MEYVESİ DAMAK TADIMIZ SAKIZI YAPIŞTIRICIMIZ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli: Gaziantep

Okulun Adı: Adile Altınbaş İlköğretim Okulu

 Hazırlayan Öğrenciler: Merve Gündeş – Zehra İrem Karadağ

 Danışman Öğretmen: Ayşe Akpek

PROJE AMACI:
Sumak ağacı sakızıyla hiçbir kimyasal maddeler kullanmadan, güçlü, doğal bir yapıştırıcı elde etmek.

PROJE HEDEFİ:
1-KİMYASAL YAPIŞTIRICILARIN YAPISINI ARAŞTIRILACAK 2-İNSANLARA VE DOĞAYA VERDİĞİ ZARARLAR TESPİT EDİLECEK 3-SUMAK BİTKİSİNİN SAKIZI TOPLANACAK 4-FARKLI YÖNTEMLERLE SUMAK SAKIZI ÖZÜT HALİNE GETİRİLECEK 5-ELDE EDİLEN ÖZÜT TAHTA, KÂĞIT, METAL, CAM MALZEMELERDE YAPIŞTIRICI OLARAK DENENECEK

PROJE ÖZETİ:
Sumak ağacından katılaşan sakız toplanarak, kaptaki su içerisinde bir gün bekletildi. Su içerisinde yumuşayan sakızın kaynatılarak suyu buharlaştırıldı. Elde edilen krem kıvamındaki sakız, tahta, cam, karton ve metal parçaların birbiriyle yapıştırılmasında kullanıldı. Kuruması için beklendikten sonra elle yapılan tüm denemelere rağmen tahta parçaların ayrılması sağlanamadı. Yapıştırıcımız su dolu kaptaki sızmalarda bile başarılı oldu. Tamamen doğal, çok güçlü bir yapıştırıcı elde edildi.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Sumak bitkisi yetişkini yaklaşık 2 metre boyunda, kışın yapraklarını döken, çalı tipinde ağaçtır. Sumak ülkemizde genellikle Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgesi?nde yetişmekle beraber yöremizde de yetişmektedir. Sumak bitkisi Antep fıstığıgiller familyasındandır. Sumak meyvesi ekşidir ve Gaziantep yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Sumak meyvesinin kabız giderici, kan kesici ve antiseptik özelliğinin olmasına rağmen, yaptığım araştırmalarda sakızına ilişkin bir çalışmaya rastlamadım. Eylül ve Ekim aylarında sumak bitkisi ve sakızı üzerine araştırmalar yaptım. Kasım ve Aralık aylarında da sumak sakızı toplayarak, yapıştırıcı ürettim. Sumak bitkisinin kabuğunda oluşan çatlaklardan sakız sızar ve buralarda katılaşarak kalır. Öncelikle katılaşan bu sakızları topladık. Sakızın üzerinde kalan ağaç kabuklarını ayıkladık. Sakız katılaşmış olduğundan suyun içerisinde bir gün beklettik ve sakızın yumuşamasını sağladık. Daha sonra kaynatarak suyunu buharlaştırdık. Krem kıvamında sumak sakızını bu şekilde elde ettik. Sumak sakızını ahşap, cam, karton ve metal parçaları birbirine yapıştırmak için yaptığımız deneylerde kullandık. Deneylerimiz sonucunda yapıştırdığımız parçaları bir gün beklettik ve yapıştırıcımızın dolmasını bekledik. Ardından erkek öğretmenlerimizden bu parçaları ayırmalarını istedik. Sonuçta özellikle ahşap parçalar için çok elverişli bir yapıştırıcı elde ettik. Ayrıca, içerisinde su olan kapta açılan delikten su akarken, sumakla delik kapatıldı ve sızma engellendi. Yapıştırıcımız su bazlı olup, çevreye zarar vermemektedir.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması