MİKROPSUZ BUZDOLABI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: BUZDOLABINA KONULAN SEBZE VE MEYVELERİ SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE MUHAFAZA ETMEK. SEBZE VE MEYVELERİN ÇÜRÜMESİNİ ENGELLEMEK.

PROJE HEDEFİ: ULTRAVİYOLE IŞIĞIN BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİNİ KULLANARAK BUZDOLABINA KONULAN SEBZE VE MEYVELERDE HİJYEN SAĞLAMAK. SEBZELERİN VE MEYVELERİN DAHA UZUN SÜRE MUHAFAZA EDİLMESİNİ SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ: ULTRAVİYOLE IŞINLARIN MİKROORGANİZMALARI ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİNDEN ESİNLENEREK BUZDOLABININ SEBZELİK KISMINA ULTRAVİYOLE IŞIK LAMBASI YERLEŞTİRDİK. BÖYLELİKLE SEBZE VE MEYVELERDE HİJYEN SAĞLAMIŞ OLUYORUZ. AYRICA ÜZERİNDE MİKROORGANİZMA OLMAYAN SEBZE VE MEYVELER DAHA UZUN SÜRE ÇÜRÜMEDEN DAYANABİLECEK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: ULTRAVİYOLE IŞIĞIN TEK HÜCRELİ HAYVANLARI ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİNDEN ESİNLENEREK BUZDOLAPLARIN SEBZELİK KISMINA ULTRAVİYOLE IŞIK YAYAN LAMBALARIN YERLEŞTİRİLMESİNİ DÜŞÜNDÜK.VE BUNUN KÜÇÜK BİR MAKETİNİ HAZIRLADIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER: ARAŞTIRMA, TASARIM,GÖZLEM,KURGU,SORU SORMA VE ÇEVREDEN BİLGİ TOPLAMA.

ULAŞILAN SONUÇLAR: ULTRAVİYOLE IŞINLAR TEK HÜCRELİ CANLILARI ÖLDÜREBİLİYOR. BUZDOLABININ SEBZELİK KISMINA ULTRAVİYOLE IŞIK SAÇAN LAMBA KOYARSAK SEBZELERİN ÜZERİNDE BULUNAN TEK HÜCRELİ CANLILAR ÖLECEK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: SEBZE VE MEYVELERİN ERKEN ÇÜRÜMESİNE SEBEP OLAN TEK HÜCRELİ CANLILARDIR. BİZ BU ZARARLILARI SEBZELERDEN UZAKLAŞTRIRIRSAK DAHA UZUN SÜRE DAYANMALARINI SAĞLAMIŞ OLURUZ.

KAYNAKLAR: HTTP://WWW.ETCARITMA.COM/SARTMA/DEZENFEKSIYON.HTM HTTP://WWW.TURKCEBILGI.COM/ULTRAVIYOLE_%C4%B1%C5%9F%C4%B1NLAR%C4%B1/ANSIKLOPEDI HTTP://WWW.ULTRAVIYOLE.NET/ULTRAVIYOLE_KULLAN%C4%B1M%C4%B1.HTML

PROJENİN TAKVİMİ: EKİM AYI: PROJE KONUSUNUN BELİRLENMESİ VE ARAŞTIRMA YAPILMASI KASIM VE ARALIK AYI: PROJENİN ÇİZİMİNİN VE MAKETİNİ HAZIRLANMASI PROJENİN İNTERNETE GİRİLMESİ OCAK AYI: PROJENİN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ VE EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ

PROJE BÜTÇESİ: MAKET İÇİN MUKAVVA 5 TL PİL LAMBA: 5 TL TOPLAM: 10TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin