçı ile sıva yapıldı.Balmumu eritildi.Alçının üzerine-köşede bir miktar alçı bırakılarak-sürüldü.Sonra sürekli nemli bir ortamda tutularak bir ay boyunca gözlemlendi.

Deney,gözlem, deneme yanılma yöntemleri kullanıldı.

PROJE BÜTÇESİ:

Balmumu = 2 TL.

Çalışmada kullanılan 4 adet tuğla ve alçı ücretsiz olarak temin edilmiştir.

PROJE TAKVİMİ: 23/11/2011-22/12/2011

ULAŞILAN SONUÇLAR: Balmumu ile yaptığımız bu çalışma sonucunda arıların yuvalarını korumak için kullandıkları balmumunun küflenmeyi önlediği ortaya çıkmıştır.

Ayrıca yalıtım malzemesi olarak da kullanılabilinir.

KAYNAKLAR: http://tr.wikipedia.org/wiki/Balmumu

http://www.hekimce.com/index.php?kiid=67

Meydan Larausse ansiklopedisi