Moleküler Beslenme Sempozyumu

Değerli Meslektaşlarım ve Katılımcılar

Moleküler Beslenme Sempozyumu’nun ilkinin Türkiye Diyetisyenler Derneğinin ve Genç Diyetisyenler platformlarının da katkıları ile 15 Ekim 2016 tarihinde Askeri Müze ve Kültür Merkezinde düzenleneceğini sizlere duyurmaktan kıvanç ve onur duyarım.

Kişiye özel sağlık, kişiye özel beslenme ve kişiye özel egzersiz uygulamalarının önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Yirmi birinci yüzyılın başlarında tamamlanan insan gen haritası sayesinde besin öğesi metabolizması, enerji metabolizması, obezite, diyabet gibi kronik hastalıklar, vitamin-mineral metabolizması, yeme davranışları mekanizmaları başta olmak üzere sağlıklı beslenme ile ilgili yüzlerce parametre DNA testleri ile analiz edilerek sunulan bireye özgü beslenme ve bireye özgü egzersiz reçeteleri, klasik uygulamaların yerini almaya başlamıştır.

Popüler beslenme ve diyet kültürünün hayatımızı altüst ettiği günümüzde diyetisyenlerin ve diyetisyen adaylarının güncel bilgileri takip edebilmesi, bilimsel gelişmelerin en hızlı bir şekilde hayata geçirilmesine katkıda bulunmak biz akademisyenlerin en önemli misyonudur. Bu amaçla 2015 yılında kurulan İrene Diet Akademi bağımsız bir kuruluş olarak üniveriteler ve meslek örgütleri ile işbirliği içerisinde bu misyonu sürdürmeye devam edecektir.

Mart 2017’da İstanbul’da düzenlenecek olan Global Nutrition&Diet Congress öncesi bir etkinlik olan Moleküler Beslenme Sempozyumu ülkemizde bu konuda düzenlenen ilk bilimsel etkinlik olma niteliğini taşımaktadır. Ülkemizde Sağlıklı Yaşam kavramını moleküler temeller üzerine inşa etmeye katkı sunmak adına organize ettiğimiz bu etkinliğimizde ekibimizin bir üyesi olan sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarım.

Doç. Dr. Barış ÖZTÜRK
Sempozyum Başkanı