MODA TASARIM YARIŞMASI

EİB VII. MODA TASARIM YARIŞMASI

EİB, ülkemiz insanının yaratıcılığını, tasarım yeteneğini ve binlerce yıldır kuşaktan kuşağa geçen genlerimizdeki zenginlikleri her yıl düzenlediği Moda Tasarım yarışmalarıyla ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Bu yıl yedinci kez düzenlediğimiz Moda Tasarım yarışmamızda, genç yetenekleri moda dünyasına katacak olmak, bize büyük heyecan ve gurur veriyor.

Bu yılın yarışma teması
“Dijital Boyut”

Dijital Boyut; Teknolojinin, tekniğin, yaşamda ve doğada var olanların modaya aktarımı. Dokularda, desenlerde herkesi şaşırtacak farklı bir sürpriz, farklı bir boyut arayışı.

Yaratıcılığı körükleyen dijital ortamın sağladığı sınırsızlığı, tasarım anlayışı ve yorumuyla birleştirecek tasarımcının, moda dünyasına eşsiz bir sunumu Dijital Boyut!

Teknolojiyi, materyali, hacmi, maddeyi; aklı ve yeteneğiyle harmanlayarak kendini öne çıkaracakların arenası olan VII. Moda Tasarım yarışmamızda; Dijital Boyut temasıyla oluşturacağınız 2012/2013 Sonbahar Kış Bayan Giyim koleksiyonlarınızı heyecanla bekliyor ve tüm katılımcılarımıza başarılar diliyoruz.

Ege İhracatçı Birlikleri

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

T.C. Vatandaşı olan,

En az lise veya dengi okul mezunu,

18 yaşını doldurmuş olan

Türk moda endüstrisinde tanınan bir isim veya marka olmayıp, moda ürünlerine yönelik kendi adına kayıtlı ticari bir iş yerine sahip olmayan,

Daha önce İhracatçı Birliklerince düzenlenen herhangi bir bayan dış giyim ile ilgili moda tasarım yarışmasında ilk üç dereceye girmemiş olan herkes bu yarışmaya katılabilir.

KATILIMCI YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Finale kalan 10 yarışmacı, koleksiyonların kullanım haklarını bir yıl süre ile hiçbir koşul öne sürmeksizin sözleşme ile EİB’ye devretmiş sayılacaklardır.

Yarışma sonrası dereceye giren finalistler, verilecek ödüller dışında EİB’den başka hiçbir talepte bulunamazlar.

Taahhütnamede yer alan hususlar ile ilgili aykırı bir durumun tespiti halinde dereceye giren yarışmacının ödülleri nakden geri tahsil edilir.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ 

Tasarımlardaki yaratıcılık,

Teknik olarak uygulanabilirlik,

Giyilebilirlik,

Satılabilirlik,

Özgünlük,

Tasarımın güncel trendlere uyumu,

Koleksiyon oluşturma mantığı

Malzeme ve tasarımın uyumu,

YARIŞMA AŞAMALARI

Başvuru

Başvuru için yarışma sunum dosyalarının en geç 28 Kasım 2011 Pazartesi günü mesai bitimine kadar (18.00) Ege İhracatçı Birlikleri’ ne teslim edilmesi gerekmektedir.

Başvuru şartlarını yerine getirmeyen, eksik doldurulan / hazırlanan yarışma sunum dosyaları ile son teslim tarihinden sonra Ege İhracatçı Birlikleri’ne ulaştırılan sunum dosyaları dikkate alınmayacaktır. Postadan kaynaklanan gecikmelerden Ege İhracatçı Birlikleri sorumlu olmayacaktır.

Birinci aşamayı geçemeyen dosyalar, sahiplerine geri postalanmayacak olup, dosyasını isteyen katılımcıların Ege İhracatçı Birlikleri’nden finalist listesi açıklandıktan sonra en geç 2 ay içerisinde dosyalarını teslim almaları gerekmektedir. Teslim alınmayan dosyalar bu süre sonunda imha edilecektir.

Başvuru http://eib.modatasarimyarismasi.org/ adresinden yapılacaktır.

