METAN GAZININ YARARLI KULLANIMI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: ÇÖP TOPLAMA MERKEZLERİNDE OLUŞAN METAN GAZINI YARARLI BİR ŞEKİLDE KULLANABİLMEK.

PROJE HEDEFİ: ÇÖPLERİN TOPLANDIĞI YERLERDE ZAMANLA OLUŞAN METAN GAZININ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE KULLANILMASININ SAĞLANMASI.METAN GAZINDAN DOĞABİLECEK PATLAMALARI ÖNLEYEBİLMEK.

PROJE ÖZETİ: ŞEHİRLERDE ÇÖPLERİN TOPLANDIĞI MERKEZLERDE BİRİKEN METAN GAZININ ENERJİ KAYNAĞI OLARAK KULLANILMASININ SAĞLANMASI İÇİN BU PROJEYİ HAZIRLADIK.BU AMAÇLA TOPRAK ALTINDA METAN GAZININ BİRİKTİRİLECEĞİ DEPOLAR YAPILACAKTIR. BÖYLECE HEM ÇÖPLERİN BULUNDUĞU YERLERDE GAZ PATLAMASI OLMAYACAK HEM DE ENERJİ ELDE ETMEK İÇİN UYGUN BİR KAYNAK ELDE EDİLMİŞ OLACAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: SERA ETKİSİ ATMOSFERİN KİRLENMESİNE VE SU KITLIĞINA NEDEN OLMAKTADIR.SERA ETKİSİNE YOL AÇAN GAZLARDAN BİRİ DE ÇÖPLERİN OLUŞTURDUĞU METAN GAZIDIR.HAZIRLADIĞIMIZ BU PROJE İLE ÇÖP TOPLAMA MERKEZLERİNDE OLUŞAN METAN GAZINI, TOPRAK ALTINDA OLUŞTURULAN DEPOLARDA TOPLAMAYI AMAÇLADIK.TOPLANAN BU METAN GAZI ENERJİ KAYNAĞI OLARAK KULLANILABİLİR.DEPOLANAN METAN GAZININ FAZLA BASINÇTAN DOLAYI PATLAMAMASI İÇİN KONTROLLÜ OLARAK ALINARAK İHTİYAÇ DUYULAN YERLERE İLETİLMESİ SAĞLANIR.PROJEMİZ GELİŞTİRİLDİĞİNDE ÇEVREMİZ AÇISINDAN OLUMLU SONUÇLAR DOĞURACAKTIR. MALİYET:ARAŞTIRMALAR VE KAĞIT MASRAFLARI İÇİN 10 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin