MIKNATIS DÜĞMELİ GÖMLEK

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Malatya
Okulun Adı:
Sürgü İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Hatice MUTLU
Muhammed Ozan SÜLÜ
Danışman Öğretmen:
Halil BAYRAM

PROJE AMACI:
DÜĞME TAKMADA ZORLANAN KIŞILER (ÇOCUKLAR, YAŞLI, SAKAT VE HASTALAR) IÇIN DÜĞMELERI MIKNATIS OLAN GÖMLEK ÜRETMEK.

PROJE HEDEFİ:
KÜÇÜK MIKNATIS VE METALI GÖMLEKTE DÜĞME VE ILIK YERLERINE KARŞILIKLI YERLEŞTIRIP MIKNATIS DÜĞMELI GÖMLEK YAPABILME.

PROJE ÖZETİ:
DÜĞME TAKMADA ZORLANAN KIŞILER DE (ÇOCUKLAR, YAŞLI, SAKAT VE HASTALAR) DÜĞMELERI MIKNATIS OLAN GÖMLEK YAPMAK IÇIN DÜĞME YERINE MIKNATIS, ILIK YERINE METAL PARÇA KULLANILMIŞTIR. MIKNATISIN (DÜĞME), METAL PARÇAYI (ILIK) SIKICA TUTTUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR. BÖYLELIKLE DÜĞME ILIKLEMEDE ZORLANAN KIŞILER RAHATLIKLA GÖMLEK GIYINIP ÇIKARTABILECEKLERDIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
KULLANILMAYAN CEP TELEFONU KILIFININ MIKNATIS VE METAL KISMI SÖKÜLÜR. ELIMIZDEKI GÖMLEĞIN DÜĞME KISMINA MIKNATIS, ILIK KISMINA METAL PARÇA IĞNE IPLIK YARDIMIYLA DIKILIR. GÖMLEK GIYINILIR. MIKNATISLI KISIM METAL PARÇA ÜZERINE BIRAKILIR. MIKNATISIN METALI ÇEKME ÖZELLIĞINDEN DOLAYI DÜĞME GIBI KAPANDI. DÜĞME SAYISI KADAR MIKNATIS VE METAL PARÇA TAMIN EDILDI VE AYNI IŞLEMLER TEKRARLANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
GÖMLEKTE ILIK ILE DÜĞME YERLERINE KULLANILACAK METAL VE MIKNATISLAR TEMIN EDILDI. BU MIKNATIS GÖMLEĞIN DÜĞME VE ILK ILIŞKISI GIBI BIR TARAFTA MIKNATIS, DIĞER TARAFTA METAL PARÇA OLACAK ŞEKILDE YERLEŞTIRILIR. MIKNATISIN DÜĞMEDEN DAHA KOLAY KAPANDIĞI GÖRÜLDÜ.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
BU PROJEDE MIKNATISIN GÖMLEK DÜĞMESI OLARAK KULLANILARAK GÖMLEK DÜĞMESI ILIKLEMEDE ZORLANAN KIŞILERIN (ÇOCUKLAR, YAŞLILAR, SAKATLAR, VB.) DAHA RAHAT GÖMLEK GIYMELERI KOLAYLAŞMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
MIKNATISIN DÜĞME GÖREVINI YAPTIĞI VE DÜĞME ILIKLEMEDE HARCANAN ZAMAN AZA INDIRILMIŞTIR. FAKAT DÜĞMEYI KIYAFETTE AKSESUAR OLARAK GÖRENLER, DÜĞMEDEN VAZGEÇMEYIP MIKNATISLI DÜĞME KULLANABILIRLER. MIKNATISIN MANYETIK ALAN ETKISINDEN DOLAYI KALBINDE PIL TAŞIYANLAR BU TÜR GÖMLEKLERI KULLANMAKTAN KAÇINMALIDIR.

KAYNAKLAR:
1. HTTP://WWW.SERDARKALKAN.COM/MIKNATIS.HTM (TARIH:27-09-2009) 2. HTTP://WWW.ELEKTRIK.US/MIKNATIS-NERELERDE-KULLANILIR.HTML (TARIH:29-09-2009) 3. HTTP://WWW.ZAMAZING.ORG/YAZI/KUCUK-AMA-COK-GUCLU-MIKNATISLAR (TARIH:05-10-2009)

PROJENİN TAKVİMİ:
1)24 EYLÜL?31 EKIM: PROBLEMIN TESPITI LITERATÜR TARAMASI 2)1?30 KASIM: MALZEME, ARAÇ VE GEREÇLERIN TAMINI 3)1?31 ARALIK: PROJENIN GERÇEKLEŞTIRILMESI PROJENIN TEST EDILMESI 4)1?20 OCAK: PROJE RAPORUNUN YAZILMASI VE BAŞVURU IŞLEMLERININ YAPILMASI

PROJE BÜTÇESİ:
PROJE MALIYETI: 26 TL.