MİNİK KALPLERE SEVGİ TOHUMU EKEREK SEVGİYİ HER YERE TAŞIYAN ÖĞRETMENLER

MİNİK KALPLERE SEVGİ TOHUMU EKEREK SEVGİYİ HER YERE TAŞIYAN ÖĞRETMENLER
MEB’in desteklediği eTwinning platformunda Mersin Bozyazı ilkokulunda Sınıf öğretmeni olan Gözde Gül ile Mardin Yalım İlkokulunda Sınıf öğretmeni olan Perinaz Gökdemir sevgiyle yola çıktılar ve harika bir projenin mimarı oldular. Kurucusu oldukları Sevgi Sonsuz Sevgi Her Yerde Projesi İstanbul Kartal Ege Sanayi İlkokulundan Fatma Öğretmen ,Van Özalp Nebi Bey İlkokulundan Volkan Öğretmen ,Mersin Bozyazı İlkokulundan Nursel ve Tahsin Öğretmen , ,İstanbul Küçükçekmece Mimar Sinan İlkokulundan Dinar Öğretmen ,Çanakkale Çan 75 .Yıl Murat Köse İlkokulundan Gökşen Öğretmen, Sivas Sarkışla Gürçayır İlkokulundan Zeynep Betül Öğretmen,Antalya Murat Paşa Hanım Ömer Çağıran İlkokulundan Burçin Öğretmen ,Romanya’dan öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla hayata geçti.

Bu projede okul sevgisi çalışmaları ,insan sevgisi çalışmaları ,hayvan sevgisi çalışmaları ve doğa sevgisi çalışmaları yer almaktadır.
Okul sevgisi çalışmalarında ilk olarak ; öğrenciler hayal kurarak yani hayallerindeki okulları şartlarına uygun araçlar kullanarak tasarladılar ve anlattılar.
Kimi öğrenci web 2.0 araçlarını kullandı, kimi öğrenci maketini yaptı, kimi öğrenci de doğadaki malzemeleri kullanarak çizdi hayallerindeki okulları.
Öğrencilerimiz okulda hijyen ve temizlik konulu kamu spotu hazırladılar ve sosyal bir mesaj verdiler. Pandemi sürecinde çevremizi bilinçlendirmek için örnek bir çalışma oldu.

Sevgi Sanat Atölyeleri kuruldu. Öğrenciler Yazar Mustafa Orakçı ,balerin Gözde Durgu Kırbıyık, baterist Leyan Senay ,baterist Burak Gürpınar ile Zoom üzerinde webinarda buluştu ve etkileşim kurdular.
Edebiyat, kitap yazma, ritim, müzik, dans konularında bilgi sahibi oldular. Pandemi sürecinde evde kalan çocuklarımız için sevgi ve sanat atölyeleri çok verimli ve keyifliydi Öğrenciler farklı meslekleri tanıma ve merak ettikleri soruların cevabını bulma konusunda oldukça iyi fırsata sahip oldular.

İnsan Sevgisi çalışmaları kapsamında öğrenciler İstanbul Masal Okulu Koordinatörü Özlem Yılmaz’dan Sevgi Temalı masal dinlediler. Proje ortaklarıyla takım eşleşmesi sonucunda eşleştikleri arkadaşlarına el emeği
göz nuru tasarladıkları yeni yıl kartlarını gönderdiler.
Aile büyüklerinin çocukluk yıllarındaki oyunları ,oyuncakları ,evlerin yapısını, teknolojik aletleri ,iletişimi ve ulaşım araçlarını araştırdılar. Güzel deneyimler elde ettiler.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma başlığı altında öğrenciler kendi imkanlarıyla kitap ,kitap ayraçları oyuncak ,kıyafet ,kendi hazırladıkları hediyeleri farklı okullardaki arkadaşlarıyla paylaştılar .
Öğretmenlerimiz de bu süreçte projeleri dahilinde öğrencilerine örnek oluşturmak adına TEMA ,UNICEF gibi sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlamaya devam ediyor. ,Hoagard Şirketi 10 Kasım Haftası’nda Atatürk temalı hediyeleriyle destek verdiler. Ayrıca Tahsin Öğretmenimiz Mersin ‘de kendi yetiştirdiği muzlardan projedeki her okula göndererek öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin organik muzla tanışmalarına vesile olmuş ve projemizin tadına tat katmıştır.

Hayvan Sevgisi çalışmalarında sokak hayvanlarına barınak yaptılar ve barınakları sokağa koyarak, kuş evi yaparak ağaçlara astılar. Öğrencilerimiz hayvanlara bir kap yemek bir kalp sevgi verdiler.
Minik kalplerin kalbi hayvan sevgisiyle atıyor ve çevrelerine olumlu birer örnek birey oluyorlar.

Doğa Sevgisi çalışmalarında Çan Orman Müdürlüğü projemize tohum gönderdi. Öğrenciler çevreyi güzelleştirme çalışmaları yapacak: Atıkları değerlendirecekler , yaratıcılıklarını kullanarak geri dönüşüm çalışmaları yapacaklar ,çevre bilincini geliştirecekler. Atık yağlardan sabun yapan da olacak kom post atıklardan gübre yapan da .Minik yürekler çevre bilinci oluşturmak için fidan ve tohum ekecekler, doğadaki malzemeleri kullanarak tasarımlar yapacaklar.

Sevgi Sonsuz Sevgi Her Yerde Projesinde Okul Sevgisi ,İnsan Sevgisi, Hayvan Sevgisi ve Doğa Sevgisi konularında öğrenciler hem farkındalık geliştirerek hem de çevresine duyarlılık örneği göstererek güzel çalışmalara imza atıyorlar. Öğrencilerimiz yaptıkları çalışmalarda yaratıcılık ,problem çözme ,dil becerilerini geliştirme ,özgüven kazanma gibi birçok kazanımı elde ediyorlar.
Dünya’yı ancak ve ancak sevginin kurtaracağının bilincine varan evlatlarımız sevgiyle yaptıkları işleriyle kelebek etkisi gibi yankı oluşturmaya başladılar.

Proje çalışmaları son hızıyla devam etmektedir. Pandemi sürecinde sevgiyi dilinden düşürmeyen öğrenciler velileriyle birlikte oldukça verimli zaman geçirmekte ve projeyle ilgili olumlu dönütler alınmaktadır.
Proje Kurucularımızdan Perinaz Gökdemir’in projedeki tüm öğrencilere gönderdiği projemizin sembolü olan rengarenk kalp magnetleri öğrencilerimize ulaştı. Sevgi kokan projenin simgesi olan kalbi öğrenciler içlerinde taşıdıkları
gibi çantalarında da taşıyacaklar. Onlar Sevgi Sonsuz Sevgi Her Yerde diyorlar .
Biz de öyle .Sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin