MEYVELİ KEK DEĞİL DOĞAL KALIP MEYVEKEK

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

İli : Adana
Okulun Adı:
Bilim ve Sanat Merkez
Hazırlayan Öğrenci:
Batın Berkay ÖZNACAR
Danışman Öğretmen:
Mihru Nisa DURAN

PROJE AMACI:
GÜNLÜK HAYATTA SIKÇA KULLANDIĞIMIZ VE SAĞLIĞA UYUGUNLUĞU TEST EDILMEMIŞ KEK KALIPLARINDAN KAYNAKLANAN HASTALIKLARIN OLUŞMASINI ENGELLEMEK IÇIN DOĞAL KEK VE UNLU MAMÜL KALIPLARI TASARLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
DEĞIŞIK MEYVE SEBZELERI YAŞ OLARAK DOĞAL KEK KALIBI OLARAK KULLANMAK. DEĞIŞIK MEYVE SEBZELERI KURUTARAK DOLMALIK SEBZELER BENZERI DOĞAL KEK KALIBI OLARAK KULLANMAK. MEYVE ŞEKERI IHTIVA EDEN MEYVELERLE KEKLER YAPARAK ŞEKERIN DOĞAL YOLLARDAN VÜCUDA ALINMASINI SAĞLAMAK. KIMYASAL UYGUNLUĞU TEST EDILMEMIŞ KANSOREJEN ETKILI KEK KALIPLARI YERINE DOĞAL KEK KALIPLARININ KULLANILMASININ SAĞLANMASI.

PROJE ÖZETİ:
BIR SÜPER MARKET ZINCIRI RAFLARINDAKI MALZEMELERIN SAĞLIĞA UYGUNLUĞUNU TEST ETMIŞTIR.ANALIZ IŞLEMLERI SIRASINDA AVRUPA MENŞELI ULUSLARARASI BIR MARKANIN KEK KALIPLARININ SAĞLIĞA UYGUN OLMADIĞINI TESPIT ETMIŞLERDIR. KEK KALIPLARINA ALTERNATIF PORTAKAL, TURUNÇ VE LIMONDAN DOĞAL KEK KALIPLARI YAŞ VE KURU OLARAK TEST EDILMIŞTIR. BU MEYVELERIN ÖZELLIKLE TURUNCUN BÖLGEMIZDE KULLANIMINI ARTIRMAK IÇIN DOLMALIK SEBZELER GIBI KURUTULARAK DOĞAL KEK KALIBI OLARAK KULLANILMASI SAĞLANACAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
KEK KALIPLARI VE SAĞLIĞA UYGUNLUKLARIILE ILGILI ARAŞTIRMALAR YAPILDI. DOĞAL KEK KALIBI YAPILABILECEK SEBZE VE MEYVELER TESPIT EDILDI. TURUNÇ, PORTAKAL, LIMON, BIBER ILE DENEMELER YAPILDI. YAPILAN KEKLERDE DOĞAL MEYVE AROMASININ LEZZETI ARTTIRDIĞI GÖRÜLDÜ.SEBZELERDE TUZLU UNLU MAMÜLLERIN PIŞIRILMESININ UYGUN OLACAĞI GÖRÜLDÜ.KARPUZ ILE DAHA BÜYÜK BOY DENEMELER YAPILMAK ISTENILDI FAKAT PAHALI OLDUĞUNDAN TEST EDILMEDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROBLEMIN BELIRLENMESI GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN ÇOK SAYIDA EV EŞYASINDA SAĞLIĞI TEHDIT EDEN KIMYASAL MADDELER BULUNABILIR. ÖZET KISMINDA BELIRTILEN MARKET YETKILILERI KENDI SATTIKLARI ÜRÜNLERDE YÜZDE 1,77 SINDE ZARARLI ÜRÜNLERE RASTLADIKLARINI BELIRTMIŞLERDIR. VERILERIN TOPLANMASI GÖZLEM DENEY SONUÇ

ULAŞILAN SONUÇLAR:
TURUNÇ, PORTAKAL VE LIMONUN TEK KIŞILIK KEK KALIPLARI OLARAK KULLANILABILECEĞI GÖRÜLDÜ. ÖZELLIKLE TURUNCUN KURUTULARAK KEK KALIBI OLARAK YAYGINLAŞTIRILABILECEĞI VE YAZ MEVSIMINDE YARIM KESILMIŞ KARPUZUNDAN KEK KALIBI OLARAK KULLANILABILECEĞI DÜŞÜNÜLMEKTEDIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
TEFLON, HAMURUN YOĞURULMA ESNASINDA AŞIRI SÜRTÜNMEDEN DOLAYI AŞINARAK HAMURA KARIŞMAKTADIR. 6 AYDA TEFLONUN AŞINDIĞI VE YER YER KALIPLARIN DIBININ GÖRÜNMEYE BAŞLADIĞI IZLENMIŞTIR. TAVADAN AŞINARAK ÇIKAN BU TEFLON HAMURA KARIŞMAK SURETIYLE DIREKT VÜCUDUMUZA GIRMEKTEDIR. KURUTULMUŞ DOĞAL KEK KALIPLARININ YAYGINLAŞTIRILMASI ILE BÖLGEMIZDE BOL MIKTARDA YETIŞEN TURUNÇGILLER EKONOMIK DEĞERI ARTTIRILMIŞ VE KANSEROJEN ETKISI OLAN ÜRÜNLERIN KULLANIMI VE ÜRETIMI AZALTILMIŞ OLACAKTIR.

KAYNAKLAR:
HTTP://FORUM.DONANIMHABER.COM/M_24077078/MPAGE_1/F_/KEY_//TM.HTM#29513684

PROJENİN TAKVİMİ:
EYLÜL SORUNLARIN TESPITI EKIM DOĞAL KEK KALIPLARININ TESPITI KASIM TESTLERIN YAPILMASI ARALIK PROJENIN TAMAMLANMASI

PROJE BÜTÇESİ:
50 TL

Adana Bilsem