Meslek Liseleri Tasarlıyor Solidworks ile Tasarım 4.0 Yarışması

Meslek Liseleri
Meslek Liseleri Tasarlıyor Solidworks ile Tasarım 4.0 Yarışması

Kocaeli Sanayi Odası Mesleki Eğitim Komisyonu organizasyonunda, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tekyaz firması işbirliği ile ‘Doğal Afetler’ temalı ‘Meslek Liseleri Tasarlıyor Solidworks ile Tasarım 4.0 Yarışması’ düzenleniyor

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), meslek lisesi öğrencilerine yönelik önemli bir yarışmaya imza atıyor. KSO Mesleki Eğitim Komisyonu organizasyonunda, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tekyaz firması işbirliği ile “Doğal Afetler” temalı “Meslek Liseleri Tasarlıyor Solidworks ile Tasarım 4.0 Yarışması” düzenleniyor. Meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezi öğrencilerine açık olan yarışmaya 26 okuldan 72 ekip ve 190 öğrenci başvuru yaptı. Başvuru sürecinin tamamlandığı yarışma için ekiplere sanayi kuruluşları mentörlük yapacak.

MENTÖRLÜK YAPMAK İSTEYEN FİRMALAR İÇİN BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

İlimizde tasarım kültürünü yaygınlaştıracak ve özendirecek, mesleki ve teknik eğitim-sektör işbirliğine katkı sağlayacak yarışmada her ekibe bir mentör firma atanacak. Tek sorumlulukları ekipleri yönlendirmek ve onlara rehberlik etmek olan mentör firmaların başvuruları ise alınmaya devam ediyor. Yarışmaya katılacak ekiplere mentörlük yapmak isteyen firmaların web sitesinden, 14 Nisan 2023 Cuma gününe kadar başvurularını yapması bekleniyor.

YARIŞMANIN AMACI

KSO Mesleki Eğitim Komisyonu Başkanı Filiz Özoğul Şahinoğlu, öğrenciler için büyük fırsatlar sunan yarışmanın amacının; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okul/kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin tasarım becerilerini ve özgün fikirlerini üretim alanına aktarmalarını sağlamak, yenilikçi fikirleri desteklemek, Türkiye’de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek, tasarım kültürünün küçük yaştan itibaren gelişmesi ve tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak, mesleki ve teknik eğitim-sektör iş birliğine katkıda bulunmak, öğrencilere tasarımları ile üretimde kalitenin artmasına katkı sağlayacak fırsatlar sunmak, ihracat potansiyeline sahip ürün tasarımlarının ortaya çıkarılmasında aracı olmak, Türkiye’de yaşanan ve yaşanabilecek doğal afetlere dikkat çekmek, olduğunu belirtti.

Yarışmanın ödül töreninin 9 Haziran 2023 Cuma günü yapılması planlanıyor.