MİMATOY: “Minikler Matematikle Oynuyor

Matematik

Proje Hakkında:

“MİMATOY: Minikler Matematikle Oynuyor” başlıklı projesi TÜBİTAK “4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” kapsamında desteklenmek üzere kabul edilmiştir.

“MİMATOY” projesinin hedef kitlesini;
1- Okul öncesi eğitimi lisans öğrencileri (öğretmen adayları),
2- Okul öncesi eğitimi öğretmenleri,
3- 60-72 aylık okul öncesi eğitimi alan çocuklar oluşturmaktadır.

“MİMATOY: Minikler Matematikle Oynuyor” başlıklı projenin isminde geçen MİMATOY kısaltması, Mİnikler MATematikle OYnuyor kelimelerinin baş harflerinden oluşurken, projenin iki aşaması bulunuyor.

  • İlk aşamada ülke genelinden yapılacak gönüllü başvurular arasından seçilecek otuz okul öncesi öğretmeni ve otuz okul öncesi öğretmenliği bölümü lisans öğrencisi beşer günlük iki farklı kampa alınacak ve kamp süresince matematik materyalleri geliştirilecektir.
  • İkinci aşamada ise ilk aşamada geliştirilen matematik materyalleri Muş’taki okul öncesi eğitim kurumlarında, çocukların kullanmaları için sınıflara yerleştirilecektir.

Proje Tarihleri:
Öğretmen Adayları : 16-20 Temmuz 2018
Öğretmenler : 23-27 Temmuz 2018

Proje Amacı:

TÜBİTAK 4004 Doğa ve Bilim Okulları 2017-2018 Çağrısı kapsamında desteklenen bu projenin temel amacı; okul öncesi öğretmenlerine sorgulama temelli yaklaşım bağlamında etkileşimli etkinliklerle matematiğe yönelik öğretim materyali tasarlayabilecek becerileri kazandırmak ve tasarlanan materyalleri Muş İlindeki dezavantajlı gruplarda yer alan ve okul öncesi eğitime devam eden çocukların kullanımına sunmaktır. Bu sayede tasarlanan matematik materyalleriyle zenginleştirilmiş, etkileşimli ortamlar oluşturmak, çocukların matematik eğitiminde; doğrudan dokunarak, yaşayarak, keşfederek, somut ve anlamlı öğrenmeler gerçekleştirmelerine fırsat sunmak, erken çocukluk döneminde matematik alanına yönelik temel becerilerin kalıcı kazanımını sağlamak, çocukların matematiği anlamalarını kolaylaştırmak, başarabilme düzeylerine ve gelecekte matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Proje kapsamında ülkemizin çeşitli üniversitelerinden çok sayıda öğretim üyesi öğretmen adayları ve öğretmenlerle buluşup onlara uygulamalı olarak eğitimler verecektir.

 

Son Başvuru Tarihi: 24.06.2018

Başvurularınızı proje web sayfası www.mimatoyprojesi.com adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

matematik oyun
matematik