Melikşah Genç Mucitlerini Arıyor

Üniversitelerin sadece mevcut bilgilerin aktarılması değil, yeni bilgilerin üretilmesi, öğrencilerin yeni fikirler üretmesi ve istihdama katkıda bulunması günümüzde üniversitelerden beklenen ve üniversitelerin en önemli görevlerinde bir tanesi.

Kendini bu konuda konumlandıran ve altyapısını buna göre hazırlayan üniversitelerden bir tanesi de Melikşah Üniversitesi. Akademisyenlerde ve öğrencilerde patent ve yeni fikir kültürünü oluşturmaya çalışan Melikşah Üniversitesi bunun ilk adımını Teknoloji Transfer Ofisi’ni kurarak attı.

Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Mat; öğrencilere çağrıda bulunarak, yeni fikri olan her öğrencinin Teknoloji Transfer Ofisi’ne başvurarak fikirlerinin patente dönüşmesini sağlayabileceklerini söyledi.

Bir patent firmasıyla anlaştıklarını ve yeni bir fikirle gelen her öğrenciye sürpriz ödüller verileceğini belirten Rektör Prof. Dr. Mat “Öğrenciler getirdikleri yeni fikirlerinin patente hatta ticari bir ürüne dönüşme aşamasına kadar üniversiteden her türlü desteği alacaklar. Önümüzdeki yıl Teknoloji Transfer Ofisi’ni yeni kurulacak olan AR-GE binamıza taşıyacağız ve patent alan öğrencilere buradan ofis vereceğiz. Onlara fikirlerine destek verecek Kayseri’den hatta tüm Türkiye’den firmalar bulacağız.” dedi.

Öğrencilerin benim fikrimden patent çıkmaz, benim fikrim ticarileşmez kaygısıyla hareket etmemeleri gerektiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mat, geliştirildiği takdirde her şeyden patent çıkabileceğini ve atılan bu adımın ilerleyen yıllarda bir patent ve yenilikçilik kültürü haline geleceğine inandığını ifade etti.