MİLLİ EĞİTİM VAKFI ÖZEL GÜZELBAHÇE OKULLARI FEN BİLİMLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN KURUM 
MEV Koleji Özel Güzelbahçe Okulları

YARIŞMANIN AMACI

Öğrencilerin, fen bilimleri alanındaki farkındalıklarını arttırarak bilimsel araştırmalara yönlendirmek, özgün düşünce, yaratıcı fikir ve becerilerini paylaştıkları bu ortamda birbirleriyle kuracakları iletişime katkıda bulunmaktır.

HEDEF KİTLE 
İzmir ilindeki tüm resmi ve özel okullarda öğrenim gören ortaokul 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile lise 9.10. ve 11. sınıf öğrencileri

BAŞVURU ŞEKLİ

http://www.mevkolejiguzelbahce.k12.tr web adresi üzerinden başvuru formu doldurularak, proje özeti ilgili bölüme yazılacaktır.

YARIŞMANIN ALANI 
Ortaokul: Fen Bilimleri
Lise: Fizik – Kimya – Biyoloji

YARIŞMA TAKVİMİ 
Son Başvuru: 5 Nisan 2019
Finale Kalan Projelerin İlanı: 22 Nisan 2019
Finale Kalan Projelerin Sergilenmesi ve Değerlendirilmesi: 11 Mayıs 2019
Ödül Töreni: 11 Mayıs 2019
Okulumuz web sitesinde adı geçen proje sahipleri ve danışman öğretmenlerinin, 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü, saat 09.00 da okulumuzda hazır bulunmaları gerekmektedir.

YARIŞMA KURALLARI 

1. Yarışmaya İzmir ilindeki tüm resmi ve özel okullarda öğrenim gören ortaokul 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile lise 9.10. ve 11. sınıf öğrencileri başvurabilir.

2. Projeler; ortaokul seviyesinde Fen Bilimleri, lise seviyesinde ise Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarında hazırlanacaktır.

3. Proje yarışmasına başvuran ortaokul ve lise için ilk 100’er proje, jüri üyeleri tarafından ön değerlendirmeye alınacaktır. Yapılan ön değerlendirme sonrasında ortaokul için 15 finalist proje, lise için; Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarının her birinden 15’er finalist proje seçilecektir.

4. Her okul, ortaokul seviyesinde Fen Bilimleri alanında en fazla 3 proje ile lise seviyesinde Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarından en fazla 3’er proje ile katılabilir.

5. Ocak 2019 tarihinden önce herhangi bir proje yarışmasına katılmış ve derece almış olan projeler, bu yarışmaya katılamazlar.

6. 2019 yılı TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasına katılan projeler, bu yarışmaya katılabilirler.

7. Yarışmaya katılacak öğrenciler, belirledikleri kategoride sadece bir proje ile başvuru yapabilir.

8. Her projede 1 danışman öğretmen, en fazla 2 öğrenci bulunabilir. (Bir danışman birden fazla projeye danışmanlık yapabilir.)

9. Yarışmaya katılacak olan okulların, 29 Mart 2019 saat 16.00’ya kadar http://www.mevkolejiguzelbahce.k12.tr adresindeki başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

10. Sergiye davet edilen projelerin; Proje Özeti ve Proje Raporu (en fazla 20 sayfa), PDF formatında taşınabilir belleklere yüklenmelidir.

11. Proje özeti ve proje raporu Times New Roman yazı karakteriyle, 12 punto ve 1,5 satır aralığı ile yazılmalıdır. Proje özeti en fazla 250 kelimeden oluşmalıdır.

12. Sergiye çağırılan proje sahipleri, stantların başında jüri üyeleri ve diğer katılımcılara projelerini kısaca sunacaklardır. Ayrıca projeler belirtilen sınıflarda, 10 dakikayı geçmeyecek şekilde PowerPoint sunumla jüri üyelerine anlatılarak değerlendirilecektir. Öğrenciler flaş belleklerine kaydettikleri PowerPoint sunumlarını önceden ilgili sorumluya teslim etmelidir.

13. Proje sahipleri sergi salonuna geldiklerinde, kayıt masasında kendilerine gösterilen alanda poster sunumunu gerçekleştirecektir.

14. Sergilenecek projelerin poster boyutu 70×100 cm ebatında olmalıdır.

15. Sergiye davet edilen projelerde toplum sağlığı açısından tehlike oluşturabilecek deney malzemeleri kesinlikle sergi alanına getirilmemelidir.

16.  Sergiye davet edildiği halde katılmayan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

17. Proje sahiplerinin en geç 30 Nisan 2019 tarihine kadar sergiye katılıp katılmayacaklarını bildirmeleri gerekmektedir.

18. Organizasyon sırasında öğle yemeği kurumumuz tarafından verilecektir.

ÖDÜLLER 
• Ödüller, tüm branşlar için proje başına verilecektir.
• Birincilik ödülü: Cumhuriyet Altını, Başarı Belgesi
• İkincilik ödülü: Yarım Altın, Başarı Belgesi
• Üçüncülük ödülü: Çeyrek Altın, Başarı Belgesi
• Derece alan projelerin danışman öğretmenlerine çeyrek altın verilecektir.
• Ön elemeyi geçerek finale kalan tüm öğrencilere “Katılım Belgesi” verilecektir.

PROJELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ 
Projeler; İzmir’deki çeşitli üniversitelerde görevli öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirmeler sırasında jüri kararı esastır.

İLETİŞİM 
Adres: Müzeyyen Senar Cad. No:42   35310 Güzelbahçe / İZMİR
Telefon: 0 (232) 234 28 88
Lise Bölümü: 162
Ortaokul Bölümü: 132

Lise için:
e-posta: sibel.hidir@mevkoleji.k12.tr

Ortaokul için:
e-posta: elif.kardagli@mevkoleji.k12.t