Ana SayfaOkul Eğitim HaberleriMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortak Sınav Takvimi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortak Sınav Takvimi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortak sınav takvimi hakkındaki bilgilendirmeyi yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem 2. yazılı sınavlarının, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için ise 27 Aralık 2023 Çarşamba günü ülke genelinde ortak olarak yapılacağını açıkladı.

MEB’den yapılan açıklamada, “2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem 2. yazılı sınavları, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için ise 27 Aralık 2023 Çarşamba günü ülke genelinde ortak olarak yapılacaktır. Bakanlıkça hazırlanan sorular okullara teslim edilecek ve sınav okul tarafından yapılacaktır. Sınav evrakı, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecektir.” denildi.

Ortak sınavlar, 2023-2024 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanacak. Sınavlar, her bir sınıf düzeyinde ortak derslerden yapılacak ve ülke genelinde aynı gün yapılacak. Sınavlar, MEB tarafından hazırlanan sorulardan oluşacak ve okullarda uygulanacak. Sınav evrakı, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecek.

Ortak sınavlara katılacak öğrenciler için önemli bilgiler:

 • Sınavlara katılmak zorunludur.
 • Sınavlar, okulda yapılacaktır.
 • Sınavlar, 120 dakika sürecektir.
 • Sınavlar, çoktan seçmeli, kısa cevaplı ve açık uçlu sorulardan oluşacaktır.

Ortak sınavlarla ilgili diğer bilgiler:

 • Sınavların sonuçları, 10 gün içinde açıklanacaktır.
 • Sınav sonuçları, öğrencilerin karnelerine işlenecektir.
 • Sınav sonuçları, öğrencilerin gelecekteki eğitim öğretim hayatlarında kullanılacaktır.

2023-2024 eğitim öğretim yılı için ülke genelinde yapılacak ortak sınavların tarihleri şu şekilde:

  • sınıf Türkçe ve matematik dersleri için: 26 Aralık 2023 Salı
  • sınıf Türk dili ve edebiyatı ve matematik dersleri için: 27 Aralık 2023 Çarşamba

Ortak sınavlar, öğrencilerin öğrenme kazanımlarını ölçmeyi ve öğrencilerin öğrenme eksikliklerini tespit etmeyi amaçlayan bir uygulama olarak öne çıkıyor.

Ortak sınavlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sorulardan oluşacak ve ülke genelinde aynı gün ve saatte yapılacak. Sınavlar, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek ve öğrencilerin eksik olduğu konuları tespit etmek amacıyla yapılacak.

Ortak sınavlar, MEB’in yeni eğitim reformu kapsamında hayata geçirilen uygulamalardan biri. Bu uygulamayla, öğrencilerin akademik başarılarının objektif olarak ölçülmesi ve öğrencilerin eğitim öğretim sürecinde daha iyi desteklenmesi hedefleniyor.

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.