MISIR KOÇANININ ISI YALITIMINDA KULLANILMASI

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Gaziantep
Okulun Adı:
Özel Cahit Nakiboğlu İlköğretim
Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
M. Ali GEÇKALAN
Anıl AŞÇI
Danışman Öğretmen:
Harun OCAKTAN

PROJE AMACI:
BINALARDA ISI YALITIMINDA KULLANABILECEĞIMIZ DOĞAL VE ETKILI OLAN MISIR KOÇANININ,ISI YALITIMINDA ETKILI VE EKONOMIK OLARAK KULLANILMASI.

PROJE HEDEFİ:
1-ISI YALITIMINDA KULLANILABILECEK DOĞAL,ATIK VE EKONOMIK BIR MADDENIN KULLANIMININ TASARLANMASI. 2-MISIR KOÇANININ ISI YALITIMINDA ETKILI OLDUĞUNUN KONTROLLÜ BIR DENEYLE TESPIT EDILMESI. 3-ISI YALITIMINDA ETKILI OLAN MISIR KOÇANININ PRESLENEREK PLAKA ŞEKLİNDE BINALARDA YALITIM MALZEMESİ OLARAK KULLANILABİLMESİ. 4-HAM MADDEMIZIN EKONOMIK OLARAK MADDI KAYBI AZALTMASI

PROJE ÖZETİ:
BU PROJEDE DOĞAL,UCUZ,ATIK BİR MADDEDEN ETKILI ISI YALITIM MALZEMESI YAPILMASI AMAÇLANMIŞTIR.BUNUN IÇIN YAPILAN KONTROLLÜ DENEYDE MISIR KOÇANI IÇINDE HAVA BOŞLUKLARI OLMASI SEBEBIYLE ETKILI OLDUĞU GÖZLEMLENMIŞTIR.MISIR KOÇANINI PRESLE PLAKA ŞEKLİNE ÇEVİRDİK.BU SAYEDE ISI YALITIMINDA ALTERNATIF BIR MADDE KULLANIMI OLANAĞI SAĞLADIK, DOĞAYA,EKONOMIYE KATKIDA BULUNABILECEĞIZ VE ATIK BİR MADDEYİ DEĞERLENDİRMİŞ OLACAĞIZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1-PROBLEM TESPITI PROBLEM:BINALARDA KULLANILAN ISI YALITIM MALZEMELERI %3 EK MASRAF GETIRMEKTEDIR?HEM DOĞAL,HEM YALITIM YAPACAK, HEM DE MASRAFI AZALTACAK BIR MADDE KULLANMAMIZ GEREKIR.BU SORUNU NASIL ÇÖZERIM? 2-HIPOTEZ KURULMASI HIPOTEZ:KULLANACAĞIMIZ MADDE DOĞAL,ATIK ,EKONOMIK VE ÇOK BULUNABILEN BIR MADDE OLURSA,BU MADDEYI KULLANMAMIZ YETERLI OLACAKTIR. 3-LITERATÜR TARAMASI 4-MALZEMELERIN TEMINI 5-PROJENIN HAZIRLANMASI 6-PROJENIN DENENMESI 7-SONUÇLARIN DEĞERLENDIRILMESI

KULLANILAN YÖNTEMLER:
DÖRT ADET KAVANOZUN IÇINE DÖRT ADET BARDAKTA ILK SICAKLIKLARI EŞIT(73,5 C) SU KOYULDU.5. BARDAK KONTROL GRUBU OLMASI IÇIN YALITIMSIZ BIRAKILDI.KAVANOZLARIN DIBINE YALITIM MALZEMELERI OLAN(STRAFOR KÖPÜK,YÜN,KAĞIT VE MISIR KOÇANI)KOYULDU.5,10,15,20. DAKIKALARDA KAVANOZLARIN KAPAKLARI AÇILARAK,SULARIN SICAKLIKLARI ÖLÇÜLDÜ.ÖLÇÜMLER SONUCUNDA MISIR KOÇANININ ISI YALITIMINDA ETKILI OLABILECEĞI BULUNMUŞ OLDU.VERILER VE DENEY GÖZLEM RAPORU EKTEKI GIBIDIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
VERILERDEN DE ANLAŞILABILECEĞI GIBI MISIR KOÇANI SAYESINDE BINALARIMIZIN ISI YALITIMI SAĞLANABILECEK,UCUZA MAL OLACAK,DOĞAMIZ DAHA AZ KIRLENECEK VE ATIK BIR MADDEYI DEĞERLENDIRMIŞ OLACAĞIZ.MISIR ÜRETIMI ÜLKEMIZDE HER BÖLGEDE YAPILABILDIĞI IÇIN TEMINI DE KOLAYDIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
MISIR KOÇANI ÜLKEMIZDE YA ÇÖPE ATILIYOR YA DA HAYVANLARA YEM OLARAK KULLANIYOR.BUNUN YERINE ISI YALITIMINDA KULLANILIRSA BIZE VE ÜLKE EKONOMISINE DAHA FAZLA KATKIDA BULUNULABILIR,DOĞAMIZDA DAHA AZ KIRLENIR.ATIK BİR MADDE DEĞERLENDİRİLMİŞ OLUR.

KAYNAKLAR:
6.SINIF FEN VE TEKNOLOJI ÇALIŞMA KITABI, WWW.PULLFORM.COM, TR.WIKIPEDIA.ORG, WWW.ISIYALITIM.COM

PROJENİN TAKVİMİ:
1-30 EKIM: PROBLEM TESPITI, LITERATÜR TARAMASI. 1-30 KASIM: MALZEMELERIN TEMINI. 1-30 ARALIK: PROJENIN YAPILMASI. 1-20 OCAK:. PROJENIN DENENMESI

PROJE BÜTÇESİ:
9 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
YOK