Mentimeter ile Etkileşimli Sunumlar

logo blueİnsanlık tarihinde savaş, kıtlık, terör vb. sebeplerle eğitime zorunlu olarak ara verildiği dönemler hep yaşanmış ama bugünkü gibi tüm dünya çocuklarının eğitimden mahrum bırakıldığı büyük ölçekte bir olay hiç yaşanmamış. Unesno’nun 2020 Nisan ayında yayınladığı veriye göre dünya genelinde 188 ülkede 1,5 milyar öğrenci eğitimden mahrum kalmış.

Bizlerinde bir arada olmasına sebep olan Covid-19 pandemisinin en kısa sürede yeryüzünden silinmesini dilerken; 15 günlük eğitim serisi boyunca öğrenmelere doymayalım demek istiyorum. Birinci aracımız  etkileşimli sunumlar için kullanabileceğimiz Mentimeter.

Mentimeter nedir? En öz anlatımla kitlesel etkileşim aracı diyebiliriz. Soru sorma, anket, geri bildirim, matris oluşturma, kelime bulutu, yarışma vb. daha pek çok özellik sayesinde kitlenizle anlık etkileşime geçebilirsiniz. http://mentimeter.com adresinden ulaşabilirsiniz.

En güçlü yönü nedir? Soru türlerinin esnekliği ve öğrencilerin gerçek zamanlı yanıt vermesi, yanıtların anlık şekillenmesi ve içerik slaytları ile bile beğendim/beğenmedim vb. tuşlar ile etkileşime geçilmesi ile dinamik sunumların tasarlanıyor olması.

Özellikle öğrencinin motivasyonunun hayati önem taşıdığı uzaktan öğrenmede Mentimeter vb. web araçları ile öğrencilerin sürece dahil edilmesi öğrenmeyi kolaylaştırır.

Uygulama: Ücretsiz versiyonunda en fazla 2 soru tipli slayt oluşturabilirsiniz. İçerik olarak istediğiniz adet oluşturabilirsiniz. Oluşturulan sunumlar menti.com adresinden sistemin verdiği otomatik kod aracılığıla olabilir ya da doğrudan link ile paylaşım yapılabilir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki kullanım videolarını inceleyebilirsiniz.