Başvuru formu ve taahhütname eksiksiz doldurulacak,
Sistem tarafından onaylanarak numara alınacak, (Örnek: eib1, eib2 vb.)
Başvuru formunun ve taahhütnamenin çıktıları alınarak imzalanacak,
Alınan numara, diğer tüm evraklar (fotoğraflı özgeçmiş ve tasarım dosyası) üzerine sağ üst köşeye yazılacak,
Sunum dosyası belirtilen tarihe kadar Ege İhracatçı Birlikleri Atatürk Cad. No: 382 Alsancak 35220 İzmir adresine elden veya posta yoluyla teslim edilecektir.
Yarışma Sunum Dosyası İçerisinde Bulunması Gerekenler:

a. Başvuru Formu
Bu form, sadece http://eib.modatasarimyarismasi.org/ internet adresinde yer almaktadır. Yarışmacılar tarafından eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

b. Özgeçmiş
Yarışmacıların,
– Moda alanındaki deneyimlerini ve niteliklerini anlatan fotoğraflı kısa özgeçmiş
– Gelecek planlarını detaylandıran bir yazı
– Öğrenci belgesi, geçici mezuniyet belgesi veya diploma fotokopisi

evraklarını teslim etmeleri gerekmektedir. (Sağ üst köşeye başvuru numarası yazılacaktır.)

c. Taahhütname
Yarışmaya sunulan tasarımların yarışmacının kendilerine ait orijinal tasarımlar olduğunu, hiçbir biçimde daha önce profesyonel anlamda kullanılmadığını, profesyonel anlamda kullanılmış bir tasarımdan yararlanılmadığını ve yarışmacının daha önce ihracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen bir moda tasarım yarışmasında ilk üç dereceye girmediğini taahhüt eden, http://eib.modatasarimyarismasi.org/ internet adresinde başvuru formu doldurulduktan sonra ekrana gelecek olan taahhütnamenin yarışmaya katılan tasarımcı tarafından, doldurulup imzalanması gerekmektedir.

d. Tasarımların Sunumu
Yarışmacılar 4 adet hazır giyim kıyafetten oluşan koleksiyonlarını, “Dijital Boyut” ana teması çerçevesinde sadece bayan kategorisinde ve 2012-2013 Sonbahar/Kış moda akımlarına göre hazırlayacaklardır.

Tüm çizim ve belgeler düz sarı zarf içerisinde teslim edilecektir.

Verilen ana tema doğrultusunda yarışmacının belirleyeceği alt temada hazırlanacak olan tasarım dosyasında bulunması gerekenler:

4 adet A3 (29,5 X 42cm) ölçülerinde artistik ve teknik çizim
Kullanılacak kumaş örnekleri
Tamamlayıcı aksesuarlar
Başvuru numarasının çizimlerin sağ üst köşesine yazılması gerekmektedir.

Artistik tasarımlar, verilen ebatlarda herhangi bir boyama tekniği ya da karışık tekniklerle elle veya bilgisayar destekli hazırlanabilir.

Yarışma Süreci ve Değerlendirme

Son başvuru tarihine kadar alınan dosyaların 09 Aralık 2011 tarihine kadar değerlendirmeleri yapılarak 10 finalist seçilecektir.

Belirlenen 10 finalist tasarımcının duyurusu http://eib.modatasarimyarismasi.org/ web sitesinde yayınlanarak duyurulacaktır.

Finale kalan yarışmacılara bildirim, ayrıca telefon ile yapılacaktır.

(Not: Dikim için Ege İhracatçı Birlikleri tarafından bir atölye ile anlaşma sağlanacaktır. Finalistlerin kendileri için belirlenen 1 haftalık süre içerisinde malzemeleri ile hazır bulunmaları ve dikim işlerini bitirmeleri gerekmektedir. Bu koşula uymayan yarışmacı yerine ön jüri tarafından en fazla puan alan ancak ilk 10 finalist arasında yer almamış yarışmacı finalistler arasına davet edilecektir. Kumaş, yol ve konaklama masrafları belirli limitler dahilinde tarafımızca karşılanacaktır.

Jüri Özel Sunumu, Defile ve Ödül Töreni

16 Mart 2012’de yapılacak olan jüri özel sunumunda, 10 finalistin belirlenen temaya göre hazırladıkları 4 hazır giyim kıyafetten oluşan koleksiyonları sunulacaktır.

Bu sunumun sonunda jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren tasarımcılar belirlenecektir.

Yine aynı gün düzenlenecek defile ile belirlenen 10 finalistin koleksiyonları basın mensuplarının yanı sıra, iş ve moda dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan seçkin bir davetli grubuna sunulacaktır.

Defile sonrasında dereceye giren finalistlere ödülleri, düzenlenecek bir törenle verilecektir.

(Jüri özel sunumu ile defile/ödül töreni tarihleri EİB tarafından değiştirilebilir.)

ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü 10.000 TL
İkincilik Ödülü 6.000 TL
Üçüncülük Ödülü 4.000 TL.

İlk 3 dereceye giren yarışmacılar için 2008/2 Tasarımcıların Desteklenmesi Tebliği çerçevesinde EİB’nin projesinin ilgili mercii tarafından onaylanması durumunda yurt dışında eğitim hakkı.

İLETİŞİM

Kurum
Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği

Adres
Atatürk Cad. No:382 Alsancak 35220 İzmir

Telefon
232 488 60 43
232 488 60 44
232 488 60 46

Faks
232 488 61 06

E-Posta
[email protected]