Mucize (Miracle)

Bu sözcüğün TDK sözlüğünde ki karşılığı “İnsanları hayran bırakan, doğa üstü sayılan olay” olarak açıklanmış. İnsanları hayran bıraktığına göre sahtekarlığa başlayalım. Biliyorsunuz TV’lere çıkan bir çok insan var, kutsal kitabın sayfalarını çevirirler ve içinde mucize ararlar. Bir örnek verirsek kabe sözcüğünün geçtiği sayfa numaralarını yan yana yazan bir tanesi bunun Kabenin enlem ve boylamı olduğunu gösterdiğinde çok gülmüştüm. Sadece TV’ye çıkmakla olmuyor bu tür işler biraz da kitap yazıp satacaksınız ki madem bu kadar akılsız insan buna inanıyor, olayı paraya çevirmeniz gerekiyor.
Ben de bir mucize bulayım diye uğraşırken biri bulmuş işte. Ben de size onu anlatayım. Yer ile Ay uzaklığı ortalama 384 400 km’dir. Güneş sistemindeki gezegenlerin boyutlarına bakalım şimdi;
Merkür 4,879
Venüs 12,104
Mars 6,771
Jüpiter 139,822
Satürn 116,464
Uranüs 50,724
Neptüne 49,244
_______________
Toplam 380,008
Tüm gezegenler bu aralığa sığıyor ama birazcık fark var, sadece 4 392 km. Ne yapmamız gerekiyor, eğer bu işi yapan amerikalı ise işte Pluto bir gezegen ve onu koymamız gerekir diyor. Pluto’nun boyutu 2 300 km ve onu da koyduğunmuz da hala 2 092 km açık var. Demek bu amerikalıya göre 10. gezegen var ve boyutu 2 092 km’dir. Kabe’nin enlem ve boylamını kuranda bulmak kadar eşdeğer değil mi? Amerikalılar tek onların bulduğu Pluto’nun gezegenlikten atılmasına çok kızgınlar ve sürekli Uluslararası Astronomi Birliğine (IAU) baskı yapıyorlar. Neyse ki IAU’nun yaptığı doğru bir uygulamaydı.
Rakamlarla oynamayı seviyorsanız bu mucizenin çeşitli versiyonlarına ulaşabilirsiniz. Sevgilerimle…

Ethem Derman